Nieuwe gezinsvisie CDA: grondige herziening verlofstelsel ouders
DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat gezinnen meer en beter moeten worden ondersteund bij het opgroeien van hun kinderen. Het CDA-Kamerlid Hilde Palland pleit in de nieuwe gezinsvisie van de partij onder meer voor forse verruiming van de bestaande kindregelingen, zoals de kinderbijslag, en een grondige herziening van het verlofstelsel. Zo moet de maximumleeftijd van het kind waarvoor ouderschapsverlof kan worden opgenomen, worden verhoogd naar achttien jaar, wil het CDA. De gezinsvisie is zaterdag gepresenteerd.
Momenteel hebben ouders tot hun kind acht jaar is recht op onbetaald ouderschapsverlof. "Ook oudere kinderen, pubers en tieners hebben onze tijd, aandacht en begeleiding nodig", zo staat in de visie.
Palland wil daarnaast dat bij koopkrachtberekeningen expliciet wordt gekeken naar de situatie van kinderen, omdat kinderen onder de armoedegrens te weinig worden geholpen. Als dat aspect in de koopkrachtplaatjes wordt meegenomen, wordt volgens het Kamerlid duidelijker welk effect beleid heeft, dat is bedoeld om gezinnen met financiële problemen te kunnen helpen. Ze vindt ook dat elke vier jaar moet worden bekeken of een gezin, dat op het sociaal minimum leeft, daar fatsoenlijk van kan rondkomen.
De diverse financiële overheidsregelingen voor gezinnen en kinderen zijn "te gefragmenteerd en complex en daarom voor veel gezinnen onoverzichtelijk", schrijft Palland in de gezinsvisie, die samen met het wetenschappelijk bureau van het CDA is opgesteld. "Dat geldt voor de kinderopvangtoeslag, maar ook voor geboorte-, adoptie- en ouderschapsverlofregelingen."
Politiek Den Haag kijkt volgens haar veel te weinig naar manieren waarop gezinnen kunnen worden ondersteund bij de opvoeding van kinderen. "Het is tijd voor nieuw gezinsbeleid", vindt Palland. Dat moet integraal zijn en er moet een "samenhangende overheidsvisie op gezinnen" onder liggen. "Het huidige beleid is verkokerd, ondergebracht bij verschillende ministeries, neergezet in uiteenlopende regelingen en weinig vormgegeven vanuit het perspectief van gezin en familieverband", schrijft het Kamerlid.
De partij wil een minister van Gezinszaken, die gezinsbeleid in portefeuille krijgt. Deze minister moet in ieder geval de verantwoordelijkheid krijgen voor kinderopvang, jeugdbeleid en de uitbetaling van kindregelingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
13 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
14 uur geleden