Nieuwe machthebber Syrië: alle wapens moeten onder staatscontrole
DAMASCUS (ANP/AFP) - Alle wapens op Syrisch grondgebied moeten onder controle van de staat komen. Dat zei zondag Ahmed al-Sharaa, twee weken nadat hij de macht had gegrepen in een grootschalig offensief. Dat betekent dat ook de wapens van door Koerden geleide troepen onder staatscontrole zouden moeten komen.
Al-Sharaa, voorheen bekend als Abu Mohammed al-Jolani, zei dit na een ontmoeting met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Hakan Fidan. Door Turkije gesteunde rebellen speelden met hun steun een sleutelrol in het door al-Sharaa geleide offensief.
Tijdens een persconferentie met Fidan zei al-Sharaa dat de "gewapende facties van Syrië hun ontbinding zullen aankondigen en tot het leger zullen toetreden". En: "We zullen absoluut niet toestaan dat er wapens in het land zijn buiten de staatscontrole, of het nu van de revolutionaire facties is of van de facties die aanwezig zijn in gebieden die onder controle staan van door Koerden geleide strijders".
Fidan greep hetzelfde persmoment aan om te zeggen dat er "geen ruimte is voor Koerdische militanten in de toekomst van Syrië". Ook riep de Turkse buitenlandminister op tot ontbinding van de milities. Ankara beschouwt die strijders als verlengstuk van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) die al veertig jaar in opstand is tegen de Turkse staat.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
5 uur geleden