Nieuwe Franse premier Bayrou heeft regering rond
PARIJS (ANP/RTR) - Na tien dagen van onderhandelingen tussen de Franse president Emmanuel Macron en de nieuwe premier François Bayrou is de regering rond. Een paar belangrijke ministers kunnen op hun post blijven zitten en twee oud-premiers keren terug in het kabinet.
Bayrou (73) is de vierde premier van Frankrijk in 2024, na Élisabeth Borne, Gabriel Attal en Michel Barnier. Borne wordt nu minister van Onderwijs en ook oud-premier Manuel Valls krijgt weer een post in de regering. Valls was tussen 2014 en 2016 de eerste minister onder François Hollande en krijgt nu de Franse overzeese gebieden in zijn portefeuille, zoals het door een cycloon getroffen Mayotte.
Frankrijk bevindt zich in bijzonder woelig politiek vaarwater. De belangrijkste opdracht voor de regering Bayrou zal zijn om een begroting voor 2025 op te stellen die de test van de financiële markten kan doorstaan. De 66-jarige Eric Lombard, nu nog het hoofd van het nationale investeringsfonds, wordt de nieuwe minister van Financiën.
Blok
Sébastien Lecornu (Defensie), Jean-Noël Barrot (Buitenlandse Zaken) en Bruno Retailleau (Binnenlandse Zaken) behouden allemaal hun baan. Oud-minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin wordt de nieuwe minister van Justitie.
Het blok van Macron heeft sinds deze zomer geen meerderheid meer in het parlement. Daardoor kon de oppositie de vorige regering met een motie van wantrouwen wegsturen na een conflict over de begroting. Bayrou zal de steun van een oppositiepartij nodig hebben om de begroting nu wel aangenomen te krijgen.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse OM klaagt de burgemeester van Seoul aan op verdenking van het meermaals financieren van opiniepeilingen. Oh Se-hoon zou in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen van 2021 via een tussenpersoon omgerekend ruim 19.000 euro hebben neergelegd voor de peilingen. Volgens staatspersbureau Yonhap zocht Oh naarstig naar een peiling die liet zien dat hij voor zou staan op zijn rivaal Na Kyung-won.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gezegd dat de stop op asielbesluiten in de Verenigde Staten "nog lange tijd" zal duren. De maatregel werd ingevoerd nadat vorige week bij het Witte Huis twee reservisten van de National Guard waren neergeschoten en een van hen om het leven kwam. De verdachte is een Afghaanse statushouder.
4 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, reist maandag naar Moskou, aldus een Amerikaanse functionaris. Witkoff ontmoet de Russische president Vladimir Poetin naar verwachting op dinsdag.
9 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waren de gesprekken met een Oekraïense delegatie zondag in Florida "zeer productief". Hij voegde eraan toe dat er "nog meer werk" nodig is om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen.
11 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een commissie die is ingesteld om een gewelddadige muiterij te onderzoeken waarbij zestien jaar geleden tientallen hoge legerofficieren werden gedood, heeft geconcludeerd dat voormalig premier Sheikh Hasina opdracht had gegeven tot de moorden.
14 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak de Libanese bevolking opgeroepen in het verdeelde en door crisis geteisterde land te blijven. Hij deed dat in het presidentiële paleis in Libanon, waar hij zondagmiddag aankwam.
14 uur geleden