Nieuw woonprotest in Amsterdam aangekondigd
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt zondag 26 februari een nieuw woonprotest gehouden. Dat meldt de organisatie achter de betoging. In september 2021 vond in Amsterdam ook al een protest plaats voor het recht op betaalbaar wonen, waar volgens de organisatie zo’n 18.000 mensen aan meededen.
Ook in onder meer Utrecht, Den Haag, Arnhem, Leiden en Rotterdam waren er demonstraties tegen het woningtekort. De organisatie van het komende woonprotest concludeert dat sinds deze eerste "golf van demonstraties door het hele land niets wezenlijk is verbeterd aan de woonsituatie van miljoenen Nederlanders".
De organisatie stelt dat er jaarlijks nog steeds duizenden huisuitzettingen plaatsvinden, het aantal dakloze mensen niet is afgenomen, de beschikbaarheid van sociale huurwoningen niet is toegenomen en miljoenen mensen nog iedere dag leven met de gevolgen van de veel te dure, tijdelijke contracten in de vrije sector. "Het gevolg van beleid dat structureel en doelbewust is ingericht op het spekken van rijke vastgoedbezitters en verhuurders, ten koste van het woonrecht van burgers", aldus de organisatie.
Mars tegen leegstand
Na een demonstratie om 13.00 uur die de organisatie wil houden op de Dam, moet volgende week zondag een zogenoemde mars tegen leegstand door de Kalverstraat richting het Amsterdamse stadhuis volgen. "De drukke Kalverstraat is een symbolische locatie, omdat daar, midden in het stadscentrum, duizenden vierkante meters aan bewoonbare ruimte leeg staat voor de winsten van grote internationale retailbedrijven en vastgoedbeleggers", aldus Melissa Koutouzis, een van de organisatoren.
Na het protest moeten meer acties volgen. "Ook in vormen die verstorend zijn. Zo voeren we de druk op. Want: wie niet horen wil, moet voelen", aldus een andere woordvoerder.
Locatie
Een woordvoerder van de gemeente kon nog niet zeggen of de demonstratie in de drukke Kalverstraat gefaciliteerd zal worden, of dat de betogers uit moeten wijken naar een andere locatie. De organisatie zegt vastberaden te zijn de mars door de binnenstad "hoe dan ook plaats te laten vinden".
In 2021 werd het woonprotest in Amsterdam verplaatst van de Dam naar het Westerpark, omdat daar meer ruimte was. Na de betoging in het park mochten de actievoerders wel naar de Dam lopen. Volgens de politie splitste een groep zich af toen de protestmars arriveerde om een pand te kraken. Er werden 61 mensen aangehouden.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Onderzoekers van de universiteit van Wageningen (WUR) mogen voorlopig een lokkooi met levende schapen blijven gebruiken om wolven op de Hoge Veluwe te vangen en uit te rusten met een zender. Een handhavingsverzoek van de Faunabescherming om dat met spoed te stoppen is afgewezen door de provincie Gelderland.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar vorig jaar bij een hack de medische data van bijna een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag weer bijdragen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Het lab heeft zijn databeveiliging inmiddels goed genoeg op orde, schrijft minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangengroep Women's Right Collective (WRC) heeft de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) en laboratorium Clinical Diagnostics aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van het datalek bij een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Volgens een van de initiatiefnemers van WRC, advocaat Ina Brouwer, is dat tevens de eerste formele stap in een eerder aangekondigde massaclaim.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Merwedebrug gaat van donderdagavond 24 september tot maandagochtend 28 september dicht om een nieuwe asfaltlaag aan te brengen die dunner en lichter is dan de huidige. Daarmee wordt de brug 400 ton lichter, "wat nodig is om de brug veilig te kunnen gebruiken tijdens de bouw van de nieuwe Merwedebrug", zegt Rijkswaterstaat. Voor weggebruikers waarschuwt RWS voor tot een uur extra reistijd.
1 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De politie meldt nog een verdachte te hebben aangehouden in het onderzoek naar het geweld in Overasselt begin september. Het gaat om een 23-jarige Nederlander die op 9 september is aangehouden in België. Hij is inmiddels overgeleverd aan Nederland en zit vast.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna een jaar na de rellen op het Malieveld in Den Haag is opnieuw een verdachte veroordeeld. De rechtbank in Den Haag legde een 25-jarige man tien maanden cel op, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man, die ten tijde van de rellen dakloos was, is schuldig bevonden aan openlijk geweld in vereniging. Volgens de rechtbank is hij verantwoordelijk voor het groepsgeweld als geheel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulpverleners die na de ramp met vlucht MH17 actief zijn geweest in Oekraïne krijgen alsnog een herinneringsmedaille. Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft daartoe besloten nadat daar in de Tweede Kamer om was gevraagd, schrijft ze vrijdag in een Kamerbrief.
1 uur geleden