Nieuwe maan nog niet gezien, dus ramadan eindigt zaterdag
DEN HAAG (ANP) - De islamitische vastenmaand ramadan duurt nog één dag. Op zaterdag moeten moslims in Nederland nog vasten, op zondag begint een nieuwe maand met Eid al-Fitr, oftewel het Suikerfeest.
Normaal gesproken gaan moslims op de ochtend van het Suikerfeest naar de moskee, en brengen ze de rest van de dag door met familiebezoek met cadeautjes en zoetigheden. Door het coronavirus gaat het dit jaar noodgedwongen anders. Moskeeën zijn dicht en islamitische organisaties hebben hun achterban opgeroepen om het feest thuis en in kleine kring te vieren. Ook tijdens de ramadan konden moslims niet naar de moskee en drongen imams erop aan om na het avondeten binnen te blijven.
Marokkaans-Nederlandse moslims volgen de islamitische kalender, die is gebaseerd op de stand van de maan. Wanneer de eerste sikkel van de maan aan de hemel te zien is, begint de nieuwe maand. Dat zou op vrijdagavond of zaterdagavond gebeuren, en daarom keken deskundigen in de Arabische wereld vrijdag naar het zwerk. Ze zagen nog geen maan, maakte de Saudische staat bekend. Dat betekent dat de vastenmaand ramadan nog niet voorbij is. De dunne maansikkel verschijnt morgenavond wel in de lucht en dan begint de maand shawwal. Met het ochtendgebed zondag, op de eerste dag van de nieuwe maand, begint het Suikerfeest.
Turks-Nederlandse moslims gebruiken een iets andere kalender. De indelingen van hun maanden worden een paar jaar van tevoren vastgesteld door de Turkse overheid, die een computer laat uitrekenen hoe de maan staat boven de hoofdstad Ankara. Voor Turkse Nederlanders stond al vast dat zondag het Suikerfeest zou zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Actrice en regisseuse Willeke van Ammelrooy heeft vrijdag een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw vanwege haar "exceptionele verdiensten op het terrein van film en toneel". Bij de lintjesregen werden ook schrijfster Esther Verhoef, muzikant Ton Scherpenzeel en drag queen Dolly Bellefleur geëerd.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Van elke tien koninklijke onderscheidingen bij de lintjesregen gaan meer dan zes naar een man. Minder dan vier op de tien lintjes zijn voor vrouwen. Het verschil wordt kleiner, maar dat gaat met heel kleine stapjes.
5 minuten geleden'S-GRAVENZANDE (ANP) - Jade Kops, die via Instagram openhartig vertelde over haar leven met kanker, is overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt op Instagram. Ze is 19 jaar geworden.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bestuurders van de corporale studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. uit Amsterdam kunnen weer een beurs krijgen. Na ophef over vrouwonvriendelijk gedrag besloten de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam het corps te straffen. Volgens de instellingen werkt de vereniging aan cultuurverandering en is er "voldoende vertrouwen om de banden te herstellen".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Uithoorn is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een explosie op 16 maart bij een pand aan de Strawinskylaan aan de Amsterdamse Zuidas. De explosie was bij het Atrium-gebouw. De politie onderzocht een verband met de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid enkele dagen eerder. Een politiewoordvoerder meldt vrijdag dat de politie er niet van uitgaat dat deze verdachte ook bij de explosie bij de school betrokken was.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
5 uur geleden