Nieuwe baas centrale bank van onder inflatie zuchtend Turkije
ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft een nieuwe baas voor de centrale bank van het land aangesteld. Hafize Gaye Erkan wordt de eerste vrouwelijke gouverneur van de centrale bank. Ze heeft als belangrijkste taak het rentebeleid te normaliseren in Turkije, dat kampt met een torenhoge inflatie.
De 43-jarige Erkan werkte voorheen voor de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs en was tussen 2014 en 2021 een van de hoogste bestuurders van First Republic Bank, die dit jaar omviel. Ze behaalde een doctorstitel in financial engineering, een discipline voor het ontwikkelingen van nieuwe financiële producten, aan de prestigieuze Princeton University.
De afgelopen vijf jaar baarde het Turkse monetaire beleid opzien. Onder druk van Erdogan verlaagde de centrale bank de rentetarieven juist toen de prijzen hard begonnen te stijgen. Doorgaans zijn renteverhogingen juist een middel om de inflatie te bestrijden. De Turkse lira verloor vervolgens veel van zijn waarde en de inflatie liep vorig jaar op tot 85 procent.
Conventioneler economisch beleid
Na zijn zwaarbevochten verkiezingszege liet Erdogan doorschemeren terug te willen keren naar conventioneler economisch beleid. De benoeming van de gerespecteerde oud-bankier Mehmet Simsek tot minister van Financiën wordt gezien als voorbeeld van die draai. Simsek liet weten de "inflatie op rationele gronden" te willen bestrijden.
Erkans voorganger, Sahap Kavcioglu, volgde de onorthodoxe ideeën van Erdogan juist trouw. Hij verlaagde de leenkosten verder en voerde nooit een renteverhoging door.
Inflatie omlaag
"Erkans komst markeert hopelijk een verbetering van het beleid van haar voorganger. Maar de vraag is of Erdogan de centrale bank toestaat de rentes voldoende te verhogen om de inflatie omlaag te krijgen", zegt Nick Stadtmiller van beleggersadviseur Medley Global Advisors tegen persbureau Bloomberg.
Daarbij is de vraag hoe onafhankelijk de centrale bank kan opereren. Met vijf benoemingen van centralebankgouverneurs in vier jaar tijd verstevigde Erdogan zijn greep op het instituut, dat in naam autonoom is. De laatste gouverneur die de rente verhoogde, Naci Agbal, werd in 2021 nog geen vijf maanden na zijn aantreden ontslagen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
8 uur geleden