Nieuwe bondscoach Jonker wil voetbalsters weer succesvol maken
ZEIST (ANP) - Andries Jonker wil met de Nederlandse voetbalsters structureel in de top 10 van de wereldranglijst staan. "Dan moet je op ieder groot toernooi van de partij zijn", zei de nieuwe bondscoach tijdens zijn presentatie in Zeist. "En ook de kwartfinales halen. Het liefst met mooi voetbal, want we zijn Nederland."
De 59-jarige Jonker heeft zich tot en met het EK van 2025 aan de nationale vrouwenploeg verbonden. Op 6 september staat hij voor een grote uitdaging. Een overwinning op IJsland in het stadion van FC Utrecht volstaat dan voor een ticket naar het WK van volgend jaar in Australië en Nieuw-Zeeland. Lukt dat niet, dan dreigt deelname aan de play-offs.
Jonker is de opvolger van Mark Parsons, die na een teleurstellend verlopen EK moest vertrekken. Arjan Veurink, de assistent van bondscoach Sarina Wiegman van Engeland, werd de afgelopen weken ook met Oranje in verband gebracht. Jan Dirk van der Zee, binnen de KNVB-directie eindverantwoordelijk voor het vrouwenvoetbal, wilde niet zeggen of Veurink benaderd is. "Maar Andries stond bovenaan onze lijst", zei hij. "We hebben hem al eens benaderd toen Wiegman vertrok."
Loopbaan
Jonker was toen trainer van Telstar. "En die wilde ik niet in de steek laten, maar nu had ik mijn handen vrij", zei de trainer die in 2001 al even kort interim-bondscoach van de nationale vrouwenploeg was. "Ook toen was Louis van Gaal de bondscoach van de mannen. Wie had gedacht dat die situatie zich ruim 20 jaar laten weer zou herhalen", lachte Jonker.
Jonker was in zijn loopbaan vooral actief in het mannenvoetbal. Hij assisteerde Van Gaal bij FC Barcelona en Bayern München en was hoofdcoach bij Wolfsburg, Willem II, Telstar en hoofd opleiding van Arsenal. "Ik heb altijd veel affiniteit met het vrouwenvoetbal gehad. Barcelona, Arsenal en Wolfsburg hebben een uitstekende vrouwentak."
Concurrentie
Jonker volgde eerder deze zomer het EK voor de televisie. Oranje presteerde ondermaats en werd in de kwartfinale uitgeschakeld. Het leek niet zo te klikken tussen de speelsters en bondscoach Parsons. Jonker heeft al gesproken met Lieke Martens, Vivianne Miedema en Sherida Spitse. "Maar ik heb de vinger nog niet helemaal op de zere plek kunnen leggen", vertelde hij.
"Wat ik wel weet is dat Spanje, Engeland. Duitsland en Frankrijk inmiddels beter presteren dan Nederland. Zweden is misschien gelijkwaardig en België, Italië en Zwitserland zijn dichterbij gekomen. Wereldwijd steken de Verenigde Staten en Japan er bovenuit. Er wacht ons dus veel werk. Ik ga er alles aan doen om te zorgen dat de mensen over drie jaar zeggen dat ze een mooie periode in het vrouwenvoetbal achter de rug hebben."
Meer uit Voetbal
LONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur blijft in degradatiegevaar in de laatste speelronde van de Premier League. De club uit Londen van Micky van de Ven en de geblesseerde Xavi Simons verloor in de voorlaatste speelronde met 2-1 van Chelsea.
7 uur geledenBOURNEMOUTH (ANP) - Arsenal is in Engeland voor het eerst sinds 2004 kampioen van de Premier League geworden. Door het gelijkspel van Manchester City bij Bournemouth (1-1) kan de ploeg van trainer Pep Guardiola de koploper uit Londen van coach Mikel Arteta niet meer inhalen in de laatste speelronde.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft Ángel Alarcón definitief overgenomen van FC Porto. De Eredivisieclub heeft de 22-jarige aanvaller vastgelegd tot medio 2029.
9 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Rolando Maran is aangesteld als bondscoach van het voetbalelftal van Albanië. De 62-jarige Italiaan tekende een contract van anderhalf jaar. Hij volgt de Braziliaan Sylvinho op, die er niet in slaagde het WK te bereiken met Albanië.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Southampton is uitgesloten van de play-offs voor promotie naar de Premier League. Dat heeft de English Football League (EFL) besloten nadat de Engelse club door tegenstander Middlesbrough werd beschuldigd van spionage. Volgens de organisatie heeft de club uit het Championship meerdere regels overtreden, waaronder het zonder toestemming filmen van trainingen van tegenstanders.
10 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Coach Unai Emery van Aston Villa legt de nadruk op het winnen van de Europa League met de Engelse club, die het woensdag in Istanbul opneemt tegen SC Freiburg. Dat is volgens hem belangrijker dan dat hijzelf de Europa League voor de vijfde keer wint.
10 uur geledenLISSABON (ANP) - Cristiano Ronaldo gaat met Portugal naar zijn zesde wereldkampioenschap voetbal. Nooit eerder deed iemand mee aan zes WK's. Als Lionel Messi met Argentinië afreist naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, komt ook hij op zes deelnames. Op dit moment delen Ronaldo en Messi het record van vijf deelnames met vier andere spelers. Het toernooi, waarin Portugal in de groepsfase speelt tegen de Democratische Republiek Congo, Oezbekistan en Colombia, begint op 11 juni.
15 uur geleden