Nieuwe buitenlandminister: Argentinië niet bij BRICS
BUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië sluit zich volgens de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Diana Mondino niet aan bij BRICS. Argentinië was uitgenodigd om lid te worden van de landengroep.
De naam BRICS verwijst naar de vijf landen waar de groep nu nog uit bestaat: Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika. De "vijf opkomende markten en ontwikkelende landen", zoals ze zichzelf omschrijven, vinden dat er een beter tegenwicht moet komen voor de invloedrijke, overwegend westerse landen in de G7. Net als bij die groep gaat het daarbij om economische samenwerking, maar is het ook de bedoeling om een machtsblok te vormen in de wereldpolitiek. De landen bespreken onder meer samenwerking op het gebied van veiligheid, politiek en cultuur "om gemeenschappelijke belangen en gedeelde waarden te vinden".
Eind augustus werden de BRICS-landen het erover eens dat de groep uitgebreid moest worden. Argentinië was een van de landen die daarbij werden uitgenodigd. Saudi-Arabië, Egypte, de Verenigde Arabische Emiraten, Ethiopië en Iran sluiten zich vanaf 2024 wel aan.
Mondino wordt naar verwachting minister van Buitenlandse Zaken onder de omstreden Javier Milei, die net de verkiezingen heeft gewonnen. Ze postte donderdag een bondig bericht op X: "Wij zullen niet toetreden tot de BRICS." Mondino had eerder tegenover het Russische persbureau RIA gezegd dat ze daar het nut niet direct van inzag.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
4 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
6 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
7 uur geleden