Nieuw vaccin tegen RS-virus mag in EU worden ingezet
BRUSSEL (ANP) - Europese artsen mogen een nieuw vaccin tegen het RS-virus gaan gebruiken. De Europese Commissie heeft het vaccin, dat vooral pasgeboren baby's veel leed kan besparen, goedgekeurd. Ze moedigt EU-landen aan om ermee te gaan inenten.
Het luchtwegvirus is een van de belangrijkste redenen dat pasgeborenen in het ziekenhuis of zelfs op de intensive care belanden. In Nederland overleven ze de besmetting doorgaans wel, maar elders in de wereld komen jaarlijks tienduizenden kindjes om. Het groeiende aantal besmettingen is in de herfst en de winter ook een extra last voor ziekenhuizen die dan toch al de handen vol hebben aan het coronavirus en de griep.
Sinds vorig jaar zijn er meerdere vaccins voorhanden, maar het nieuwe Abrysvo-vaccin is anders. Dat wordt toegediend aan zwangere vrouwen. Die geven de bescherming vervolgens door aan hun kind, dat zich in de kwetsbare eerste maanden zo beter tegen de ziekteverwekker kan verweren.
Het vaccin werd eerder deze zomer al goedgekeurd door het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA). Het kan ook worden gebruikt voor kwetsbare ouderen. Eurocommissaris Stella Kyriakides ziet "ernaar uit om te zien dat lidstaten gebruik maken van dit eerste vaccin in hun vaccinatiecampagnes".
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met een rookverbod bij kinderspeelplaatsen "een norm stellen", zei zorgminister Sophie Hermans vrijdag. Het gaat er volgens de VVD-minister om dat duidelijk wordt gemaakt waar het normaal is om te roken en waar niet.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minder jongeren kregen jeugdzorg in de eerste helft van dit jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de eerste helft van 2026 ontvingen ruim 392.000 jongeren een vorm van jeugdzorg. Een jaar eerder waren dat er nog ruim 412.000, een daling van 5 procent.
3 dagen geledenLEIDEN (ANP) - De Nederlandse Transplantatiestichting is blij met de stijging van het aantal geregistreerde orgaandonoren, laat een woordvoerder weten. Woensdag maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend dat 8,2 miljoen volwassenen als orgaandonor staan geregistreerd, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Vier op de tien zorgmedewerkers zeggen dit jaar een griepprik te halen. Dat blijkt uit een onderzoek onder iets minder dan duizend personen van beroepsvereniging Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN). Meer dan de helft van de invullers gaf aan dit niet van plan te zijn; 5 procent wist het nog niet.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In totaal stonden er aan het begin van dit jaar 8,2 miljoen volwassenen geregistreerd als orgaandonor, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder. Deze stijging komt enkel doordat mensen vaker geen keuze maken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het aantal registraties in het Donorregister op 1 januari 2026. Sinds de Donorwet in 2020 werd gewijzigd, worden Nederlanders die geen keuze maken vanaf 18 jaar automatisch geregistreerd als orgaandonor.
5 dagen geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De uitbraak van vogelgriep bij een legpluimveebedrijf in het Groningse Lutjegast komt niet onverwacht, maar het lijkt er vooralsnog op dat er minder van het virus rondwaart dan voorgaande jaren. Dat zegt voorzitter Kees de Jong van brancheorganisatie AVINED. "We hopen op een wat rustiger vogelgriepseizoen."
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vooral mensen met een laag inkomen sporten minder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuw onderzoek. Tegelijkertijd ziet het statistiekbureau dat het verschil met de hogere inkomens groeit.
6 dagen geleden