Nieuwe demonstraties in Frankrijk: Macron 'kan niet doof blijven'
PARIJS (ANP) - In Franse steden is maandagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de pensioenhervormingen. De protesten ontstonden spontaan na een tv-toespraak van de Franse president Emmanuel Macron. In onder meer Lyon liep het uit de hand, meldt Le Monde. Macron reageerde maandagavond laat in een tweet op de jongste demonstraties: "Niemand, vooral ik niet, kan hier doof voor blijven".
Tijdens de televisietoespraak van Macron stonden boze Fransen in verschillende steden al op pannen te slaan. Later op de avond waren volgens de autoriteiten in Parijs zo'n 2000 demonstranten op de been. Er werd "Macron, treed af" geroepen. In Caen ging het om 900 demonstranten, In Rennes kwamen zo'n 700 mensen protesteren, in Lyon ging het volgens de autoriteiten om een groep van tussen de 400 en 600 mensen en in Nantes werd door zo'n 850 mensen gedemonstreerd.
Op beelden op sociale media was te zien hoe in onder meer Parijs voorwerpen op straat werden gegooid en de politie ingreep. In Lyon werd brand gesticht bij een politiebureau en de deur van het gemeentehuis van het 1e arrondissement geforceerd, waarna demonstranten dat gebouw binnentraden. De burgemeester van Lyon, Grégory Doucet, veroordeelde de aanvallen in sterke bewoordingen.
Macron, die eerder in zijn tv-toespraak al had gezegd dat hij de woede van het volk snapt, beloofde maandagavond via Twitter opnieuw "het land weer op te bouwen" en "niet toe te geven aan de verdeeldheid". Op zijn toespraak was eerder felle kritiek. Vakbondsleider Sophie Binet zei dat die "door ChatGPT geschreven had kunnen zijn". Belangrijke oppositieleiders vonden dat Macron "buiten de realiteit" staat.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BANDAR ABBAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft naar eigen zeggen nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran om de dreiging van dat land tegen de scheepvaart in de Straat van Hormuz tegen te gaan. De aanval komt kort nadat president Donald Trump had gezegd dat de wapenstilstandsovereenkomst wat hem betreft niet meer bestaat. Hij kondigde nieuwe aanvallen aan.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten Syrië van een lijst met landen te halen die terrorisme financieren, meldt persbureau Reuters op basis van een brief die Trump stuurde aan de Syrische president Ahmed al-Sharaa. Het Amerikaanse Congres heeft 45 dagen om het besluit te beoordelen voordat het definitief wordt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een rechter in New York heeft groen licht gegeven voor de uitbetaling van miljoenen aan schadevergoeding voor E. Jean Carroll. Daarmee ontvangt de columnist en schrijver nu omgerekend bijna 5,1 miljoen euro van president Donald Trump.
2 uur geledenNABATIEH (ANP) - Door een Israëlische droneaanval in het zuiden van Libanon zijn twee mannen omgekomen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens het persbureau vond de aanval plaats in de buurt van een ziekenhuis in de plaats Nabatieh al-Fawqa.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De coalitie van Oekraïne-bondgenoten die maandag weer bijeenkomt in Parijs, laat zien dat Europa ook los van de Verenigde Staten kan optreden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron na afloop van de NAVO-top in Ankara. Daar spraken de leiders van de NAVO-landen uit dat Europa taken van de VS gaat overnemen. Frankrijk en andere landen noemen de coalities Oekraïne en bijvoorbeeld de Straat van Hormuz al langer als vehikels voor een zelfstandiger Europa.
3 uur geledenANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt nog niet zeker te zijn of hij wel een deal wil sluiten met de leiders van Iran. Hij zei eerder op de dag dat de overeenkomst die vorige maand gesloten werd voorbij is, nadat de aanvallen tussen beide landen de afgelopen dagen weer waren opgelaaid. Ook noemde hij de nieuwe leiders "uitschot".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Bij de aanvallen die de Verenigde Staten woensdagochtend uitvoerden op het zuiden van Iran zijn acht Iraanse militairen omgekomen, melden staatsmedia. De slachtoffers maakten deel uit van de luchtmacht en de marine en kwamen om bij aanvallen op Bandar Abbas en Bushehr, aldus de media.
4 uur geleden