Nieuwe Franse regering vrijdag gevormd
PARIJS (ANP) - De samenstelling van de nieuwe Franse regering van president Emmanuel Macron wordt vrijdagmiddag naar buiten gebracht. Deze week is al bekendgemaakt dat de 61-jarige politica Elisabeth Borne premier wordt. Ze is de eerste vrouw op deze post sinds Edith Cresson begin jaren negentig korte tijd eerste minister was onder president François Mitterrand.
Borne was lange tijd een politica die nauwe banden had met de linkse Parti Socialiste, maar ze sloot zich in 2017 aan bij Macrons nieuwe beweging La République en marche, onlangs omgedoopt tot Renaissance. Ze heeft sindsdien ministersposten bekleed, inclusief de moeilijke portefeuille Transport. Franse media verwachtten dat Borne sneller haar regeringsploeg zou voorstellen, maar ze zei deze week dat ze de tijd neemt om een goede ploeg te vormen.
De president heeft grote invloed op de samenstelling en is in het Franse stelsel ook voorzitter van de ministerraad, maar de premier voert de regering aan. Macron is in mei herkozen als president. Hij versloeg in de tweede stemronde zijn rechts-populistische uitdager Marine Le Pen. In Frankrijk zijn de volgende parlementsverkiezingen op 12 en 19 juni.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP/RTR) - Het internationale recht geldt ook voor Groenland, onderstreept voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump het eiland te annexeren. Dat deed ze in een toespraak tijdens de ceremonie waarbij het voorzitterschap van de EU werd overgedragen aan Cyprus.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
7 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
7 uur geleden