Nieuwe coronatest Roche geeft uitslag binnen kwartier
BASEL (ANP) - Een nieuw type coronatest van het Zwitserse Roche geeft binnen een kwartier al een uitslag. Een laboratorium of speciale apparatuur komt er niet aan te pas. Het farmaceutische bedrijf brengt de test eind deze maand op de Europese markt en hoopt ook snel goedkeuring in de Verenigde Staten te krijgen.
De test, die volgens Roche dienst kan doen als snelle eerste screening, is een zogeheten antigeentest. Dit soort testen meet de aanwezigheid van specifieke viruseiwitten in een afgenomen monster. Met de gangbare PCR-coronatests, waarvan er in Nederland inmiddels duizenden per dag worden uitgevoerd, kan de aanwezigheid van het virus zelf in een monster worden aangetoond. Daarvoor is laboratoriumonderzoek nodig, dat doorgaans 4 tot 8 uur duurt. Voor situaties waarin snelheid van levensbelang is, bestaan inmiddels ook snelle PCR-testen, die binnen een uur resultaat geven.
Volgens Roche hebben onderzoeken in Brazilië en India uitgewezen dat de nieuwe antigeentest betrouwbaar is. De sensitiviteit, dat wil zeggen de mate waarin de test daadwerkelijke besmettingen aan het licht brengt, is volgens het bedrijf 96,52 procent. De specificiteit, de mate waarin de test een negatief resultaat geeft bij mensen die niet zijn besmet met het virus, is 99,68 procent. De test geeft kortom nauwelijks fout-positieve uitslagen.
Geen enkele test is echter 100 procent betrouwbaar. Het bedrijf benadrukt dan ook dat het belangrijk blijft om niet alleen naar testresultaten te kijken, maar ook symptomen van een patiënt en de mate waarin iemand is blootgesteld mee te wegen. Een PCR-test kan soms alsnog een goed idee zijn na een negatieve antigeentest.
Roche kan per maand 40 miljoen van de nieuwe tests produceren.
Meer uit Binnenland
ENSCHEDE (ANP) - Het is "extreem pijnlijk" dat het vermeende brein achter de moord in 2017 op een journalist in Malta woensdag is vrijgesproken. Dat zegt oud-politicus Pieter Omtzigt. Als speciaal onderzoeker voor de Raad van Europa hield hij zich bezig met de afhandeling van de moord op Daphne Caruana Galizia.
14 minuten geledenBALGOIJ (ANP) - Er gaan nepbeelden rond van een arrestatie in het Gelderse Balgoij, meldt de politie. Daarvan wordt beweerd dat die werd gedaan in verband met het geweld in het nabijgelegen Overasselt. Maar, zegt de politie, "er is vandaag niemand aangehouden in Balgoij".
3 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij het onderzoek van de mobiele eenheid (ME) zijn woensdag nog meerdere wapens gevonden in en rond Overasselt, meldt de politie. Die werden niet alleen gevonden in het doorzochte gebied, maar ook in het nabijgelegen Wijchen. De politie zocht daar op basis van een tip van een inwoner. Het onderzoek van de ME is woensdagavond afgerond.
3 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Bij een inzamelingsactie voor de doodgeschoten man in Overasselt is binnen een dag meer dan 10.000 euro opgehaald. Het geld is bedoeld voor de uitvaart van de 51-jarige man uit Wijchen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het tekort aan studentenwoningen in Nederland neemt amper af ten opzichte van vorig jaar, hoewel de afgesproken nieuwbouwbeloftes wel worden waargemaakt. Dat blijkt uit cijfers van de Landelijke Monitor Studentenhuisvesting. Het tekort wordt geschat op ruim 20.200 woningen. Dat is vergelijkbaar met het tekort van 21.000 in 2025. Kenniscentrum Kences stelt dat er meer maatregelen nodig zijn voor de realisatie van meer studentenhuisvesting. "Sociale studentenhuisvesters kunnen zo 15.000 tot 25.000 meer studentenwoningen bouwen."
5 uur geledenHEUMEN (ANP) - De gemeente Heumen maakt donderdag bekend of het huis in Overasselt dat dinsdag werd belaagd door tientallen bewapende mensen, wordt gesloten. Ook komt er dan meer informatie over "eventuele aanvullende maatregelen", liet burgemeester Joerie Minses woensdag weten.
5 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Joeri Minses, de burgemeester van de gemeente Heumen, roept de inwoners van Overasselt en omgeving op om rustig te blijven na dreigbeelden die in de media circuleren. Minses zegt dat de onrust in zijn gemeente toeneemt na de geweldsuitbarsting in Overasselt van dinsdag.
6 uur geleden