Nieuwe evacuaties in Russische stad Orenburg na overstromingen
ORENBURG (ANP/AFP) - De overstromingen in de Russische stad Orenburg zijn "kritiek" geworden, meldt burgemeester Sergej Salmin. Hij heeft opdracht gegeven voor "massa-evacuaties" omdat het waterpeil in de rivier Oeral blijft stijgen.
De Oeral en andere rivieren in Rusland en Kazachstan zijn recent buiten hun oevers getreden. Dat komt doordat de temperaturen snel stijgen en als gevolg daarvan sneeuw en ijs snel smelten. Ook heeft het op sommige plekken flink geregend. Orenburg is het zwaarst getroffen in Rusland. De zuidwestelijke stad staat nu grotendeels onder water.
"Sirenes luiden in de stad. Dit is geen oefening", aldus de burgemeester van Orenburg op Telegram. "Massa-evacuaties zijn op komst. De situatie is kritiek, verdoe geen tijd." Inwoners van verschillende districten hebben de opdracht gekregen te vertrekken. Het is niet duidelijk om hoeveel personen het precies gaat. Orenburg telt zo'n 550.000 inwoners. Eerder werd bekend dat 7700 mensen in de stad waren geëvacueerd.
Het aantal evacués in heel Rusland lag eerder rond de 10.000. In buurland Kazachstan zijn meer dan 96.000 mensen geëvacueerd. Daar zijn het westen en noorden vooral hard getroffen door overstromingen. Daar zet de stad Petropavlovsk, waar 200.000 mensen wonen, zich schrap voor het hoogtepunt van de overstromingen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De interim-president van Venezuela, Delcy Rodríguez, zegt dat haar land de Amerikaanse "agressie" via diplomatie het hoofd zal bieden. De regering van het land kondigde stappen aan om de banden met Washington te herstellen nadat president Nicolás Maduro vorige week werd opgepakt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Betogers zijn vrijdag in Iran opnieuw de straat opgegaan, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties dodelijk tegen hen wordt opgetreden. Teheran geeft de Verenigde Staten de schuld van het geweld tijdens de grootste demonstraties in drie jaar.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse regering wil nauwer met de Verenigde Staten samenwerken op veiligheidsgebied. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde recent met grondaanvallen tegen drugskartels en verklaarde ook dat "kartels Mexico runnen".
6 uur geledenBOGOTÁ/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse diplomaten zijn naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas gegaan om daar te praten over de heropening van de Amerikaanse ambassade. Dat heeft een regeringswoordvoerder in Washington gezegd. De ambassade werd in 2019 gesloten naar aanleiding van de spanningen tussen het regime van president Nicolás Maduro en de VS.
6 uur geleden