Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe afspraken moeten voorkomen dat acute zorg in geding komt

Nieuwe afspraken moeten voorkomen dat acute zorg in geding komt

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe afspraken tussen het kabinet en verschillende spelers in de zorg moeten voorkomen dat acute zorg en 'kritieke planbare zorg', die binnen zes weken moet plaatsvinden, in het geding komen. Dat meldt minister Tamara van Ark (Medische Zorg).

Het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS), dat wordt geleid door Ernst Kuipers, krijg meer bevoegdheid. Per week wordt een schatting gemaakt over hoeveel coronapatiënten een regio kan verwachten. Dit wordt gecommuniceerd aan de Regionale Acute Zorgketens (ROAZ'en). "Hierdoor weet elk ziekenhuis waar het aan toe is", zei minister Tamara van Ark (Medische Zorg) vrijdag tijdens een persmoment op haar ministerie.

Deze prognoses zijn niet vrijblijvend, benadrukte Van Ark. Van de capaciteit die elk ziekenhuis heeft, neemt het LCPS "een eerste hapje eruit. Dat doe je voor het nationaal belang", aldus de minister. "Indien nodig moeten ziekenhuizen hun covid-zorg opschalen."

Niet nodig

Kuipers zegt te hopen dat dwang uiteindelijk niet nodig blijkt. "Wat ziekenhuizen terecht vragen, is als ze patiënten overnemen, of ze dat evenredig doen met alle anderen. Wat we graag willen laten zien is dat iedereen dat naar rato doet. Ik ga ervan uit dat met goede informatie er bij iedereen de bereidheid is om mee te werken, en die dwang niet nodig is", verwacht Kuipers.

"Het piept en kraakt in de zorg en het kan zo niet doorgaan", aldus Van Ark. "Ondanks dat iedereen in de zorg zich dag en nacht tot het uiterste inzet, zie ik dat het niet meer mogelijk is om de volledige reguliere zorg te blijven verlenen. De tweede golf is sneller, eerder en anders dan verwacht, en leidt ondanks alle genomen maatregelen tot een te hoog aantal besmettingen en ziekenhuisopnames."

Federatie Medisch Specialisten

De Federatie Medisch Specialisten (FMS) gaat "handvatten" bieden om keuzes te maken bij het afschalen van de zorg. Dat betekent in feite dat er suggesties worden gedaan over welke operaties kunnen worden uitgesteld. De acute zorg komt eerst, en dan volgt de 'kritieke planbare zorg', van operaties die wel snel moeten worden ingepland. Wel moet er altijd ruimte zijn om afwegingen te maken en "de individuele zorgbehoefte van de patiënt" blijft voorop staan.

FMS-voorzitter Peter Paul van Benthem benadrukt het belang van bevolkingsonderzoeken naar bijvoorbeeld kanker. Tijdens de eerste golf kwamen die voor een groot deel stil te liggen. Hij roept mensen op bij klachten zich wel bij een arts te melden, en die te laten beslissen of er reden tot zorgen is.

Meer uit Binnenland

Von der Leyen feliciteert Jetten met premierschap

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft via X Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aanstelling als premier. "Van economie tot veiligheid - we zullen samenwerken in het belang van Nederland en heel Europa", schrijft ze.

1 uur geleden
Dwangsom voor te vol Ter Apel gestegen tot ruim 4 miljoen euro

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel zaten ook tijdens het weekeinde meer asielzoekers dan toegestaan. De totale dwangsom voor opvangorgaan COA is daardoor opgelopen tot boven de 4 miljoen euro.

2 uur geleden
Protest XR bij hekken Huis ten Bosch bij beëdiging kabinet

DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten voeren maandag actie buiten paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Daar wordt het nieuwe kabinet beëdigd. De demonstranten zijn bij de paleishekken op de grond gaan zitten en hebben fietsen neergelegd. Ook tonen ze spandoeken met 'Jetten, doe wat je beloofd hebt'.

2 uur geleden
Wapenstokproef NS in Rotterdam, Den Haag, Zwolle en Den Bosch

UTRECHT (ANP) - De NS geeft naar verwachting eind april de eerste veiligheidsmedewerkers een wapenstok voor een proef die een jaar duurt. De vervoerder kreeg vorig jaar toestemming van het kabinet om maximaal 75 ov-boa's een korte wapenstok te laten dragen. De medewerkers die meedoen aan de proef zijn verdeeld over de standplaatsen Rotterdam, Den Haag, Zwolle en Den Bosch.

5 uur geleden
Persoon naar ziekenhuis na brand in Amsterdamse Rivierenbuurt

AMSTERDAM (ANP) - In de Maasstraat in de Amsterdamse Rivierenbuurt heeft in de nacht van zondag op maandag vanaf 02.45 uur een brand gewoed. De brand ontstond in een winkel op de begane grond, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. De brand sloeg daarna over naar de bovengelegen woning.

8 uur geleden
Motorrijder omgekomen bij ongeval op A15, weg afgesloten

ROTTERDAM (ANP) - Een motorrijder is om het leven gekomen bij een ernstig ongeval op snelweg A15 ter hoogte van Europoort, meldt de politie zondagavond. De weg is door het ongeluk in de richting van Rotterdam vanaf hectometerpaal 31,1 tijdelijk afgesloten voor onderzoek.

11 uur geleden
Vlaardingse pleegouders verliezen gezag over eigen kind

ROTTERDAM (ANP) - De tot acht jaar cel veroordeelde Vlaardingse pleegouders Johnny van den B. en Daisy W. hebben hun ouderlijk gezag over hun biologische kind verloren, evenals de voogdij over een ander kind dat bij hen woonde. Dat blijkt uit een pas gepubliceerde uitspraak in een civiele zaak van de rechtbank in Rotterdam waarover het AD berichtte.

14 uur geleden