Nieuwe baas centrale bank van onder inflatie zuchtend Turkije
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een nieuwe baas voor de centrale bank van het land aangesteld. Hafize Gaye Erkan wordt de eerste vrouwelijke gouverneur van de centrale bank. Ze heeft als belangrijkste taak het rentebeleid te normaliseren in Turkije, dat kampt met een torenhoge inflatie.
De 43-jarige Erkan werkte voorheen voor de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs en was tussen 2014 en 2021 een van de hoogste bestuurders van First Republic Bank, die dit jaar omviel. Ze behaalde een doctorstitel in financial engineering, een discipline voor het ontwikkelingen van nieuwe financiële producten, aan de prestigieuze Princeton University.
De afgelopen vijf jaar baarde het Turkse monetaire beleid opzien. Onder druk van Erdogan verlaagde de centrale bank de rentetarieven juist toen de prijzen hard begonnen te stijgen. Doorgaans zijn renteverhogingen juist een middel om de inflatie te bestrijden. De Turkse lira verloor vervolgens veel van zijn waarde en de inflatie liep vorig jaar op tot 85 procent.
Conventioneler economisch beleid
Na zijn zwaarbevochten verkiezingszege liet Erdogan doorschemeren terug te willen keren naar conventioneler economisch beleid. De benoeming van de gerespecteerde oud-bankier Mehmet Simsek tot minister van Financiën wordt gezien als voorbeeld van die draai. Simsek liet weten de "inflatie op rationele gronden" te willen bestrijden.
Erkans voorganger, Sahap Kavcioglu, volgde de onorthodoxe ideeën van Erdogan juist trouw. Hij verlaagde de leenkosten verder en voerde nooit een renteverhoging door.
Inflatie omlaag
"Erkans komst markeert hopelijk een verbetering van het beleid van haar voorganger. Maar de vraag is of Erdogan de centrale bank toestaat de rentes voldoende te verhogen om de inflatie omlaag te krijgen", zegt Nick Stadtmiller van beleggersadviseur Medley Global Advisors tegen persbureau Bloomberg.
Daarbij is de vraag hoe onafhankelijk de centrale bank kan opereren. Met vijf benoemingen van centralebankgouverneurs in vier jaar tijd verstevigde Erdogan zijn greep op het instituut, dat in naam autonoom is. De laatste gouverneur die de rente verhoogde, Naci Agbal, werd in 2021 nog geen vijf maanden na zijn aantreden ontslagen.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/AFP) - De Ieren gaan tegen het vrijhandelsverdrag met Zuid-Amerikaanse landen stemmen, ook na toezeggingen van de Europese Commissie voor de landbouwsector. Het gaat om een deal met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay, waarover vrijdag naar verwachting wordt gestemd door EU-landen.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Zalando sluit eind september zijn logistieke centrum in het Duitse Erfurt. Daardoor staan 2700 banen op de tocht. De modewebwinkel zegt bezig te zijn met een herstructurering van het logistieke netwerk, na de overname van de Duitse webshop About You.
1 uur geledenWEEZE (ANP) - Ruim 2,2 miljoen passagiers maakten vorig jaar gebruik van de Duitse luchthaven Airport Weeze, 14 procent meer dan in 2024. Het vliegveld, populair bij Nederlanders door de ligging net over de grens bij Venray, verwacht dit jaar opnieuw een stijging van het aantal passagiers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol heeft tijdelijk schotten geplaatst in Terminal 2, de terminal die vanochtend met een stroomonderbreking kampte. De schotten moeten ervoor zorgen dat de reizigers die vanochtend tijdelijk niet konden inchecken, dat nu met voorrang kunnen doen, laat een woordvoerder weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring op Schiphol is verholpen, melden Schiphol en KLM. Sinds donderdag 08.00 uur kampte de luchthaven met een stroomonderbreking in Terminal 2.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Randstad behoorde donderdag tot de dalers op de Amsterdamse beurs. Zakenbank Jefferies kwam met een negatief rapport over de uitzendsector, waarin Randstad van de kooplijst naar de verkooplijst werd verplaatst. Ook het koersdoel voor het aandeel ging flink omlaag. De beleggingsadviezen voor branchegenoten Adecco en Hays werden ook verlaagd naar verkopen. Randstad zakte 4 procent. Adecco en Hays verloren 6 en 5 procent.
3 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - Triodos Bank gaat de komende drie jaar 250 tot 270 banen schrappen om de kosten te drukken. Hiermee wil de bank de jaarlijkse kosten met 25 tot 30 miljoen euro verlagen tegen eind 2028.
4 uur geleden