
Nieuwe leider Syrië wil van gewapende groepen één leger maken
BEIROET (ANP/DPA) - De nieuwe leider van Syrië, Ahmed al-Sharaa, wil één leger maken van alle strijders die het regime van Bashar al-Assad ten val brachten. Hij zei dinsdag dat hij de verschillende "gewapende strijdgroepen gaat ontbinden en de strijders op gaat nemen in een nationaal leger en dan zullen ze onder het ministerie van Defensie vallen". Al-Sharaa heeft de militairen van het leger van Assad al van hun functie ontheven.
Al-Sharaa, ook bekend onder zijn als strijder aangenomen naam Abu Mohammed al-Julani, leidt zelf de dominante streng islamitische strijdgroep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Die heeft jihadistische wortels en is slechts een van de reeks kleine extremistische soennitische strijdgroepen die in Syrië actief zijn. Daarnaast zijn er meer seculiere groepen en veel Koerdische milities in het noorden en noordoosten.
Al-Sharaa sprak met vertegenwoordigers van de Druzen, een kleine bevolkingsgroep die zich door soennitische radicalen bedreigd voelt. De nieuwe leider zei dat er "een sociaal contract moet komen waarmee de verschillende etnische groepen samenleven".
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse autoriteiten in de Gazastrook melden dat het dodental door de oorlog is opgelopen tot boven de 65.000. Bijna 166.000 mensen raakten gewond, bericht nieuwszender Al Jazeera.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste wapens die Nederland en andere Oekraïne-bondgenoten hebben aangeschaft in de VS zijn volgens de NAVO al naar Oekraïne gestuurd. Onderdelen van vier pakketten van elk zo'n half miljard euro "vloeien al" naar het land, zegt een NAVO-functionaris.
56 minuten geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro toont "gedeeltelijk herstel" na zijn ziekenhuisopname van dinsdag. Het ziekenhuis dat hem behandelt, stelt in een verklaring dat hij medicatie heeft gekregen en dat in de loop van de dag zal worden gekeken hoelang hij nog moet blijven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft het voorstel van de Europese Commissie voor maatregelen tegen Israël verworpen. Hij dreigt op X met tegenmaatregelen als de lidstaten van de Europese Unie de acties doorzetten, "maar we hopen dat die niet nodig zijn".
2 uur geledenWINDSOR (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine hebben Donald Trump vanuit de helikopter begeleid naar het koningspaar bij Windsor Castle. De Amerikaanse president en first lady landden woensdagmiddag nabij Windsor in de Marine One. Trump en Melania zijn tot en met donderdag in het Verenigd Koninkrijk voor een staatsbezoek.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het doel van de maatregelen die de Europese Commissie tegen Israël wil nemen, is om de humanitaire situatie in Gaza te verbeteren, niet om Israël te straffen, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag tijdens een persconferentie.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische cultuurminister Miki Zohar wil de subsidie van de Israëlische Ophir-filmprijzen stopzetten, nadat een Arabischtalige film dinsdagavond de Ophir Award voor beste film had gewonnen. Dat melden verschillende Israëlische media, waaronder The Times of Israel. De winnaar van de filmprijs is doorgaans ook de Israëlische inzending voor de internationale filmprijs van de Oscars.
3 uur geleden