Nieuwe bondscoach Jonker wil voetbalsters weer succesvol maken
ZEIST (ANP) - Andries Jonker wil met de Nederlandse voetbalsters structureel in de top 10 van de wereldranglijst staan. "Dan moet je op ieder groot toernooi van de partij zijn", zei de nieuwe bondscoach tijdens zijn presentatie in Zeist. "En ook de kwartfinales halen. Het liefst met mooi voetbal, want we zijn Nederland."
De 59-jarige Jonker heeft zich tot en met het EK van 2025 aan de nationale vrouwenploeg verbonden. Op 6 september staat hij voor een grote uitdaging. Een overwinning op IJsland in het stadion van FC Utrecht volstaat dan voor een ticket naar het WK van volgend jaar in Australië en Nieuw-Zeeland. Lukt dat niet, dan dreigt deelname aan de play-offs.
Jonker is de opvolger van Mark Parsons, die na een teleurstellend verlopen EK moest vertrekken. Arjan Veurink, de assistent van bondscoach Sarina Wiegman van Engeland, werd de afgelopen weken ook met Oranje in verband gebracht. Jan Dirk van der Zee, binnen de KNVB-directie eindverantwoordelijk voor het vrouwenvoetbal, wilde niet zeggen of Veurink benaderd is. "Maar Andries stond bovenaan onze lijst", zei hij. "We hebben hem al eens benaderd toen Wiegman vertrok."
Loopbaan
Jonker was toen trainer van Telstar. "En die wilde ik niet in de steek laten, maar nu had ik mijn handen vrij", zei de trainer die in 2001 al even kort interim-bondscoach van de nationale vrouwenploeg was. "Ook toen was Louis van Gaal de bondscoach van de mannen. Wie had gedacht dat die situatie zich ruim 20 jaar laten weer zou herhalen", lachte Jonker.
Jonker was in zijn loopbaan vooral actief in het mannenvoetbal. Hij assisteerde Van Gaal bij FC Barcelona en Bayern München en was hoofdcoach bij Wolfsburg, Willem II, Telstar en hoofd opleiding van Arsenal. "Ik heb altijd veel affiniteit met het vrouwenvoetbal gehad. Barcelona, Arsenal en Wolfsburg hebben een uitstekende vrouwentak."
Concurrentie
Jonker volgde eerder deze zomer het EK voor de televisie. Oranje presteerde ondermaats en werd in de kwartfinale uitgeschakeld. Het leek niet zo te klikken tussen de speelsters en bondscoach Parsons. Jonker heeft al gesproken met Lieke Martens, Vivianne Miedema en Sherida Spitse. "Maar ik heb de vinger nog niet helemaal op de zere plek kunnen leggen", vertelde hij.
"Wat ik wel weet is dat Spanje, Engeland. Duitsland en Frankrijk inmiddels beter presteren dan Nederland. Zweden is misschien gelijkwaardig en België, Italië en Zwitserland zijn dichterbij gekomen. Wereldwijd steken de Verenigde Staten en Japan er bovenuit. Er wacht ons dus veel werk. Ik ga er alles aan doen om te zorgen dat de mensen over drie jaar zeggen dat ze een mooie periode in het vrouwenvoetbal achter de rug hebben."
Meer uit Voetbal
PARAMARIBO (ANP) - Bondscoach Stanley Menzo gaat met het Surinaamse elftal "aan een sterk plan werken" om zich in maart alsnog te kwalificeren voor het WK voetbal. Suriname is bij de loting voor de play-offs gekoppeld aan Bolivia en treft bij winst daarna Irak. "We hebben vier maanden, dat is genoeg tijd om ons helemaal in te leven, een plan te bouwen en het team klaar te maken voor wat komt", aldus Menzo tegen het ANP. "Voorbereiding is macht."
3 uur geledenLIVINGSTON (ANP) - Voetballer Joshua Brenet mag de uitwedstrijd van zijn club Livingston tegen Rangers FC zaterdag overslaan. Trainer David Martindale geeft de international van Curaçao vrijaf om de kwalificatie voor het WK te vieren.
9 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Ella Peddemors en Lineth Beerensteyn hebben de voetbalsters van VfL Wolfsburg aan een thuiszege op Manchester United (5-2) in de Champions League geholpen. De Nederlandse internationals maakten vier van de vijf doelpunten voor hun ploeg.
19 uur geledenLISSABON (ANP) - Dodi Lukebakio mist dinsdag de uitwedstrijd van Benfica tegen Ajax in de Champions League. De aanvallende middenvelder heeft woensdag een breuk in zijn linkerenkel opgelopen tijdens de kwalificatiewedstrijd van België tegen Liechtenstein (7-0) voor het WK van volgend jaar in de Verenigde Staten, Mexico en Canada.
19 uur geledenRABAT (ANP) - Achraf Hakimi is verkozen tot Afrikaans voetballer van het jaar. De 27-jarige rechtsback won dit seizoen de Champions League en Franse titel en beker met Paris Saint-Germain. Hij plaatste zich met Marokko voor het WK van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico.
21 uur geledenZÜRICH (ANP) - Het Nederlands elftal is op 5 december een van de twaalf groepshoofden tijdens de loting voor het WK voetbal van volgend jaar zomer in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. Dat blijkt uit de wereldranglijst die wereldvoetbalbond FIFA heeft vrijgegeven.
1 dag geledenDORTMUND (ANP/DPA) - Borussia Dortmund-aanvaller Karim Adeyemi heeft op sociale media zijn excuses aangeboden aan zijn club en de Duitse nationale selectie. Bondscoach Julian Nagelsmann had Adeyemi voor de afgelopen interlandperiode wel geselecteerd, maar hield hem buiten de ploeg nadat naar buiten was gekomen dat een rechter de vleugelspeler een boete van 450.000 euro heeft opgelegd voor verboden wapenbezit.
1 dag geleden