Nieuwe kerncentrale Wit-Rusland kampt al met technische problemen
MINSK (ANP/DPA) - De eerste kerncentrale van Wit-Rusland die vorige week in gebruik werd genomen, kampt nu al met technische problemen. Zondag viel een transformator uit, waardoor de stroomopwekking in de kerncentrale werd stopgezet, zei het Russische staatspersbureau Sputnik dinsdag, verwijzend naar Wit-Russische staatsbronnen.
Het Wit-Russische staatspersbureau Belta meldde maandag dat tests "aantoonden dat elektrotechnische meetapparatuur moet worden vervangen".
De fabriek, gebouwd in samenwerking met het Russische staatsbedrijf Rosatom, bevindt zich op ongeveer 50 kilometer van de hoofdstad van Litouwen, Vilnius. Litouwen heeft bezwaar gemaakt tegen de faciliteit als een mogelijke bedreiging voor het milieu en de veiligheid.
Veiligheidsproblemen
De Litouwse minister van Buitenlandse Zaken Linas Linkevicius zei vorige week, toen de fabriek werd aangesloten op het nationale elektriciteitsnet van Wit-Rusland, dat de faciliteit "onopgeloste veiligheidsproblemen" had.
Rosatom verklaarde dat de kerncentrale, gelegen bij de stad Astravets in de westelijke regio Grodno in Wit-Rusland, voldoet aan alle veiligheidsnormen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA).
Rosatom maakte dinsdag bekend dat het in gesprek is met de Wit-Russische autoriteiten om mogelijk nog een kerncentrale in dat land te bouwen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
23 minuten geledenPARIJS (ANP) - Activisten hebben in het Louvre in Parijs een foto van de Britse oud-prins Andrew opgehangen. Het gaat om een inmiddels bekende foto van afgelopen donderdag, waarop Andrew onderuitgezakt op de achterbank van zijn auto zit na een urenlang politieverhoor.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Meer dan tweehonderd politieke gevangenen in Venezuela zijn in hongerstaking gegaan om hun vrijlating te eisen. Dat zeggen familieleden van de gevangenen, enkele dagen nadat een nieuwe amnestiewet is ingegaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Iran en Rusland zijn in het geheim een wapendeal overeengekomen ter waarde van 500 miljoen euro, schrijft de Britse krant Financial Times (FT). In het akkoord, dat al in december werd getekend in Moskou, spraken de partijen af dat Rusland draagbare Verba-lanceereenheden en raketten levert aan Iran.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er nog steeds een "goede kans" is op een diplomatieke oplossing voor het conflict met de Verenigde Staten over Teherans nucleaire ambities. Abbas Araqchi heeft waarschijnlijk donderdag in Genève een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, zei hij tegen CBS News.
4 uur geleden