Nieuwe korpschef: gevaar dat politie 'manusje-van-alles' wordt
DEN HAAG (ANP) - Janny Knol, de nieuwe korpschef van de Nationale Politie, wil dat de organisatie zich weer meer richt op "het opsporen van delicten die burgers en de rechtsstaat het meeste raken". Dat zei ze donderdag in de speech na haar installatie in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Knol volgt Henk van Essen op, die sinds 2020 de hoogste baas van de politie was.
"Het gevaar is dat we het manusje-van-alles worden", waarschuwde ze. "Van reanimeren tot het controleren van jachtaktehouders en het bemiddelen bij burenruzies tot het leveren van bijstand bij aanmeldcentra in Budel en Ter Apel. We doen het allemaal. Maar onze kernfunctie is de norm handhaven, in verbinding met de rechtsstaat." Daarom wil Knol "tegelijkertijd kijken hoe we ook op andere manieren onrecht kunnen herstellen".
Knol is donderdagmiddag door justitieminister Dilan Yeşilgöz officieel geïnstalleerd als nieuwe korpschef. Ze is daarmee als opvolger van Gerard Bouman, Erik Akerboom en Henk van Essen de eerste vrouwelijke korpschef. Ze kreeg uit handen van haar voorganger de koninklijke standaard. Daarmee is de leiding symbolisch overgedragen. Knol werd onder meer toegesproken door de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema en Rinus Otte, de hoogste baas van het Openbaar Ministerie. Yeşilgöz noemde haar "een politievrouw in hart en nieren".
"Woelig water"
In haar speech signaleerde Knol ook dat de samenleving zich in "woelig water" bevindt en dat tegenstellingen scherper worden en spanningen groter, dat het strafrechtelijk systeem dreigt vast te lopen en dat de politie steeds vaker "tegenover in plaats van tussen de mensen" staat. "Terwijl we juist de verbinding nodig hebben om ons werk goed te kunnen doen."
Knol is trots dat ze de eerste vrouwelijke korpschef is en het vertrouwen heeft gekregen om de uitdagingen aan te gaan waar de politie voor staat. De politie heeft een flink personeelstekort. Ook blijkt uit onderzoeken dat er een onveilige en verziekte werkcultuur heerst bij sommige eenheden. Vooral de Landelijke Eenheid kwam in opspraak. Drie werknemers maakten een einde aan hun leven na conflicten op de undercoverafdeling, die deel uitmaakt van deze belangrijke eenheid. Bij de politie werken zo'n 65.000 mensen.
Knol (54) werkt sinds 1990 bij de politie, eerst als agent en later als plaatsvervangend politiechef. Sinds 2022 was ze politiechef van de eenheid Oost-Nederland.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
3 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
10 uur geleden