Nieuwe centralebankpresident Turkije wil streng beleid doorzetten
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De zaterdag aangetreden president van de centrale bank in Turkije, Fatih Karahan, blijft doorgaan met het strenge rentebeleid van de bank. Daarmee wil hij de torenhoge inflatie in het land verder proberen terug te dringen. Karahans voorganger Hafize Gaye Erkan trad voor het weekend af nadat zij in opspraak was geraakt.
Prijsstabiliteit is "de prioriteit" voor de centrale bank, liet Karahan weten in een verklaring die is gepubliceerd op de website van de bank. "We zijn vastbesloten om de noodzakelijke monetaire verkrapping te handhaven totdat de inflatie daalt tot een niveau dat overeenkomt met onze doelstelling", zei hij verder. De afgelopen maanden is het rentetarief in Turkije in rap tempo verhoogd, van 8,5 procent naar 45 procent.
De afgelopen jaren baarde het Turkse monetaire beleid nog opzien. Zo verlaagde de centrale bank onder druk van president Recep Tayyip Erdogan de rentetarieven juist. Maar doorgaans zijn renteverhogingen juist een middel om de inflatie te bestrijden.
Inflatiepiek nog niet bereikt
In december stegen de prijzen in Turkije nog met 65 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Beleidsmakers van de centrale bank verwachten bovendien dat de inflatie haar piek nog niet bereikt heeft, maar de komende maanden verder stijgt tot zo'n 75 procent. Richting het einde van het jaar moeten de prijsstijgingen weer ruimschoots halveren.
Erkan was de eerste vrouwelijke gouverneur van de Turkse centrale bank en werd in juni aangesteld. Zij trad terug omdat haar vader betrokken zou zijn geweest bij beslissingen van de bank. Erkan heeft dat ontkend en zegt te zijn teruggetreden om haar familie en jonge kind te beschermen.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
12 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
6 dagen geleden