Nieuwe centralebankpresident Turkije wil streng beleid doorzetten
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De zaterdag aangetreden president van de centrale bank in Turkije, Fatih Karahan, blijft doorgaan met het strenge rentebeleid van de bank. Daarmee wil hij de torenhoge inflatie in het land verder proberen terug te dringen. Karahans voorganger Hafize Gaye Erkan trad voor het weekend af nadat zij in opspraak was geraakt.
Prijsstabiliteit is "de prioriteit" voor de centrale bank, liet Karahan weten in een verklaring die is gepubliceerd op de website van de bank. "We zijn vastbesloten om de noodzakelijke monetaire verkrapping te handhaven totdat de inflatie daalt tot een niveau dat overeenkomt met onze doelstelling", zei hij verder. De afgelopen maanden is het rentetarief in Turkije in rap tempo verhoogd, van 8,5 procent naar 45 procent.
De afgelopen jaren baarde het Turkse monetaire beleid nog opzien. Zo verlaagde de centrale bank onder druk van president Recep Tayyip Erdogan de rentetarieven juist. Maar doorgaans zijn renteverhogingen juist een middel om de inflatie te bestrijden.
Inflatiepiek nog niet bereikt
In december stegen de prijzen in Turkije nog met 65 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Beleidsmakers van de centrale bank verwachten bovendien dat de inflatie haar piek nog niet bereikt heeft, maar de komende maanden verder stijgt tot zo'n 75 procent. Richting het einde van het jaar moeten de prijsstijgingen weer ruimschoots halveren.
Erkan was de eerste vrouwelijke gouverneur van de Turkse centrale bank en werd in juni aangesteld. Zij trad terug omdat haar vader betrokken zou zijn geweest bij beslissingen van de bank. Erkan heeft dat ontkend en zegt te zijn teruggetreden om haar familie en jonge kind te beschermen.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.
1 dag geledenBILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.
3 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Naar schatting stopten 5800 mensen per jaar in de periode van 2019 tot 2023 met eten en drinken omdat ze hun leven wilden beëindigen. Ongeveer 2000 mensen per jaar namen dodelijke medicijnen of slaapmiddelen in. Dat komt naar voren uit een nieuw onderzoek van Erasmus MC naar levensbeëindiging, waar de Volkskrant vrijdagochtend over schrijft. De studie gaat over mensen die euthanasie willen en dit zonder hulp van een arts doen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die 60 jaar worden, krijgen voortaan een uitnodiging voor een gordelroosvaccinatie. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie) beperkt zich bewust tot deze groep. Daarmee volgt ze een advies van het RIVM op om het beschikbare geld zo goed mogelijk te besteden, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
6 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Enkele tientallen vrouwen hebben gezondheidsklachten gekregen nadat ze een spiraaltje van Ballerine hadden laten weghalen. Zo kwam het voor dat het implantaat vastzat of dat draadjes afbraken. Ook hadden enkele vrouwen last van hevige pijn bij het verwijderen van de anticonceptie.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft tientallen meldingen gekregen over de teruggeroepen baby- en kindervoeding van Danone en Nestlé. "Het gaat dan om meldingen van ouders met een kind dat ziek is geworden, waarbij zij een link vermoeden met de gedronken voeding", zegt een woordvoerster van de NVWA.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar via een hack vorig jaar de medische gegevens van ongeveer een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag mogelijk weer bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaan uitvoeren. De organisatie Bevolkingsonderzoek Nederland, die samenwerkte met Clinical Diagnostics, staat hiervoor open omdat er nu te weinig capaciteit is om het bevolkingsonderzoek op tijd uit te voeren. Wel moet het laboratorium een verbeterplan maken, zodat het de veiligheid van de gegevens kan garanderen.
1 week geleden