Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe bijwerking vastgesteld bij coronavaccin AstraZeneca

Nieuwe bijwerking vastgesteld bij coronavaccin AstraZeneca

AMSTERDAM (ANP) - Het coronavaccin van AstraZeneca kan in een enkel geval leiden tot lekkages in haarvaten, kleine adertjes. Mensen die daar al eerder last van hebben gehad, mogen dit vaccin dus niet krijgen. Dat heeft de Europese toezichthouder EMA vastgesteld.

Het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) deed al onderzoek naar de mogelijke bijwerking en concludeert nu dat er waarschijnlijk een verband is. De bijwerking moet daarom op de bijsluiter komen te staan.

Meer dan 78 miljoen mensen in Europa hebben het vaccin van AstraZeneca gekregen. Zes van hen hebben last gekregen van het zogeheten systemisch capillair leksyndroom. Het gebeurde vooral bij vrouwen en binnen vier dagen na vaccinatie. Drie van de zes mensen hadden al eerder last gehad van dezelfde klachten. Een van die drie is overleden.

Een geval bekend

In Nederland is één geval van dit leksyndroom bekend. Het ging om iemand die het coronavaccin van Janssen had gekregen. Dit was een man van tussen de 50 en 60 jaar oud en hij is eraan overleden. In Nederland is deze bijwerking niet gemeld bij mensen die het vaccin van AstraZeneca hebben gekregen. Over het coronavaccin van Janssen zegt het EMA niets.

Als mensen lekkages hebben in de kleine aderen, sijpelt bloedplasma weg uit de aderen. Het komt dan terecht in spieren, organen of holtes. Mensen kunnen dan last krijgen van zwellingen in met name armen en benen. Hun bloeddruk kan dalen, het bloed kan wat dikker worden en ze hebben soms minder van het eiwit albumine in het bloed. Dat stofje regelt de druk in de bloedvaten.

Andere potentiële bijwerking

Het EMA doet ook onderzoek naar een andere potentiële bijwerking van de vier coronavaccins die nu beschikbaar zijn. Het gaat om ontstekingen van de hartspier (myocarditis) of het hartzakje (pericarditis). Maar het is nog niet zeker of de coronavaccins daar ook de oorzaak van waren. Dat het na vaccinatie gebeurde, wil niet automatisch zeggen dat het door de vaccinatie gebeurde.

In Nederland zijn nu 24 gevallen bekend waarin mensen die ontsteking bij het hart kregen na vaccinatie, meldt bijwerkingencentrum Lareb. In iets meer dan de helft van de gevallen gebeurde dat na een prik met het vaccin van Pfizer en BioNTech.

Meer uit Gezond

Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

1 dag geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

4 dagen geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

6 dagen geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

1 week geleden
Zuyderland: in 2031 vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen

HEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.

1 week geleden
Artsen vragen in brief aan informateur om PFAS-verbod

DEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.

1 week geleden
Tata Steel moet gezondheidswinst verduurzaming duidelijker maken

UTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.

1 week geleden