Nieuw-Zeeland gaat grenzen stapsgewijs heropenen
WELLINGTON (ANP) - Nieuw-Zeeland gaat de grenzen stapsgewijs heropenen. Bijna twee jaar nadat het land grotendeels op slot was gegaan om het coronavirus buiten de deur te houden, beloofde premier Jacinda Ardern op een persconferentie het beleid gefaseerd te versoepelen. Dat betekent dat gevaccineerde Nederlandse toeristen vermoedelijk in de zomer weer welkom zijn.
Vanaf 27 februari zullen Nieuw-Zeelanders vanuit Australië welkom zijn, zij moeten na aankomst nog wel tien dagen in zelfisolatie. Op 13 maart heropent Nieuw-Zeeland de grenzen voor de eigen ingezetenen die momenteel elders ter wereld verblijven. Daarna krijgen ook andere groepen die mogelijkheid.
Zo zullen op 12 april onder anderen internationale studenten weer worden toegelaten. Vanaf juli zal iedereen vanuit Australië naar Nieuw-Zeeland kunnen reizen. Dat geldt dan ook voor volledig gevaccineerde reizigers uit tientallen andere landen, waaronder Nederland. Die datum kan volgens de autoriteiten mogelijk nog naar voren worden gehaald. In oktober hoopt Nieuw-Zeeland de grenzen te heropenen voor toeristen uit andere delen van de wereld.
"De angst die gepaard ging met de verplichte hotelquarantaine was hartverscheurend, maar deze maatregel heeft onmiskenbaar levens gered", aldus premier Ardern, die de afgelopen maanden steeds verder onder vuur kwam te liggen vanwege de nog altijd gesloten landsgrenzen. "Niet iedereen kon naar huis komen wanneer men dat wilde, maar dat betekende ook dat Covid-19 niet binnen kon komen."
Nieuw-Zeeland maakte eind vorig jaar ook al plannen om de grenzen te heropenen, maar de omikronvariant van het coronavirus zorgde ervoor dat die plannen werden uitgesteld. Inmiddels kampt ook Nieuw-Zeeland met een uitbraak van de omikronvariant. De afgelopen week werden er dagelijks ruim honderd besmettingen gemeld. De heropening van de grenzen zal volgens Ardern de komende tijd zorgen voor "meer coronabesmettingen in onze samenleving". Het land is daar wat betreft de premier echter "zo goed mogelijk op voorbereid", nu ruim 95 procent van de bevolking volledig is gevaccineerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
6 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
3 uur geledenPRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
6 uur geleden