Nieuwe fase in liquidatieproces Marengo
AMSTERDAM (ANP) - Het omvangrijke liquidatieproces Marengo gaat vanaf maandag een nieuwe fase in. Het Openbaar Ministerie heeft drie dagen uitgetrokken om te reageren op de pleidooien van de advocaten van de verdachten, onder meer op het uitvoerige pleidooi van de advocaten van hoofdverdachte Ridouan Taghi.
Tegen Taghi en vijf medeverdachten is een levenslange gevangenisstraf geëist. Het bewijs in Marengo steunt op onder meer onderschepte berichten over criminele handelingen uit de PGP-telefoons van de verdachten, maar kwam pas aan het rollen nadat kroongetuige Nabil B. zich bij justitie had gemeld. Hij heeft belastend over meerdere verdachten verklaard, in ruil voor strafvermindering. Een week nadat in maart 2018 naar buiten was gekomen dat B. zich als spijtoptant had gemeld, werd zijn broer doodgeschoten. In 2019 is zijn advocaat Derk Wiersum doodgeschoten en in juli 2021 vertrouwenspersoon Peter R. de Vries. Deze moorden maken officieel geen onderdeel uit van Marengo, maar worden wel als onlosmakelijk onderdeel van het proces gezien.
Tijdens de vorige zitting eerder deze maand, werd bekend dat B. opnieuw zonder verdediging zit omdat zijn advocaten hem niet langer bijstaan. Het hoe en waarom daarvan is onduidelijk.
De repliek van het OM gaat niet over mede-hoofdverdachte Saïd R. Zijn zaak loopt namelijk wat achter op de rest, omdat het langer duurde voordat hij door Colombia - waar hij was gearresteerd - werd uitgeleverd aan Nederland en door een advocatenwissel. Ook tegen hem is levenslang geëist. Zijn advocaten gaan in mei pleiten in zijn zaak.
Na de repliek krijgen alle advocaten nog een keer de kans om te reageren. Dat zal ergens de komende maanden plaatsvinden. De rechtbank is van plan in oktober van dit jaar uitspraak te doen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie zegt niet te kunnen bewijzen dat Anne Romke van der H. prinses Amalia en prinses Alexia wilde doden. Dat zei de officier van justitie maandag bij aanvang van de zaak tegen Van der H. Die wordt ervan verdacht dat hij een aanslag voorbereidde op de prinsessen. Wel zegt justitie voldoende bewijs te hebben dat de verdachte prinses Amalia wilde beroven van haar vrijheid.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een tip over het wapen dat mogelijk gebruikt is bij de vergismoord op ggz-directeur Rob Zweekhorst in 2014 komt van een inmiddels overleden persoon. De politie brengt deze informatie nu om veiligheidsredenen naar buiten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen hebben maandagochtend in het Zonnehuis in Amsterdam-Noord afscheid genomen van Peter Faber. De acteur overleed 6 augustus op 82-jarige leeftijd.
2 uur geledenHEILOO (ANP) - In een woning in het Noord-Hollandse Heiloo is zondagavond een dode 19-jarige vrouw aangetroffen. Dat meldt de politie. Een 20-jarige man uit die plaats is aangehouden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - In Nederland is bij een bloeddonor een infectie met het westnijlvirus vastgesteld. Diegene is niet onlangs in het buitenland geweest. Het RIVM gaat er daarom van uit dat de infectie in Nederland is opgelopen.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Na de explosie die in de nacht van zondag op maandag plaatsvond bij een appartement in Zaandam heeft de politie twee minderjarige verdachten aangehouden.
6 uur geledenZWOLLE (ANP) - Nu de kans op natuurbranden door droogte en hoge temperaturen in Nederland steeds verder toeneemt, gaat de brandweer nauwer samenwerken met boeren. Brandweer Nederland en brancheorganisatie LTO Noord werken sinds kort aan een bredere aanpak dan alleen brandbestrijding.
6 uur geleden