Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe machthebber Syrië: alle wapens moeten onder staatscontrole

Nieuwe machthebber Syrië: alle wapens moeten onder staatscontrole

DAMASCUS (ANP/AFP) - Alle wapens op Syrisch grondgebied moeten onder controle van de staat komen. Dat zei zondag Ahmed al-Sharaa, twee weken nadat hij de macht had gegrepen in een grootschalig offensief. Dat betekent dat ook de wapens van door Koerden geleide troepen onder staatscontrole zouden moeten komen.

Al-Sharaa, voorheen bekend als Abu Mohammed al-Jolani, zei dit na een ontmoeting met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Hakan Fidan. Door Turkije gesteunde rebellen speelden met hun steun een sleutelrol in het door al-Sharaa geleide offensief.

Tijdens een persconferentie met Fidan zei al-Sharaa dat de "gewapende facties van Syrië hun ontbinding zullen aankondigen en tot het leger zullen toetreden". En: "We zullen absoluut niet toestaan ​​dat er wapens in het land zijn buiten de staatscontrole, of het nu van de revolutionaire facties is of van de facties die aanwezig zijn in gebieden die onder controle staan van door Koerden geleide strijders".

Fidan greep hetzelfde persmoment aan om te zeggen dat er "geen ruimte is voor Koerdische militanten in de toekomst van Syrië". Ook riep de Turkse buitenlandminister op tot ontbinding van de milities. Ankara beschouwt die strijders als verlengstuk van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) die al veertig jaar in opstand is tegen de Turkse staat.

Meer uit Buitenland

Pro-Iraanse strijder opgepakt voor ontvoering journalist uit VS

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.

13 minuten geleden
Buitenlandse journalist ontvoerd in Irak

BAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.

18 minuten geleden
VN: zeker 70 doden door bendegeweld in Haïti

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Door bendegeweld zijn afgelopen weekend zeker zeventig doden gevallen in Haïti, bevestigt een VN-functionaris. De aanvallen vonden plaats op verschillende plaatsen in de regio Petite-Rivière-de-l'Artibonite in de nacht van zaterdag op zondag.

49 minuten geleden
Rechter VS legt bouw balzaal Witte Huis tijdelijk stil

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de bouw van een balzaal in het Witte Huis tijdelijk stilgelegd. Het is het prestigeproject van 400 miljoen dollar van de Amerikaanse president Donald Trump. Een non-profitorganisatie heeft een rechtszaak aangespannen tegen de bouw. Zolang deze loopt, wordt het project tijdelijk stilgelegd.

1 uur geleden
VN-mensenrechtenchef wil dat Israël doodstrafwet intrekt

GENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.

2 uur geleden
President: Iran heeft 'noodzakelijke wil' om oorlog te beëindigen

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een "noodzakelijke wil" om de oorlog met Israël en de Verenigde Staten te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen. Dat heeft de Iraanse president Masoud Pezeshkian gezegd in een telefoongesprek met de voorzitter van EU-leiders António Costa.

2 uur geleden
Frankrijk 'verbaasd' over bericht Trump over weigeren vliegtuigen

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.

3 uur geleden