Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe beursweek vol onzekerheid voor beleggers

Nieuwe beursweek vol onzekerheid voor beleggers

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers gaan na tumultueuze dagen een nieuwe week vol onzekerheid tegemoet. Aandelen en obligaties daalden de afgelopen handelssessies hard vanwege de vrees voor verdere renteverhogingen door centrale banken, onder andere de Amerikaanse Federal Reserve. Die probeert de hoge inflatie uit alle macht in te dammen en vindt de eventuele gevolgen voor de economische groei van minder belang.

Met het oog op de toekomstige acties van de Fed, die wereldwijd markten in beweging kunnen zetten, zullen beleggers veel aandacht hebben voor het Amerikaanse banenrapport dat vrijdag verschijnt. Vooralsnog zijn er veel tekenen dat de Amerikaanse arbeidsmarkt sterk is, wat de centralebankenkoepel van de Verenigde Staten ruimte zou bieden om door te gaan met forse renteverhogingen.

In Europa trekken de verkoopcijfers van winkeliers donderdag waarschijnlijk de aandacht. Die cijfers over augustus laten zien of consumenten door de hoge inflatie minder beginnen uit te geven, wat kan drukken op de economische groei.

ESRB

Ondertussen worden de gevaren voor de financiële stabiliteit in Europa steeds groter, meldde de belangrijkste toezichthouder voor de Europese financiële sector de afgelopen week. Het Europees Comité voor systeemrisico’s (ESRB) stuurde zelfs een algemene waarschuwing over risico's in de eurozone uit.

Volgens de ESRB zouden bedrijven bij een recessie problemen met de eigen balans kunnen krijgen en groeien de risico's rond dalende aandelen- en obligatiekoersen. Ook kunnen banken in de problemen komen door niet-terugbetaalde leningen. Daarnaast is de huizenmarkt kwetsbaar door de hoge woningprijzen van de afgelopen jaren. Huishoudens kunnen in de problemen komen met het betalen van hun hypotheek doordat de inflatie hun koopkracht sterk aantast.

Groot-Brittannië

In het Verenigd Koninkrijk zag de centrale bank zich de afgelopen week genoodzaakt om in te grijpen op de obligatiemarkten. De rentes op Britse staatsschulden liepen hard op na paniek over de begrotingsplannen van de nieuwe Conservatieve regering. Dit bracht een aantal pensioenfondsen in de problemen en bedreigde volgens de Bank of England de financiële stabiliteit. De markten zullen niet alleen het beleid van de centrale bank in het oog houden, maar ook de politieke ontwikkelingen in Londen.

Op de grondstoffenmarkten gaat de aandacht uit naar de nieuwe vergadering van de OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan. Deze zogenoemde OPEC+ overweegt volgens bronnen van persbureau Reuters de productie met ruim 1 miljoen vaten per dag te verminderen, wat een grotere beperking zou zijn dan kenners hadden verwacht.

Meer uit Financieel

Opnieuw flinke verliezen op Wall Street, olieprijzen fors hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.

4 uur geleden
Merz: Duitse kolencentrales mogelijk langer in bedrijf om oorlog

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.

6 uur geleden
AEX sluit opnieuw met verlies, olieprijzen verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.

7 uur geleden
Eurocommissaris: oorlog Midden-Oosten schaadt groei economie EU

BRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.

10 uur geleden
Consumentenbond vindt paascampagne Jumbo "te kort door de bocht"

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.

10 uur geleden
Wall Street daalt na uitstel Amerikaanse aanvallen op Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".

11 uur geleden
Oorlog raakt FloraHolland nauwelijks, bedrijf verwacht weer winst

AALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.

11 uur geleden