Nieuwe EU-sancties tegen Rusland treffen ook China, Iran en India
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben maandag ingestemd met het vijftiende sanctiepakket tegen Rusland en bedrijven en personen die Rusland steunen in de oorlog tegen Oekraïne. Onderdeel daarvan is het opleggen van strengere exportbeperkingen aan bedrijven uit China, India, Iran, Servië en de Verenigde Arabische Emiraten, die Rusland hebben geholpen aan goederen en technologieën voor de versterking van de Russische defensie-industrie.
Deze landen hebben handelsbeperkingen omzeild of materiaal aangekocht dat Rusland gebruikt bij militaire operaties, zoals drones en raketten.
De ministers hebben daarnaast 52 extra schepen op de sanctielijst gezet die onderdeel uitmaken van de zogenoemde Russische schaduwvloot. Daarmee worden onder meer tankers bedoeld die onder een andere vlag Russische olie vervoeren over de Noordzee en de Oostzee. Het gaat ook om schepen die militair materieel naar Rusland vervoeren en betrokken zouden zijn bij het vervoer van gestolen Oekraïens graan. In totaal staan er nu 79 schepen op de sanctielijst.
'Eenheid'
Verder zijn aan 54 personen en 30 bedrijven sancties opgelegd die verantwoordelijk zijn voor acties die de territoriale integriteit, soevereiniteit en onafhankelijkheid van Oekraïne ondermijnen. Hun tegoeden worden bevroren en voor de 54 personen die aan de sanctielijst zijn toegevoegd, geldt een reisverbod.
Voor het eerst zijn zeven Chinese personen en bedrijven op de sanctielijst gezet. Een aantal omzeilt de EU-sancties en een aantal levert onderdelen voor drones en micro-elektronische componenten aan de Russische militaire industrie. Twee hoge Noord-Koreaanse ambtenaren worden met sancties bestraft voor de inzet van Noord-Koreaanse troepen in Rusland in de oorlog tegen Oekraïne.
Het vijftiende sanctiepakket toont volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas "de eenheid van EU-lidstaten in onze voortdurende steun aan Oekraïne". De EU zal het Oekraïense volk "op alle fronten steunen: humanitair, economisch, politiek, diplomatiek en militair. Er kan geen twijfel over bestaan dat Oekraïne zal winnen."
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
6 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
15 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
15 uur geleden