Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe bondscoach Jonker wil voetbalsters weer succesvol maken

Nieuwe bondscoach Jonker wil voetbalsters weer succesvol maken

ZEIST (ANP) - Andries Jonker wil met de Nederlandse voetbalsters structureel in de top 10 van de wereldranglijst staan. "Dan moet je op ieder groot toernooi van de partij zijn", zei de nieuwe bondscoach tijdens zijn presentatie in Zeist. "En ook de kwartfinales halen. Het liefst met mooi voetbal, want we zijn Nederland."

De 59-jarige Jonker heeft zich tot en met het EK van 2025 aan de nationale vrouwenploeg verbonden. Op 6 september staat hij voor een grote uitdaging. Een overwinning op IJsland in het stadion van FC Utrecht volstaat dan voor een ticket naar het WK van volgend jaar in Australië en Nieuw-Zeeland. Lukt dat niet, dan dreigt deelname aan de play-offs.

Jonker is de opvolger van Mark Parsons, die na een teleurstellend verlopen EK moest vertrekken. Arjan Veurink, de assistent van bondscoach Sarina Wiegman van Engeland, werd de afgelopen weken ook met Oranje in verband gebracht. Jan Dirk van der Zee, binnen de KNVB-directie eindverantwoordelijk voor het vrouwenvoetbal, wilde niet zeggen of Veurink benaderd is. "Maar Andries stond bovenaan onze lijst", zei hij. "We hebben hem al eens benaderd toen Wiegman vertrok."

Loopbaan

Jonker was toen trainer van Telstar. "En die wilde ik niet in de steek laten, maar nu had ik mijn handen vrij", zei de trainer die in 2001 al even kort interim-bondscoach van de nationale vrouwenploeg was. "Ook toen was Louis van Gaal de bondscoach van de mannen. Wie had gedacht dat die situatie zich ruim 20 jaar laten weer zou herhalen", lachte Jonker.

Jonker was in zijn loopbaan vooral actief in het mannenvoetbal. Hij assisteerde Van Gaal bij FC Barcelona en Bayern München en was hoofdcoach bij Wolfsburg, Willem II, Telstar en hoofd opleiding van Arsenal. "Ik heb altijd veel affiniteit met het vrouwenvoetbal gehad. Barcelona, Arsenal en Wolfsburg hebben een uitstekende vrouwentak."

Concurrentie

Jonker volgde eerder deze zomer het EK voor de televisie. Oranje presteerde ondermaats en werd in de kwartfinale uitgeschakeld. Het leek niet zo te klikken tussen de speelsters en bondscoach Parsons. Jonker heeft al gesproken met Lieke Martens, Vivianne Miedema en Sherida Spitse. "Maar ik heb de vinger nog niet helemaal op de zere plek kunnen leggen", vertelde hij.

"Wat ik wel weet is dat Spanje, Engeland. Duitsland en Frankrijk inmiddels beter presteren dan Nederland. Zweden is misschien gelijkwaardig en België, Italië en Zwitserland zijn dichterbij gekomen. Wereldwijd steken de Verenigde Staten en Japan er bovenuit. Er wacht ons dus veel werk. Ik ga er alles aan doen om te zorgen dat de mensen over drie jaar zeggen dat ze een mooie periode in het vrouwenvoetbal achter de rug hebben."

Meer uit Voetbal

Real Sociedad naar finale Spaanse beker na zege op Athletic Club

SAN SEBASTIÁN (ANP) - Real Sociedad heeft zich ten koste van Athletic Club geplaatst voor de finale van de Copa del Rey. De nummer 8 van Spanje won in het eigen stadion de returnwedstrijd met 1-0 van de club uit Bilbao. De ploeg uit San Sebastián had vorige maand het uitduel eveneens met 1-0 gewonnen. Mikel Oyarzabal maakte woensdag vlak voor tijd het enige doelpunt uit een strafschop.

5 uur geleden
Telstar-trainer Correia vindt nederlaag in beker tegen AZ 'zuur'

ALKMAAR (ANP) - Telstar-trainer Anthony Correia noemde de verloren halve finale van de KNVB-beker tegen AZ "zuur". De ploeg uit Velsen-Zuid ging dankzij onder meer twee eigen doelpunten met 2-1 onderuit in Alkmaar.

7 uur geleden
AZ-trainer Echteld blij met nieuwe kans op prijs in bekerfinale

ALKMAAR (ANP) - Trainer Leeroy Echteld van AZ is blij dat zijn club voor het tweede jaar op rij de finale van de KNVB-beker heeft bereikt. Vorig jaar verloren de Alkmaarders na strafschoppen van Go Ahead Eagles. "Dit is weer een kans om iets te winnen. Mooi voor de club, de boys en de toeschouwers", zei de coach na de 2-1-zege op Telstar in de halve finale.

7 uur geleden
Arsenal vergroot voorsprong op ManCity na zege bij Brighton

BRIGHTON (ANP) - Koploper Arsenal heeft de voorsprong op Manchester City vergroot. De ploeg van Jurriën Timber won de uitwedstrijd bij Brighton & Hove Albion met 1-0. Nummer 2 Manchester City verspeelde thuis punten tegen Nottingham Forest: 2-2.

7 uur geleden
AZ bereikt bekerfinale voor tweede jaar op rij na zege op Telstar

ALKMAAR (ANP) - AZ heeft voor het tweede jaar op rij de finale van de KNVB-beker bereikt. De formatie van trainer Leeroy Echteld was in de halve finale voor eigen publiek met 2-1 te sterk voor Telstar, de nummer 17 van de Eredivisie.

8 uur geleden
Voormalig PSV-doelman Koch (54) overleden

DÜSSELDORF (ANP) - De Duitse oud-doelman Georg Koch is op 54-jarige leeftijd overleden aan alvleesklierkanker. Dat meldde zijn eerste profclub Fortuna Düsseldorf op de eigen website. Koch stond in 1997 korte tijd onder contract bij PSV.

11 uur geleden
AZ met Smit en Mijnans in halve finale KNVB-beker tegen Telstar

ALKMAAR (ANP) - Kees Smit en Sven Mijnans staan woensdagavond bij AZ in de basis voor de halve finale van de KNVB-beker tegen Telstar. Beide middenvelders maakten recent hun rentree na blessures. Zondag speelden ze allebei een helft tijdens de verloren wedstrijd bij FC Utrecht (2-0).

11 uur geleden