Nieuwe chef Wüst wil 'steun en toeverlaat' zijn voor olympiërs
ARNHEM (ANP) - Voormalig topschaatsster Ireen Wüst wil een "steun en toeverlaat" zijn voor de olympische sporters. Dat zei de meest succesvolle Nederlandse olympiër bij haar presentatie als chef de mission voor de Olympische Zomerspelen van 2028 in Los Angeles. Ze is de opvolger van oud-zwemmer Pieter van den Hoogenband.
"Mijn ambitie is dezelfde als die al staat. Dat is de top tien van de wereld met de Nederlandse ploeg en zoveel mogelijk medailles halen. Ik heb ervaring met vijf Olympische Spelen. Ik heb alles meegemaakt, goed en niet goed gepresteerd. Ik mag mezelf ervaringsdeskundige noemen. Ik wil dicht naast de sporters staan, een steun en toeverlaat zijn, de sporters enthousiasmeren en hopelijk dat laatste zetje geven om die medaille binnen te slepen", aldus Wüst.
Wüst noemt haar benoeming tot chef de mission 'eervol' en ze ziet het geenszins als belemmering dat ze als oud-schaatsster minder bekend is met de zomersporten. "Het maakt niet uit welke sport je doet. Topsporters onderling begrijpen elkaars taal. Ze willen zich zo goed mogelijk voorbereiden op het hoogste niveau en weten wat ze ervoor moeten doen en laten. Ik fungeer al een tijdje als expert prestatiegedrag en mentale gezondheid bij NOC*NSF en in die functie werk ik al vooral met zomersporters", vertelde de vrouw die dertien olympische medailles vergaarde.
Mentale rol
Wüst vertelde dat ze de laatste twee jaar van haar carrière al een soort van 'mentale rol' op zich nam om jongere schaatsers te adviseren. "Dat was in het klein, nu wordt het wat groter. Maar ik vind het leuk om me te bekommeren om andere sporters. Dat geeft mij heel veel energie."
De 40-jarige Brabantse gaat binnenkort koffie drinken met Pieter van den Hoogenband, de vorige chef de mission. "Ik ken hem vrij goed. Hij belde me al toen ik goud won op de Spelen van Turijn in 2006. Toen gaf hij me het advies vooral in mijn bubbel te blijven om meer medailles te kunnen winnen."
Wüst is blij dat ze de eerste vrouw is die chef de mission wordt bij de valide sporters. "Ik vind het belangrijk dat er meer vrouwen komen op hoge posities, zeker ook in de sport. Maar het moet wel gebeuren op basis van kwaliteit, niet alleen omdat het een vrouw is."
Meer uit Sport
BAZEL (ANP) - Novak Djokovic is donderdagavond in de achtste finales van het ATP-toernooi van Bazel uitgeschakeld door Jan-Lennard Struff. De Servische 24-voudige grandslamwinnaar verloor in drie sets van de Duitser: 7-6 (4) 5-7 6-7 (5).
8 uur geledenBONDUES (ANP) - Dylan Teuns beëindigt zijn wielercarrière. Dat maakte de 34-jarige Belg donderdag bekend via sociale media. Teuns beleefde in 2022 het hoogtepunt van zijn loopbaan door heuvelklassieker de Waalse Pijl te winnen. Ook won hij twee etappes in de Tour de France en het eindklassement in onder meer de Ronde van Polen.
10 uur geledenWENEN (ANP) - De opmars van tennisser Tallon Griekspoor is ten einde gekomen tegen de Duitser Alexander Zverev. Na zijn toernooizege in Brussel strandde Griekspoor donderdag na twee sets in de achtste finale van het ATP-toernooi van Wenen: 4-6 5-7. Zverev is door zijn overwinning virtueel gestegen naar plek 1 op de wereldranglijst. Als de lijst maandag officieel wordt, zal hij de geblesseerde Italiaan Jannik Sinner voorbijgaan.
11 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Formule 1-coureur Kimi Antonelli heeft last van een virusinfectie en slaat donderdag de mediaverplichtingen in aanloop naar de GP van Mexico over. Dat meldt zijn team Mercedes. De Italiaanse leider in de WK-stand kan zich bij de race van zondag voor het eerst kronen tot wereldkampioen. Daarvoor heeft hij genoeg aan een negende plaats.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Geoffroy Roux de Bézieux is de nieuwe voorzitter van het organisatiecomité voor de Olympische Winterspelen van 2030 in de Franse Alpen. De 64-jarige Fransman volgt de in september afgetreden Edgar Grospiron op.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Robert Eenhoorn noemt het "heel bijzonder" dat voormalig bondscoach Pat Murphy met de honkballers van Milwaukee Brewers kampioen is geworden. "Het is voor iedere coach een knappe prestatie, maar het is natuurlijk heel leuk dat iemand het doet die twee keer bondscoach van Nederland was en veel affiniteit met ons land heeft", zegt de 58-jarige oud-honkbalinternational Eenhoorn tegen het ANP.
17 uur geledenTOKIO (ANP) - Elena Rybakina heeft de kwartfinale bereikt van het tennistoernooi van Tokio. De nummer één van de wereldranglijst uit Kazachstan won in twee sets van haar landgenote Joelia Poetintseva: 6-2 6-3.
20 uur geleden