Nieuwe defensieminister Oekraïne is bedreven onderhandelaar
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne krijgt een nieuwe minister van Defensie, de 41-jarige Roestem Oemjerov. Hier heeft het parlement in Kyiv voor gestemd. Hij is etnisch een Krim-Tataar en zijn familie komt van het in 2014 door Rusland ingelijfde schiereiland. Oemjerov geldt als een succesvolle zakenman en als een bedreven onderhandelaar. Hij was lid van de Oekraïense delegatie die in maart 2022 met een Russische delegatie over beëindiging van de vijandelijkheden sprak.
Hij is ook betrokken geweest bij de ruil van krijgsgevangenen en bij het tot stand brengen van de graandeal die een jaar lang Oekraïense export over de Zwarte Zee mogelijk maakte. Hij spreekt vijf talen, inclusief Russisch en Turks.
Oemjerov volgt Oleksiy Reznikov op terwijl het maanden durende Oekraïense tegenoffensief nauwelijks vorderingen boekt. Reznikov schreef dat het een eer was om het leger de laatste 22 maanden te dienen, "de zwaarste periode uit de moderne geschiedenis van Oekraïne". President Volodymyr Zelensky zei zondag dat hij Reznikov wilde vervangen. Het is de belangrijkste wisseling bij de Oekraïense defensieleiding sinds Rusland Oekraïne aanviel in februari 2022.
Oemjerov noemt het "een grote eer" door de president te zijn voorgedragen en dankt de parlementariërs voor hun steun. Hij zegt "al het mogelijke en al het onmogelijke te willen doen voor een Oekraïense overwinning". Hij zegt ook alles te doen "om iedereen te laten terugkeren die in gevangenschap is geraakt, kinderen, krijgsgevangenen, burgers en politieke gevangenen".
Meer uit Buitenland
EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.
24 minuten geledenBUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.
4 uur geledenVIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.
5 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.
6 uur geleden