Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe Franse premier Bayrou roept op tot eenheid

Nieuwe Franse premier Bayrou roept op tot eenheid

PARIJS/BRUSSEL (ANP/AFP) - De nieuwe Franse premier François Bayrou heeft kort na zijn aanstelling vrijdagmiddag gezegd dat zijn taak erg moeilijk is en er "een weg moet worden gevonden om mensen te verenigen in plaats van ze te verdelen". Hij ziet een lange weg voor zich als zesde premier onder president Emmanuel Macron, die in 2017 aan de macht kwam.

Macron heeft de 73-jarige Bayrou uitgekozen omdat hij een trouwe politieke bondgenoot is en omdat hij als veteraan in de politiek en als centrumpoliticus mogelijk compromissen kan sluiten, zo melden Franse media.

Zijn centrumrechtse voorganger Michel Barnier werd door het parlement met een motie van wantrouwen naar huis gestuurd in een conflict over de begroting voor 2025. Hij was slechts drie maanden premier en werd aangesteld om de minderheidsregering voor Macron te leiden. De president verloor zijn parlementaire meerderheid in de door hemzelf uitgeroepen vervroegde verkiezingen afgelopen zomer.

Diepe crisis

Het land verkeert in een diepe politieke en economische crisis. Het begrotingstekort blijft stijgen en er is geen nieuwe begroting aangenomen om iets aan het financiële beleid te veranderen.

In het parlement zijn er naast de aanhang van Macron, waar Bayrou mee regeren moet, twee grote blokken die te boek staan als radicaal-rechts en als radicaal-links. Ze verschillen met Macrons regering onder meer van mening over de noodzaak van forse overheidsbezuinigingen en de relaties met onder meer de Europese Unie en met Rusland.

De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, heeft Bayrou met zijn aanstelling gefeliciteerd. Ze noemde hem iemand "die altijd Europa in zijn hart heeft gehad. Laten we samen werken voor een sterker en meer concurrerend Europa, laten we ons verdedigen". De EU is net als Macron niet populair in Frankrijk. De laatste grieven tegen de unie richten zich momenteel met talrijke protesten tegen het EU-vrijhandelsverdrag met een reeks grote Zuid-Amerikaanse landen.

Meer uit Buitenland

NAVO-landen willen Turks verkenningssysteem voor luchtafweer

BERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.

1 uur geleden
Hulpverleners: tientallen doden in Gaza-Stad bij offensief Israël

GAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.

2 uur geleden
Oekraïne blijft Russische olieraffinaderijen bestoken

KYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.

3 uur geleden
VN-verdrag voor bescherming oceanen kan in januari ingaan

RABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.

5 uur geleden
Polen zet opnieuw straaljagers in na aanval op Oekraïne

WARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.

8 uur geleden
Wereld moet zich niet laten intimideren door Israël, zegt VN-chef

NEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.

9 uur geleden
Verstoringen op Brussels Airport na cyberaanval

BRUSSEL (ANP/BELGA/DPA) - Een cyberaanval op de IT-dienstverlener van de check-in- en boardingsystemen heeft vrijdagavond het vliegverkeer op meerdere Europese luchthavens, waaronder Brussels Airport, verstoord. Daardoor kan er in Brussel alleen nog handmatig worden ingecheckt en geboard, wat zorgt voor forse vertragingen en annuleringen, meldde de luchthaven zaterdag.

9 uur geleden