Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe Franse premier Bayrou heeft regering rond

Nieuwe Franse premier Bayrou heeft regering rond

PARIJS (ANP/RTR) - Na tien dagen van onderhandelingen tussen de Franse president Emmanuel Macron en de nieuwe premier François Bayrou is de regering rond. Een paar belangrijke ministers kunnen op hun post blijven zitten en twee oud-premiers keren terug in het kabinet.

Bayrou (73) is de vierde premier van Frankrijk in 2024, na Élisabeth Borne, Gabriel Attal en Michel Barnier. Borne wordt nu minister van Onderwijs en ook oud-premier Manuel Valls krijgt weer een post in de regering. Valls was tussen 2014 en 2016 de eerste minister onder François Hollande en krijgt nu de Franse overzeese gebieden in zijn portefeuille, zoals het door een cycloon getroffen Mayotte.

Frankrijk bevindt zich in bijzonder woelig politiek vaarwater. De belangrijkste opdracht voor de regering Bayrou zal zijn om een begroting voor 2025 op te stellen die de test van de financiële markten kan doorstaan. De 66-jarige Eric Lombard, nu nog het hoofd van het nationale investeringsfonds, wordt de nieuwe minister van Financiën.

Blok

Sébastien Lecornu (Defensie), Jean-Noël Barrot (Buitenlandse Zaken) en Bruno Retailleau (Binnenlandse Zaken) behouden allemaal hun baan. Oud-minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin wordt de nieuwe minister van Justitie.

Het blok van Macron heeft sinds deze zomer geen meerderheid meer in het parlement. Daardoor kon de oppositie de vorige regering met een motie van wantrouwen wegsturen na een conflict over de begroting. Bayrou zal de steun van een oppositiepartij nodig hebben om de begroting nu wel aangenomen te krijgen.

Meer uit Buitenland

Politie meldt 110.000 deelnemers bij mars Parijs, situatie kalm

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie meldt dat 110.000 mensen hebben deelgenomen aan de grote protestmars in Parijs. Die demonstratie zou tot nu toe "kalm" zijn verlopen. In andere Franse steden is de situatie al wel onrustig en grijpt de politie in.

1 uur geleden
Bardella met 99 procent herkozen als voorzitter van Rassemblement

ORLÉANS (ANP) - Jordan Bardella is met 98,98 procent herkozen als voorzitter van de Franse rechtsradicale politieke partij Rassemblement National (RN). Hij was de enige kandidaat.

1 uur geleden
Franse politie grijpt in meerdere steden in bij protesten

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft in meerdere steden ingegrepen bij protesten. Onder meer in Lyon, Lille, Toulouse, Nantes en Nice is traangas ingezet. In die laatste twee steden gebruikte de politie volgens Le Parisien ook een waterkanon.

2 uur geleden
Confrontaties Brusselse politie en jongeren, waterkanon ingezet

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel is het bij grote jongerenprotesten uitgelopen op confrontaties tussen de politie en de betogers. Volgens persbureau Belga wordt de sfeer steeds grimmiger. De politie heeft inmiddels een waterkanon en traangas ingezet.

2 uur geleden
Merz roept op tot eenheid en zweert AfD opnieuw af

MÜNCHEN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept op tot eenheid binnen zusterpartijen CDU en CSU en zweert nog steeds elke vorm van samenwerking met de rechtsradicale Alternative für Deutschland (AfD) af. Ook waarschuwt hij voor de "continue dreiging vanuit Rusland".

3 uur geleden
Franse politie verricht arrestaties en neemt wapens in beslag

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft zaterdag tijdens een landelijke protestdag 135 mensen opgepakt en verschillende wapens in beslag genomen, meldt Laurent Nuñez. Er heeft zich volgens de minister van Binnenlandse Zaken vooralsnog "geen groot incident" voorgedaan.

3 uur geleden
Ngo: al honderden aanvallen op Palestijnse olijvenoogst

RAMALLAH (ANP/RTR) - Sinds de olijvenoogsten op de Palestijnse Westelijke Jordaanoever eind september begonnen, zijn tot dusver ruim driehonderd incidenten van Israëlisch kolonistengeweld gemeld. Het gaat daarbij om diefstal, vernielingen en gerichte aanvallen, aldus de Israëlische mensenrechtenorganisatie Yesh Din.

3 uur geleden