Nieuwe buitenlandminister: Argentinië niet bij BRICS
BUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië sluit zich volgens de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Diana Mondino niet aan bij BRICS. Argentinië was uitgenodigd om lid te worden van de landengroep.
De naam BRICS verwijst naar de vijf landen waar de groep nu nog uit bestaat: Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika. De "vijf opkomende markten en ontwikkelende landen", zoals ze zichzelf omschrijven, vinden dat er een beter tegenwicht moet komen voor de invloedrijke, overwegend westerse landen in de G7. Net als bij die groep gaat het daarbij om economische samenwerking, maar is het ook de bedoeling om een machtsblok te vormen in de wereldpolitiek. De landen bespreken onder meer samenwerking op het gebied van veiligheid, politiek en cultuur "om gemeenschappelijke belangen en gedeelde waarden te vinden".
Eind augustus werden de BRICS-landen het erover eens dat de groep uitgebreid moest worden. Argentinië was een van de landen die daarbij werden uitgenodigd. Saudi-Arabië, Egypte, de Verenigde Arabische Emiraten, Ethiopië en Iran sluiten zich vanaf 2024 wel aan.
Mondino wordt naar verwachting minister van Buitenlandse Zaken onder de omstreden Javier Milei, die net de verkiezingen heeft gewonnen. Ze postte donderdag een bondig bericht op X: "Wij zullen niet toetreden tot de BRICS." Mondino had eerder tegenover het Russische persbureau RIA gezegd dat ze daar het nut niet direct van inzag.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
51 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
6 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
11 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
11 uur geleden