Nieuwe demonstraties hoger onderwijs tegen bezuinigingen
UTRECHT (ANP) - Docenten en studenten in meerdere steden gaan woensdag opnieuw de straat op tegen de kabinetsplannen voor het hoger onderwijs. Er zijn demonstraties in Enschede, Groningen, Wageningen, Tilburg, Leiden, Rotterdam, Delft, Amsterdam, Maastricht, Nijmegen en Utrecht.
De universiteit in Maastricht roept mensen op om van 14.30 uur tot 15.30 uur samen te komen op Plein 1992, tegenover het oude centrum. Bij de Vrije Universiteit in Amsterdam moet tussen 12.45 en 13.00 uur een menselijke ketting rond het hoofdgebouw worden gevormd. In Utrecht, Leiden, Tilburg en Wageningen zijn er walk-outs. Bovendien zijn er protesten met fluitjes in Groningen, Utrecht, Tilburg en Leiden om het kabinet "terug te fluiten". Demonstranten in Wageningen krijgen het verzoek een vuvuzela mee te nemen. Die Zuid-Afrikaanse toeter was bij het WK voetbal in 2010 overal te horen en maakte sommige kijkers horendol.
Het kabinet wil bezuinigen op het hoger onderwijs. Zo is er minder geld beschikbaar voor onderwijs en onderzoek. Ook moet het aantal buitenlandse studenten worden teruggedrongen, zodat instellingen minder subsidies krijgen. De plannen zijn verzacht in onderhandelingen met oppositiepartijen, maar zijn niet helemaal van tafel gegaan, tot ongenoegen van onderwijsbonden, universiteiten, hogescholen en studenten.
Bezuinigingen
Eind november demonstreerden enkele tienduizenden mensen op het Malieveld en bij het ministerie van Onderwijs tegen de plannen om te bezuinigen op het hoger onderwijs.
De Stichting van het Onderwijs, waarin werkgevers en werknemers samenwerken, heeft dinsdag gewaarschuwd tegen de bezuinigingen. De stichting zegt zich "ernstig zorgen" te maken over de gesprekken van de coalitiepartijen met enkele oppositiepartijen over de onderwijsbegroting, omdat "slechts een beperkt deel" van de bezuinigingen mogelijk teruggedraaid wordt. "Een welvarend, innovatief en weerbaar Nederland moet het hebben van talent en kennis", aldus de Stichting.
De waarschuwing is ondertekend door de koepels van basisscholen (PO-Raad), middelbare scholen (VO-raad), het middelbaar beroepsonderwijs (MBO Raad), hogescholen (VH), universiteiten (UNL), vakbonden AOb, CNV en FNV, de vereniging van schoolleiders (AVS) en de federatie voor vakleerkrachten (FvOv).
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kappers krijgen handvatten van de overheid om signalen van onveilige relaties beter te herkennen. Mariƫtte Hamer, de regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, stelt dat kappers een belangrijke rol kunnen spelen in "het doorbreken van het zwijgen".
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In het stadhuis van Amsterdam zijn woensdag kort na middernacht drie stellen van hetzelfde geslacht getrouwd door burgemeester Femke Halsema. Met de nachtelijke trouwceremonie werd gevierd dat precies 25 jaar geleden de eerste stellen van hetzelfde geslacht in het huwelijk traden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.
10 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
11 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
15 uur geleden