Nieuwe grote platworm opgedoken in Oosterschelde
BENNEBROEK (ANP) - In de Oosterschelde is een voor Nederland onbekende, grote platworm opgedoken. Sinds begin augustus krijgt kennisorganisatie ANEMOON steeds meer meldingen van duikers die zo'n dier op verschillende plekken hebben gezien. Het gaat om een dier van zeker 10 centimeter lang met opvallend geplooide randen. Aangezien het beest voor Nederland nieuw is, bestaat er nog geen Nederlandse naam voor de platworm.
ANEMOON noemt de platworm imposant, aangezien de meeste soortgenoten veel kleiner zijn, soms maar enkele millimeters groot. Het is nog niet bekend waar de wormen vandaan zijn gekomen. Er loopt een DNA-onderzoek om vast te stellen tot welke familie de platworm behoort en waar deze soort voorkomt. Het kan een exoot zijn die bijvoorbeeld met ballastwater van schepen is meegelift en die zich goed thuis voelt in Nederlands water. Maar het is ook mogelijk dat het om een Atlantische soort gaat die door de opwarming van het zeewater is opgeschoven naar het noorden.
Alle soorten ter wereld krijgen een Latijnse naam, die altijd uit twee woorden bestaat. Daarnaast heeft vrijwel elke soort een Nederlandse naam, die in de praktijk veel vaker wordt gebruikt. ANEMOON roept mensen op om een Nederlandse naam te bedenken voor de nieuwe platworm. Afbeeldingen van het dier staan op de website van de organisatie.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle dertien demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Dat meldt de politie dinsdag. De groep wordt verdacht van het overtreden van de wet openbare manifestaties, zo werd eerder bekendgemaakt.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Twintig Nederlandse gevangenisbussen krijgen een tweede leven in Oekraïne. Het gevangeniswezen in het Oost-Europese land staat door de oorlog met Rusland onder druk en heeft de voertuigen nodig om het werk te blijven uitvoeren. Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) heeft de eerste vier bussen in Lviv overgedragen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
2 uur geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
8 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
8 uur geleden