Nieuwe EU-sancties tegen Rusland treffen ook China, Iran en India
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag ingestemd met het vijftiende sanctiepakket tegen Rusland en bedrijven en personen die Rusland steunen in de oorlog tegen Oekraïne. Onderdeel daarvan is het opleggen van strengere exportbeperkingen aan bedrijven uit China, India, Iran, Servië en de Verenigde Arabische Emiraten, die Rusland hebben geholpen aan goederen en technologieën voor de versterking van de Russische defensie-industrie.
Deze landen hebben handelsbeperkingen omzeild of materiaal aangekocht dat Rusland gebruikt bij militaire operaties, zoals drones en raketten.
De ministers hebben daarnaast 52 extra schepen op de sanctielijst gezet die onderdeel uitmaken van de zogenoemde Russische schaduwvloot. Daarmee worden onder meer tankers bedoeld die onder een andere vlag Russische olie vervoeren over de Noordzee en de Oostzee. Het gaat ook om schepen die militair materieel naar Rusland vervoeren en betrokken zouden zijn bij het vervoer van gestolen Oekraïens graan. In totaal staan er nu 79 schepen op de sanctielijst.
'Eenheid'
Verder zijn aan 54 personen en 30 bedrijven sancties opgelegd die verantwoordelijk zijn voor acties die de territoriale integriteit, soevereiniteit en onafhankelijkheid van Oekraïne ondermijnen. Hun tegoeden worden bevroren en voor de 54 personen die aan de sanctielijst zijn toegevoegd, geldt een reisverbod.
Voor het eerst zijn zeven Chinese personen en bedrijven op de sanctielijst gezet. Een aantal omzeilt de EU-sancties en een aantal levert onderdelen voor drones en micro-elektronische componenten aan de Russische militaire industrie. Twee hoge Noord-Koreaanse ambtenaren worden met sancties bestraft voor de inzet van Noord-Koreaanse troepen in Rusland in de oorlog tegen Oekraïne.
Het vijftiende sanctiepakket toont volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas "de eenheid van EU-lidstaten in onze voortdurende steun aan Oekraïne". De EU zal het Oekraïense volk "op alle fronten steunen: humanitair, economisch, politiek, diplomatiek en militair. Er kan geen twijfel over bestaan dat Oekraïne zal winnen."
Meer uit Buitenland
NAJAF (ANP/AFP) - De hoogste sjiitische geestelijke in Irak, grootayatollah Ali Al-Hussein al-Sistani, heeft de moslims opgeroepen solidair te zijn met Iran. Hij noemt de aanvallen van Israël en de VS op Iran "een ongerechtvaardigde oorlog".
13 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft de Libanese bevolking ten zuiden van de rivier de Litani opgedragen daar weg te gaan. De mensen moeten voor hun eigen veiligheid naar het noorden en de rivier oversteken.
21 minuten geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de situatie in het Midden-Oosten omschreven als het falen van de internationale orde. Dat deed hij tijdens een bezoek aan het Lowy Institute in Sydney.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in een televisietoespraak zijn weerzin geuit tegen de aanvallen op Iran. "Spanje zegt nee tegen oorlog", aldus Sánchez, die eraan toevoegde dat dit is hoe de grootste rampen voor de mensheid beginnen. "Spanje is tegen deze ramp."
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een uitvaartplechtigheid van drie dagen is aangekondigd ter ere van de omgekomen hoogste leider van Iran, Ali Khamenei, aldus Iraanse staatsmedia. De plechtigheid begint woensdag 19.30 uur Nederlandse tijd in het centrum van Teheran, in en rond de moskee die is genoemd naar zijn voorganger, ayatollah Ruhollah Khomeini (1902-1989).
3 uur geledenNEW YORK/TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn tot nu toe 1097 burgerdoden in Iran gevallen, volgens gegevens van een mensenrechtenorganisatie. Onder hen bevinden zich 181 kinderen. Dat meldt het in de VS gevestigde Human Rights Activists News Agency (HRANA), dat over een uitgebreid netwerk in Iran beschikt.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op twee steden ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zes mensen omgekomen. Dat maakte het Libanese ministerie van Volksgezondheid woensdag bekend.
6 uur geleden