Nieuwe demonstraties hoger onderwijs tegen bezuinigingen
UTRECHT (ANP) - Docenten en studenten in meerdere steden gaan woensdag opnieuw de straat op tegen de kabinetsplannen voor het hoger onderwijs. Er zijn demonstraties in Enschede, Groningen, Wageningen, Tilburg, Leiden, Rotterdam, Delft, Amsterdam, Maastricht, Nijmegen en Utrecht.
De universiteit in Maastricht roept mensen op om van 14.30 uur tot 15.30 uur samen te komen op Plein 1992, tegenover het oude centrum. Bij de Vrije Universiteit in Amsterdam moet tussen 12.45 en 13.00 uur een menselijke ketting rond het hoofdgebouw worden gevormd. In Utrecht, Leiden, Tilburg en Wageningen zijn er walk-outs. Bovendien zijn er protesten met fluitjes in Groningen, Utrecht, Tilburg en Leiden om het kabinet "terug te fluiten". Demonstranten in Wageningen krijgen het verzoek een vuvuzela mee te nemen. Die Zuid-Afrikaanse toeter was bij het WK voetbal in 2010 overal te horen en maakte sommige kijkers horendol.
Het kabinet wil bezuinigen op het hoger onderwijs. Zo is er minder geld beschikbaar voor onderwijs en onderzoek. Ook moet het aantal buitenlandse studenten worden teruggedrongen, zodat instellingen minder subsidies krijgen. De plannen zijn verzacht in onderhandelingen met oppositiepartijen, maar zijn niet helemaal van tafel gegaan, tot ongenoegen van onderwijsbonden, universiteiten, hogescholen en studenten.
Bezuinigingen
Eind november demonstreerden enkele tienduizenden mensen op het Malieveld en bij het ministerie van Onderwijs tegen de plannen om te bezuinigen op het hoger onderwijs.
De Stichting van het Onderwijs, waarin werkgevers en werknemers samenwerken, heeft dinsdag gewaarschuwd tegen de bezuinigingen. De stichting zegt zich "ernstig zorgen" te maken over de gesprekken van de coalitiepartijen met enkele oppositiepartijen over de onderwijsbegroting, omdat "slechts een beperkt deel" van de bezuinigingen mogelijk teruggedraaid wordt. "Een welvarend, innovatief en weerbaar Nederland moet het hebben van talent en kennis", aldus de Stichting.
De waarschuwing is ondertekend door de koepels van basisscholen (PO-Raad), middelbare scholen (VO-raad), het middelbaar beroepsonderwijs (MBO Raad), hogescholen (VH), universiteiten (UNL), vakbonden AOb, CNV en FNV, de vereniging van schoolleiders (AVS) en de federatie voor vakleerkrachten (FvOv).
Meer uit Binnenland
VICTORIA (ANP/AFP) - Een Canadese passagier van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius heeft wel degelijk positief getest op het hantavirus. Dat hebben de Canadese gezondheidsdiensten zondag bekendgemaakt. Zaterdag werd al bekend dat de Canadese opvarende positief had getest, maar met de toevoeging dat het een "voorlopig" resultaat betrof. Een laboratorium heeft de positieve testuitslag nu bevestigd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
11 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
13 uur geleden