Nieuwe bewindslieden bereiden zich voor op hard politiek klimaat
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet-Rutte IV treedt aan in een periode van hard politiek debat. De maandag beëdigde bewindspersonen bereiden zich al voor op hardvochtige debatten in de Tweede Kamer.
"Het is wel hard", zegt Gunay Uslu (D66), sinds maandag staatssecretaris van Cultuur en Media, over de cultuur aan het Binnenhof. De harde debatten in de Kamer zijn volgens de bewindsvrouw "wel spannend voor mij als nieuweling". Dat is iets "waar ik me goed op moet voorbereiden", zegt Uslu. Ze moet nog "een manier vinden om daarin te kunnen bewegen."
De nieuwe staatssecretaris van Defensie, Christophe van der Maat (VVD), heeft "nagedacht" over de politieke context waarin hij toetreedt tot het Binnenhof. "Ik ben me er bewust van dat het klimaat niet per se warmer wordt", zegt hij over de sfeer in de samenleving én de Tweede Kamer. Maar hij heeft zich voorgenomen "zo goed als mogelijk de focus op de bal te houden", aldus de kersverse bewindsman. "Ik laat me niet afleiden."
Veel frustratie
Ook de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Robbert Dijkgraaf (D66) ziet "veel frustratie over en weer", maar hij wil nog geen oordeel vellen over de relatie tussen de Kamer en het kabinet. Volgens hem is het een weerspiegeling van de situatie in de samenleving. "We leven in een stressvolle tijd en dat geldt ook voor de dialoog die er de afgelopen tijd is geweest tussen het kabinet en de Kamer", zegt Dijkgraaf. "Als we kijken wat de gemoedstoestand in Nederland is, dan zien veel mensen: het kan beter."
VVD'er Liesje Schreinemacher, de nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft het politieke klimaat zien verharden in Nederland in de afgelopen jaren toen ze lid van het Europees Parlement was. "In Brussel werk je wat meer in de luwte. Je zit wel in de politiek, maar je hebt niet zoveel boze mensen zoals je vanmiddag op het Plein kon zien", zei ze, verwijzend naar de corona-demonstranten in Den Haag.
Verhard
"Het politieke klimaat is verhard en dat is wel spannend als je aan zo'n uitdaging begint, maar voor mij geen reden om het niet te doen", aldus Schreinemacher.
Binnenkort praten de fractievoorzitters van partijen in de Tweede Kamer met Kamervoorzitter Vera Bergkamp over de omgangsvormen in het parlement en de regels daaromtrent. De laatste weken voor het kerstreces werd het Kamerwerk overschaduwd door een reeks incidenten en aanvaringen tijdens debatten, waarbij voornamelijk Kamerleden van Forum voor Democratie betrokken waren.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.
35 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.
39 minuten geledenHEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht heeft de brand in het centrum van de stad onder controle. Dat heeft de veiligheidsregio in de loop van de avond gemeld. Een woordvoerder laat weten dat nu de zoektocht kan beginnen naar mensen die eventueel nog onder het puin liggen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tot nu toe zijn vier mensen gewond geraakt bij de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Niemand raakte zwaargewond, meldde burgemeester Sharon Dijksma donderdagavond tijdens een persmoment.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De bewoners van de ingestorte panden in Utrecht waren op het moment van de explosie niet thuis. Dat laat de woordvoerder van de veiligheidsregio weten. Tot nu toe zijn er ook geen mensen als vermist opgegeven.
2 uur geleden