Nieuwe Franse premier Bayrou heeft regering rond
PARIJS (ANP/RTR) - Na tien dagen van onderhandelingen tussen de Franse president Emmanuel Macron en de nieuwe premier François Bayrou is de regering rond. Een paar belangrijke ministers kunnen op hun post blijven zitten en twee oud-premiers keren terug in het kabinet.
Bayrou (73) is de vierde premier van Frankrijk in 2024, na Élisabeth Borne, Gabriel Attal en Michel Barnier. Borne wordt nu minister van Onderwijs en ook oud-premier Manuel Valls krijgt weer een post in de regering. Valls was tussen 2014 en 2016 de eerste minister onder François Hollande en krijgt nu de Franse overzeese gebieden in zijn portefeuille, zoals het door een cycloon getroffen Mayotte.
Frankrijk bevindt zich in bijzonder woelig politiek vaarwater. De belangrijkste opdracht voor de regering Bayrou zal zijn om een begroting voor 2025 op te stellen die de test van de financiële markten kan doorstaan. De 66-jarige Eric Lombard, nu nog het hoofd van het nationale investeringsfonds, wordt de nieuwe minister van Financiën.
Blok
Sébastien Lecornu (Defensie), Jean-Noël Barrot (Buitenlandse Zaken) en Bruno Retailleau (Binnenlandse Zaken) behouden allemaal hun baan. Oud-minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin wordt de nieuwe minister van Justitie.
Het blok van Macron heeft sinds deze zomer geen meerderheid meer in het parlement. Daardoor kon de oppositie de vorige regering met een motie van wantrouwen wegsturen na een conflict over de begroting. Bayrou zal de steun van een oppositiepartij nodig hebben om de begroting nu wel aangenomen te krijgen.
Meer uit Buitenland
ROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
17 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
38 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.
44 minuten geledenFREETOWN (ANP/AFP) - Een eerste vliegtuig met door de VS uitgewezen personen is in het West-Afrikaanse Sierra Leone geland. Volgens de autoriteiten van het land waren er 25 mensen uit West-Afrikaanse landen aan boord.
46 minuten geledenMANILLA (ANP/RTR) - Het Filipijnse hooggerechtshof stemt niet in met een verzoek van senator Ronald Dela Rosa over het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof (ICC) tegen hem heeft uitgevaardigd. Hij hoopte dat het hof zijn arrestatie en overdracht aan het ICC in Den Haag tijdelijk zou tegenhouden.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA/AFP/RTR) - De nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar is in Polen met ceremonieel vertoon ontvangen door zijn ambtgenoot Donald Tusk. Magyar versloeg vorige maand bij verkiezingen de langzittende leider Viktor Orbán en brengt nu zijn eerste bezoek aan het buitenland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese NAVO-landen weigeren af te spreken elk een vaste bijdrage vrij te maken voor de steun aan Oekraïne, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij had "gedurfd" voorgesteld dat ze 0,25 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) voortaan aan Oekraïne zouden besteden, maar daar is te weinig steun voor.
2 uur geleden