Nieuwe evacuaties in Sydney gepland vanwege overstromingen
SYDNEY (ANP) - De Australische autoriteiten zijn van plan maandag nog eens duizenden mensen te evacueren uit door overstromingen getroffen buitenwijken in het westen van de miljoenenstad Sydney. Ze verwachten de ergste overstromingen in 60 jaar, nu ook de komende dagen stortregens waarschijnlijk zullen aanhouden.
Door de enorme regenval in de afgelopen drie dagen zijn rivieren in de dichtbevolkte staat New South Wales (NSW) buiten hun oevers getreden en hebben grote schade veroorzaakt. Duizenden mensen zijn eerder al geëvacueerd. "We moeten ons schrap zetten, het zal een zeer moeilijke week worden", zei premier Gladys Berejiklian van de deelstaat tegen verslaggevers.
Hevige regen die grote delen van NSW onder water heeft gezet, staat in schril contrast met de weersomstandigheden in dezelfde regio's een jaar geleden, toen de autoriteiten te kampen hadden met droogte en catastrofale bosbranden. "Ik weet geen enkel moment in de geschiedenis van de staat waar we deze extreme weersomstandigheden zo snel achter elkaar hebben gehad, middenin een pandemie", zei Berejiklian.
Sydney registreerde zondag de natste dag van het jaar met bijna 111 millimeter regen, terwijl in sommige regio's aan de noordkust van de staat de afgelopen zes dagen bijna 900 mm regen viel, meer dan drie keer wat gemiddeld in maart naar beneden komt. Volgens de autoriteiten zijn ongeveer 18.000 mensen geëvacueerd uit laaggelegen delen van New South Wales.
Grote delen van de oostkust van het land zullen vanaf maandag worden getroffen door meer zware regenval, verwachten meteorologen. Sommige plaatsen in de westelijke regio's van Sydney hebben de ergste overstromingen sinds 1961 gezien, zeiden de autoriteiten. Ze verwachten dat het slechte weer tot woensdag zal aanhouden.
Voor grote delen van New South Wales en het naburige Queensland wordt rekening gehouden met ernstig overstromingsgevaar.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De belangrijkste verdachte van de bomaanslag in Monaco is dood, meldt de Oekraïense hoofdaanklager. Anastasiia Berezovska is doodgeschoten, staat in een persverklaring. De dood van de 39-jarige vrouw was eerder al gemeld door Oekraïense media.
5 minuten geledenANKARA (ANP) - De Turkse vicepresident Cevdet Yilmaz heeft de NAVO-bondgenoten opgeroepen om alle beperkingen op de wapenhandel met Turkije op te heffen. Het gastland van de NAVO-top hoopt deze bijeenkomst aan te kunnen grijpen om bijvoorbeeld het verbod op de aankoop van Amerikaanse F-35's weg te nemen.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel geeft toe dat het nieuwe grenscontrolesysteem EES nog niet overal goed werkt. Vooral op drukke vliegvelden lopen de wachtrijen op bepaalde uren door het Entry/Exit System (EES) behoorlijk op. Bij twintig grensovergangen zijn er serieuze problemen, zeggen betrokken EU-ambtenaren. De Europese Commissie wil niet zeggen om welke het gaat.
28 minuten geledenPRAAG (ANP/DPA) - De Duitse rechts-extremist Marla Svenja Liebich kan door Tsjechië aan Duitsland worden overgeleverd. Dat besloot een Tsjechisch gerechtshof na een juridische strijd die internationaal aandacht kreeg.
34 minuten geledenANKARA (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte heeft de defensie-industrie opgeroepen om "meer risico te nemen". Hij verklaarde op de NAVO-top in Ankara dat lidstaten structureel bereid zijn om meer geld uit te geven aan defensie, maar dat zou alleen mogelijk zijn als de industrie ook opschaalt. "Ik vraag jullie om een sprong te wagen."
36 minuten geledenKYIV (ANP) - De vrouw die wordt gezocht voor een recente aanslag in Monaco is dood aangetroffen bij de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat zeggen bronnen bij de opsporingsdiensten tegen de Oekraïense nieuwssite Ukrainska Pravda.
1 uur geledenANKARA (ANP) - NAVO-landen gaan de komende vijf jaar 40 miljard dollar (35 miljard euro) investeren in de ontwikkeling van droneafweer, kondigde secretaris-generaal Mark Rutte aan tijdens de top in Ankara. Volgens hem gebeurt het steeds vaker dat drones ongeoorloofd boven NAVO-lidstaten vliegen en is het daarom nodig het gebied beter te beveiligen.
1 uur geleden