Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuwe aanpak moet versterking erfgoed Groningen versnellen

Nieuwe aanpak moet versterking erfgoed Groningen versnellen

STEDUM (ANP) - Eigenaren van erfgoed in de provincie Groningen krijgen zelf de regie bij de versterking van hun panden in het door aardbevingen getroffen gaswinningsgebied. In Stedum is een nieuwe aanpak gepresenteerd die moet zorgen voor het behoud van monumenten. Demissionair staatssecretarissen Gunay Uslu (Cultuur) en Hans Vijlbrief (Mijnbouw) gaven samen met verantwoordelijk gedeputeerde Susan Top het startsein voor het proefproject bij een pastorie in het Groningse dorp.

De aanpak komt er op initiatief van de Vereniging Groninger Monument Eigenaren (VGME), in samenwerking met gemeenten, ministeries en de provincie. De eerste vier eigenaren zijn nu begonnen met de versterkingswerkzaamheden, in combinatie met schadeherstel, restauratie en verduurzaming, waarbij ze zelf de opdrachtgever zijn. Ze krijgen vanaf het begin tot het eind professionele ondersteuning van een zelf gekozen restauratiearchitect en aannemer.

"Het Gronings erfgoed is belangrijk, niet alleen voor Groningers maar voor alle Nederlanders", zegt Uslu. Zij is onder de indruk van het Groningse landschap en de architectuur. "Dat erfgoed moet behouden blijven", vindt zij. Vijlbrief is blij dat er nu een nieuwe aanpak ligt. Tijdens eerdere bezoeken aan Groningen was hem al duidelijk geworden dat de bestaande regelingen voor herstel en versterking "te versnipperd" waren.

Monumentale panden

Door de aardbevingen in de provincie als gevolg van de gaswinning hebben ook veel monumentale panden in Groningen schade opgelopen. Voorzitter van de VGME, Derk Kremer, hoort vaak dat eigenaren gedemotiveerd en afwachtend zijn waardoor het erfgoed volgens hem verpaupert. Met de nieuwe aanpak hoopt de vereniging de eigenaren weer gemotiveerd te krijgen en het versterkingsproces te versnellen. "Met deze aanpak zit de eigenaar weer op de bok", zegt Kremer, die met zijn vereniging sinds 2017 de belangen behartigt van eigenaren van erfgoed in de provincie.

In eerste instantie komen tot halverwege 2026 vijftien panden in aanmerking voor het project, maar uiteindelijk is de aanpak volgens Kremer bedoeld voor duizenden panden in de provincie. "Het doel is deze nieuwe werkwijze voor alle eigenaren van een rijksmonument, gemeentemonument, karakteristiek of beeldbepalend pand beschikbaar te maken."

Naast de pastorie in Stedum begint nu ook het versterkingsproces bij een woonhuis in Noordbroek, het oude gemeentehuis in Kantens en het huiskamercafé in Westerwijtwerd.

Meer uit Binnenland

Dode door ongeluk met luchtballon bij Friese dorp De Hoeve

DE HOEVE (ANP) - Bij het ongeluk met een luchtballon in het Friese De Hoeve is een persoon om het leven gekomen, bevestigt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Fryslân na berichtgeving door onder meer Omrop Fryslân. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekendgemaakt.

52 minuten geleden
Eerste partijleider ChristenUnie Kars Veling (77) overleden

NIJKERK (ANP) - De eerste partijleider en lijsttrekker van de ChristenUnie Kars Veling is op 77-jarige leeftijd overleden, meldt onder meer huidig partijleider Mirjam Bikker. Veling was de eerste lijsttrekker en fractievoorzitter van de partij na de fusie van het Gereformeerd Politiek Verbond en de Reformatorische Politieke Federatie. Hij zat eerder voor het GPV in de Eerste Kamer.

1 uur geleden
34 personen in snel neergekomen ballon De Hoeve, zeker 6 gewonden

DE HOEVE (ANP) - In de luchtballon die woensdagavond snel naar beneden kwam in een weiland bij het Friese De Hoeve zaten 34 mensen, laat een woordvoerder van de Veiligheidsregio Fryslân weten. Zeker zes mensen zijn gewond geraakt. Zij worden naar het ziekenhuis gebracht. Andere inzittenden worden per bus naar een opvangplek gebracht.

1 uur geleden
Meerdere gewonden bij ongeluk met luchtballon bij De Hoeve

DE HOEVE (ANP) - In de buurt van het Friese dorp De Hoeve zijn meerdere mensen gewond geraakt door een ongeluk met een luchtballon, meldt de Veiligheidsregio Fryslân. Een woordvoerder laat weten dat de ballon snel is neergekomen en dat er meerdere personen in de mand zaten. Om hoeveel gewonden het gaat, wist hij nog niet.

3 uur geleden
Deel flitspalen blijft uit door ICT-problemen bij OM

DEN HAAG (ANP) - Een deel van de flitsapparatuur in Nederland staat uit en kan niet meer worden aangezet door de ICT-problemen bij het Openbaar Ministerie. Dat bevestigt een woordvoerder van het parket Centrale Verwerking Openbaar Ministerie (CVOM) na berichtgeving door de Leeuwarder Courant en RTL Nieuws. Het gaat om flitspalen die al uitstonden toen het OM zijn systemen offline haalde na een hack. Die flitsers kunnen nu niet worden opgestart.

4 uur geleden
Schoof twijfelt aan bedoelingen Poetin voor gesprek in Alaska

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof is sceptisch over de bedoelingen van de Russische president Vladimir Poetin twee dagen voor het overleg van Poetin en de Amerikaanse president Donald Trump over Oekraïne in Alaska. Volgens Schoof zitten Europa en de Verenigde Staten wel op één lijn met elkaar. De inzet is een staakt-het-vuren in Oekraïne.

5 uur geleden
Kermisbranche bezorgd over toename incidenten met jongeren

APELDOORN (ANP) - De Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders (BOVAK) maakt zich zorgen over "de toenemende incidenten waarbij groepen jongeren kermissen verstoren". Volgens de brancheorganisatie voor kermisondernemers zijn voorvallen zoals die van dinsdag in Rosmalen "geen uitzondering meer, maar onderdeel van een zorgwekkende trend".

7 uur geleden