Nieuwe kerncentrale Wit-Rusland kampt al met technische problemen
MINSK (ANP/DPA) - De eerste kerncentrale van Wit-Rusland die vorige week in gebruik werd genomen, kampt nu al met technische problemen. Zondag viel een transformator uit, waardoor de stroomopwekking in de kerncentrale werd stopgezet, zei het Russische staatspersbureau Sputnik dinsdag, verwijzend naar Wit-Russische staatsbronnen.
Het Wit-Russische staatspersbureau Belta meldde maandag dat tests "aantoonden dat elektrotechnische meetapparatuur moet worden vervangen".
De fabriek, gebouwd in samenwerking met het Russische staatsbedrijf Rosatom, bevindt zich op ongeveer 50 kilometer van de hoofdstad van Litouwen, Vilnius. Litouwen heeft bezwaar gemaakt tegen de faciliteit als een mogelijke bedreiging voor het milieu en de veiligheid.
Veiligheidsproblemen
De Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Linas Linkevicius zei vorige week, toen de fabriek werd aangesloten op het nationale elektriciteitsnet van Wit-Rusland, dat de faciliteit "onopgeloste veiligheidsproblemen" had.
Rosatom verklaarde dat de kerncentrale, gelegen bij de stad Astravets in de westelijke regio Grodno in Wit-Rusland, voldoet aan alle veiligheidsnormen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA).
Rosatom maakte dinsdag bekend dat het in gesprek is met de Wit-Russische autoriteiten om mogelijk nog een kerncentrale in dat land te bouwen.
Meer uit Buitenland
KOBLENZ (ANP) - De Duitse politie heeft in de buurt van Koblenz een 81-jarige man gearresteerd die wordt verdacht van verkrachting en moord in 1994. Het onderzoek naar de verkrachting van en moord op de 24-jarige Amerikaanse toeriste Amy Lopez in de toeristische vesting Ehrenbreitstein was eerder vastgelopen.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de EU meer sancties tegen Rusland instelt. Ook wil het parlement dat de EU-import wordt afgebouwd van Russische olie, alle aardolieproducten, uranium, verrijkt uranium en nucleaire brandstof. De oproep wordt gesteund door 437 Europarlementariërs. 82 Europarlementariërs stemden dinsdag tegen en 70 onthielden zich van stemming. Dat gebeurde in een extra plenaire vergadering, vier jaar na het begin van de Russische invasie in Oekraïne.
24 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Het Russische leger boekte in het vierde jaar van de oorlog tegen Oekraïne meer terreinwinst dan in de twee jaar ervoor. Rusland nam nog eens 0,8 procent van het buurland in, maakt persbureau AFP op uit cijfers van een gezaghebbende denktank.
56 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dinsdag gezegd dat zijn land een duidelijke datum nodig heeft wanneer het kan toetreden tot de EU. Dat is niet "zomaar een wens", zei Zelensky via een videoverbinding tegen het Europees Parlement. Zonder toetredingsdatum zal Poetin een manier vinden om toetreding decennia te blokkeren door Europa te verdelen, waarschuwde Zelensky.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
4 uur geleden