Nieuwe Eerste Kamer beëdigd met BBB als grootste fractie
DEN HAAG (ANP) - De leden van de nieuwe Eerste Kamer zijn dinsdag beëdigd. Van de 75 senatoren waren er twee afwezig. Edith Schippers van de VVD verblijft in het buitenland en D66'er Paul van Meenen was afwezig wegens ziekte.
De nieuwe 'chambre de réflexion' telt vijftien fracties. De BBB werd bij de provinciale verkiezingen in één klap de grootste fractie met zestien senatoren. Daarna volgt de nieuwe gezamenlijke fractie van GroenLinks en PvdA met veertien zetels. Daarna komt de VVD met tien zetels.
De coalitie van VVD, D66, CDA en ChristenUnie heeft in de senaat 24 zetels en is dus afhankelijk van de oppositie. De coalitie kan zowel bij links als rechts zoeken naar een meerderheid. Tot dusver zocht het kabinet vooral steun bij PvdA en GroenLinks.
Na de installatie van de leden en de instelling van de commissies werd de vergadering weer gesloten door tijdelijk voorzitter Jan Anthonie Bruijn. Over twee weken kiezen de senatoren de nieuwe voorzitter. De BBB heeft al laten weten de voorzitter graag te leveren.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Mensen met een ernstige psychische aandoening krijgen in veel gevallen niet de zorg en ondersteuning die ze nodig hebben, terwijl het huidige systeem wel ruimte biedt om die hulp te verbeteren. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een onderzoek naar onder meer vernieuwende initiatieven in de sector. In de praktijk lopen initiatiefnemers volgens de raad nog vaak tegen obstakels aan.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een "lichtpuntje", zo noemt VluchtelingenWerk Nederland het dat de Eerste Kamer strafbaarstelling van mensen zonder geldige verblijfspapieren heeft verworpen. Dit voorkomt volgens de organisatie "directe schade voor deze mensen en voor iedereen die hen ondersteunt", staat in een reactie op de stemming over de asielnoodmaatregelenwet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan van Zanen, de burgemeester van Den Haag, had in 2024 een demonstratie van de Partij voor de Dieren (PvdD) niet mogen beperken tot tien personen, aldus de rechtbank in Den Haag. Die oordeelt dat de onderbouwing van de beslissing niet voldeed.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlandse reizigers voor nieuwe, zware aardbevingen in Japan. Het gaat met name om de regio's Tohoku en Hokkaido, meldt het departement in het reisadvies voor het Aziatische land. Hierdoor kunnen er in het vlieg- en treinverkeer problemen ontstaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n zeventig betogers hebben buiten voor de Eerste Kamer in Den Haag geprobeerd senatoren te overtuigen tegen de asielwetten te stemmen. "Senatoren, laat je horen", riepen ze, gevolgd door "uitvoering niet effectief" en "voor niemand biedt dit perspectief".
2 uur geleden