Nieuwe centralebankpresident Turkije wil streng beleid doorzetten
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De zaterdag aangetreden president van de centrale bank in Turkije, Fatih Karahan, blijft doorgaan met het strenge rentebeleid van de bank. Daarmee wil hij de torenhoge inflatie in het land verder proberen terug te dringen. Karahans voorganger Hafize Gaye Erkan trad voor het weekend af nadat zij in opspraak was geraakt.
Prijsstabiliteit is "de prioriteit" voor de centrale bank, liet Karahan weten in een verklaring die is gepubliceerd op de website van de bank. "We zijn vastbesloten om de noodzakelijke monetaire verkrapping te handhaven totdat de inflatie daalt tot een niveau dat overeenkomt met onze doelstelling", zei hij verder. De afgelopen maanden is het rentetarief in Turkije in rap tempo verhoogd, van 8,5 procent naar 45 procent.
De afgelopen jaren baarde het Turkse monetaire beleid nog opzien. Zo verlaagde de centrale bank onder druk van president Recep Tayyip Erdogan de rentetarieven juist. Maar doorgaans zijn renteverhogingen juist een middel om de inflatie te bestrijden.
Inflatiepiek nog niet bereikt
In december stegen de prijzen in Turkije nog met 65 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Beleidsmakers van de centrale bank verwachten bovendien dat de inflatie haar piek nog niet bereikt heeft, maar de komende maanden verder stijgt tot zo'n 75 procent. Richting het einde van het jaar moeten de prijsstijgingen weer ruimschoots halveren.
Erkan was de eerste vrouwelijke gouverneur van de Turkse centrale bank en werd in juni aangesteld. Zij trad terug omdat haar vader betrokken zou zijn geweest bij beslissingen van de bank. Erkan heeft dat ontkend en zegt te zijn teruggetreden om haar familie en jonge kind te beschermen.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.
2 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.
4 dagen geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
1 week geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
1 week geleden