Nieuwe leider Syrië wil van gewapende groepen één leger maken
BEIROET (ANP/DPA) - De nieuwe leider van Syrië, Ahmed al-Sharaa, wil één leger maken van alle strijders die het regime van Bashar al-Assad ten val brachten. Hij zei dinsdag dat hij de verschillende "gewapende strijdgroepen gaat ontbinden en de strijders op gaat nemen in een nationaal leger en dan zullen ze onder het ministerie van Defensie vallen". Al-Sharaa heeft de militairen van het leger van Assad al van hun functie ontheven.
Al-Sharaa, ook bekend onder zijn als strijder aangenomen naam Abu Mohammed al-Julani, leidt zelf de dominante streng islamitische strijdgroep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Die heeft jihadistische wortels en is slechts een van de reeks kleine extremistische soennitische strijdgroepen die in Syrië actief zijn. Daarnaast zijn er meer seculiere groepen en veel Koerdische milities in het noorden en noordoosten.
Al-Sharaa sprak met vertegenwoordigers van de Druzen, een kleine bevolkingsgroep die zich door soennitische radicalen bedreigd voelt. De nieuwe leider zei dat er "een sociaal contract moet komen waarmee de verschillende etnische groepen samenleven".
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
5 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
6 uur geleden