Nieuwe Finse kernreactor begint met energieproductie
HELSINKI (ANP/RTR) - Een nieuwe kernreactor in Finland is zaterdag begonnen met het produceren van energie. De reactor Olkiluoto 3 heeft jarenlang vertraging opgelopen en moet Finland helpen minder afhankelijk te worden van de import van energie. Ook moet de reactor helpen bij het verlagen van de stroomprijzen in het land.
De reactor is nu bezig met productie op een laag niveau. In december werd de reactor al opgestart voor het testen van de systemen. Tegen het einde van juli zou die dan op volledige capaciteit moeten draaien en dan goed zijn voor circa 14 procent van de Finse stroombehoefte.
Het is voor het eerst in meer dan veertig jaar dat een nieuwe reactor in Finland in gebruik wordt genomen. Het is ook de eerste nieuwe reactor in Europa in bijna vijftien jaar. Het was eigenlijk de bedoeling dat de reactor in 2009 in gebruik werd genomen, maar vanwege technische en juridische problemen was er veel vertraging.
Finland is voor zijn energie erg afhankelijk van importen uit Zweden, Noorwegen en Rusland. Vanwege de oorlog in Oekraïne en de harde sancties tegen Rusland zijn de energieprijzen sterk gestegen en Europese landen kijken nu naar manieren om minder afhankelijk te worden van Russische olie en gas. Kernenergie wordt gezien als een goede manier om die afhankelijkheid tegen te gaan. Ook hebben kerncentrales geen uitstoot.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.
2 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.
7 uur geleden