Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe machthebber Syrië: alle wapens moeten onder staatscontrole

Nieuwe machthebber Syrië: alle wapens moeten onder staatscontrole

DAMASCUS (ANP/AFP) - Alle wapens op Syrisch grondgebied moeten onder controle van de staat komen. Dat zei zondag Ahmed al-Sharaa, twee weken nadat hij de macht had gegrepen in een grootschalig offensief. Dat betekent dat ook de wapens van door Koerden geleide troepen onder staatscontrole zouden moeten komen.

Al-Sharaa, voorheen bekend als Abu Mohammed al-Jolani, zei dit na een ontmoeting met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Hakan Fidan. Door Turkije gesteunde rebellen speelden met hun steun een sleutelrol in het door al-Sharaa geleide offensief.

Tijdens een persconferentie met Fidan zei al-Sharaa dat de "gewapende facties van Syrië hun ontbinding zullen aankondigen en tot het leger zullen toetreden". En: "We zullen absoluut niet toestaan ​​dat er wapens in het land zijn buiten de staatscontrole, of het nu van de revolutionaire facties is of van de facties die aanwezig zijn in gebieden die onder controle staan van door Koerden geleide strijders".

Fidan greep hetzelfde persmoment aan om te zeggen dat er "geen ruimte is voor Koerdische militanten in de toekomst van Syrië". Ook riep de Turkse buitenlandminister op tot ontbinding van de milities. Ankara beschouwt die strijders als verlengstuk van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) die al veertig jaar in opstand is tegen de Turkse staat.

Meer uit Buitenland

VS en Denemarken om tafel over defensiepact Groenland uit 1951

KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.

18 minuten geleden
Poetin bereid Trumps vredesraad geld te geven met tegoeden in VS

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid een miljard dollar (850 miljoen euro) te geven aan Trumps Raad voor Vrede om via die raad het Palestijnse volk te helpen. Daarvoor moeten de VS wel eerst bevroren Russische tegoeden vrijgeven om het bedrag over te kunnen maken. Poetin zei dit tegen de Palestijnse leider Mahmoud Abbas die Rusland bezoekt.

25 minuten geleden
Trump presenteert zijn Raad voor Vrede in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag zijn veelbesproken Raad voor Vrede gepresenteerd. De ceremonie vond plaats in Davos, waar het jaarlijkse World Economic Forum plaatsvindt.

50 minuten geleden
Denemarken roept op tot constructieve gesprekken over Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft opgeroepen tot "constructieve" gesprekken over Groenland die de territoriale integriteit van het land respecteren. "We kunnen over alle politieke aspecten onderhandelen: veiligheid, investeringen, de economie. Maar we kunnen niet onderhandelen over onze soevereiniteit", benadrukte premier Mette Frederiksen in een verklaring. Dat is volgens haar tot nu toe ook niet gebeurd.

1 uur geleden
Merz in Davos: oude wereldorde valt uit elkaar

DAVOS (ANP) - De oude wereldorde valt in hoog tempo uit elkaar. Dat verklaarde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos. Hij sprak over tektonische verschuivingen met grote gevolgen voor de veiligheid en welvaart.

1 uur geleden
Bron: Zelensky onderweg naar Davos voor ontmoeting met Trump

KYIV (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is onderweg naar Davos. Dat laat een bron weten aan persbureau Bloomberg en is later bevestigd door het kantoor van de president. Zelensky heeft er donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump.

3 uur geleden
Witkoff: nog een laatste kwestie in onderhandelingen Oekraïne

DAVOS (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Amerikaanse gezant Steve Witkoff hebben de gesprekken om de oorlog in Oekraïne te beëindigen "veel vooruitgang geboekt". "Ik denk dat we het tot een punt hebben teruggebracht", zei hij in de marge van het World Economic Forum in Davos. Het is niet bekend over welk punt nog wordt gesproken.

3 uur geleden