Nieuwe afspraken moeten voorkomen dat acute zorg in geding komt
DEN HAAG (ANP) - Nieuwe afspraken tussen het kabinet en verschillende spelers in de zorg moeten voorkomen dat acute zorg en 'kritieke planbare zorg', die binnen zes weken moet plaatsvinden, in het geding komen. Dat meldt minister Tamara van Ark (Medische Zorg).
Het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS), dat wordt geleid door Ernst Kuipers, krijg meer bevoegdheid. Per week wordt een schatting gemaakt over hoeveel coronapatiënten een regio kan verwachten. Dit wordt gecommuniceerd aan de Regionale Acute Zorgketens (ROAZ'en). "Hierdoor weet elk ziekenhuis waar het aan toe is", zei minister Tamara van Ark (Medische Zorg) vrijdag tijdens een persmoment op haar ministerie.
Deze prognoses zijn niet vrijblijvend, benadrukte Van Ark. Van de capaciteit die elk ziekenhuis heeft, neemt het LCPS "een eerste hapje eruit. Dat doe je voor het nationaal belang", aldus de minister. "Indien nodig moeten ziekenhuizen hun covid-zorg opschalen."
Niet nodig
Kuipers zegt te hopen dat dwang uiteindelijk niet nodig blijkt. "Wat ziekenhuizen terecht vragen, is als ze patiënten overnemen, of ze dat evenredig doen met alle anderen. Wat we graag willen laten zien is dat iedereen dat naar rato doet. Ik ga ervan uit dat met goede informatie er bij iedereen de bereidheid is om mee te werken, en die dwang niet nodig is", verwacht Kuipers.
"Het piept en kraakt in de zorg en het kan zo niet doorgaan", aldus Van Ark. "Ondanks dat iedereen in de zorg zich dag en nacht tot het uiterste inzet, zie ik dat het niet meer mogelijk is om de volledige reguliere zorg te blijven verlenen. De tweede golf is sneller, eerder en anders dan verwacht, en leidt ondanks alle genomen maatregelen tot een te hoog aantal besmettingen en ziekenhuisopnames."
Federatie Medisch Specialisten
De Federatie Medisch Specialisten (FMS) gaat "handvatten" bieden om keuzes te maken bij het afschalen van de zorg. Dat betekent in feite dat er suggesties worden gedaan over welke operaties kunnen worden uitgesteld. De acute zorg komt eerst, en dan volgt de 'kritieke planbare zorg', van operaties die wel snel moeten worden ingepland. Wel moet er altijd ruimte zijn om afwegingen te maken en "de individuele zorgbehoefte van de patiënt" blijft voorop staan.
FMS-voorzitter Peter Paul van Benthem benadrukt het belang van bevolkingsonderzoeken naar bijvoorbeeld kanker. Tijdens de eerste golf kwamen die voor een groot deel stil te liggen. Hij roept mensen op bij klachten zich wel bij een arts te melden, en die te laten beslissen of er reden tot zorgen is.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een van de twee mannen die verdacht worden van de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam zondagochtend blijft vastzitten. De ander komt later op de dag op vrije voeten maar blijft verdachte, meldt de politie.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Voormalig AVRO-omroepster en journaliste Alice Oppenheim is zaterdag op 86-jarige leeftijd overleden, enkele dagen voor haar 87e verjaardag. Haar dochter, documentairemaker en regisseur Heleen Minderaa, laat dat zondag weten aan het ANP.
1 uur geledenURK (ANP) - Bij een explosie op een zeilboot in de buurt van Urk zijn twee personen te water geraakt. Zij zijn uit het water gehaald en met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Hoe de twee mensen eraan toe zijn, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Flevoland niet.
5 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is vanaf maandag in het hele land actief. Zondag is het al actief in het zuidoosten, daar worden maximumtemperaturen van rond de 30 graden verwacht. Maandag en dinsdag wordt het 28 tot 36 graden. Ook 's nachts blijft het warm met temperaturen rond 20 graden. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de hitte.
6 uur geledenBLANKENBERGE (ANP) - Een Nederlandse toerist heeft zich zondagochtend met zijn auto klemgereden op een trap in het centrum van de Belgische badplaats Blankenberge, dat meldt de VRT. De 74-jarige man zou genavigeerd hebben met zijn Waze-app, volgens de omroep.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De politie vermoedt dat er een verband bestaat tussen vijf recente explosies bij woningen in Assen. Bij de incidenten raakte niemand gewond.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er hebben geen grote incidenten plaatsgevonden tijdens de Canal Parade in Amsterdam en de bijbehorende feesten, meldt de politie. Wel waren er enkele protestacties van pro-Palestinademonstranten waarbij de politie ingreep. Eén persoon werd daarbij aangehouden, omdat deze geen identiteitsbewijs kon laten zien.
9 uur geleden