Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe evacuaties in Sydney gepland vanwege overstromingen

Nieuwe evacuaties in Sydney gepland vanwege overstromingen

SYDNEY (ANP) - De Australische autoriteiten zijn van plan maandag nog eens duizenden mensen te evacueren uit door overstromingen getroffen buitenwijken in het westen van de miljoenenstad Sydney. Ze verwachten de ergste overstromingen in 60 jaar, nu ook de komende dagen stortregens waarschijnlijk zullen aanhouden.

Door de enorme regenval in de afgelopen drie dagen zijn rivieren in de dichtbevolkte staat New South Wales (NSW) buiten hun oevers getreden en hebben grote schade veroorzaakt. Duizenden mensen zijn eerder al geëvacueerd. "We moeten ons schrap zetten, het zal een zeer moeilijke week worden", zei premier Gladys Berejiklian van de deelstaat tegen verslaggevers.

Hevige regen die grote delen van NSW onder water heeft gezet, staat in schril contrast met de weersomstandigheden in dezelfde regio's een jaar geleden, toen de autoriteiten te kampen hadden met droogte en catastrofale bosbranden. "Ik weet geen enkel moment in de geschiedenis van de staat waar we deze extreme weersomstandigheden zo snel achter elkaar hebben gehad, middenin een pandemie", zei Berejiklian.

Sydney registreerde zondag de natste dag van het jaar met bijna 111 millimeter regen, terwijl in sommige regio's aan de noordkust van de staat de afgelopen zes dagen bijna 900 mm regen viel, meer dan drie keer wat gemiddeld in maart naar beneden komt. Volgens de autoriteiten zijn ongeveer 18.000 mensen geëvacueerd uit laaggelegen delen van New South Wales.

Grote delen van de oostkust van het land zullen vanaf maandag worden getroffen door meer zware regenval, verwachten meteorologen. Sommige plaatsen in de westelijke regio's van Sydney hebben de ergste overstromingen sinds 1961 gezien, zeiden de autoriteiten. Ze verwachten dat het slechte weer tot woensdag zal aanhouden.

Voor grote delen van New South Wales en het naburige Queensland wordt rekening gehouden met ernstig overstromingsgevaar.

Meer uit Buitenland

Meerdere doden door lawine bij Oostenrijks skioord St. Anton

ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.

4 uur geleden
Andrew mogelijk uit lijn troonopvolging na Epstein-zaak

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.

5 uur geleden
Merz opnieuw CDU-partijvoorzitter met 91 procent van de stemmen

STUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.

5 uur geleden
Zelensky: VS en Rusland willen dat Oekraïne Donbas opgeeft

KYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.

5 uur geleden
NASA wil maanmissie volgende maand alsnog lanceren

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.

6 uur geleden
Politie zoekt contact met (oud-)beveiligers van Andrew

LONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.

6 uur geleden
VS versoepelen nu ook milieuregels rond kwikuitstoot

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.

7 uur geleden