Nieuw team om drugssmokkel per post op te sporen
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is woensdag een nieuw specialistisch team opgericht om drugssmokkel per post op te sporen en daders te vervolgen. Met deze aanpak wordt het volgens de douane voor criminelen moeilijker om drugs in enveloppen en pakketten naar het buitenland te versturen.
De douane verhoogde de afgelopen jaren het aantal controles op poststukken. Het aantal onderschepte poststukken met drugs daalde in 2023 naar 16.500. Daaronder bevonden zich 1802 pakketten met cocaïne, in 2022 werden 2913 cocaïnezendingen onderschept op een totaal van 27.000 pakketten waarin drugs is gevonden.
"Drugs worden niet alleen vervoerd via grote scheepscontainers. Criminelen versturen drugspillen ook anoniem via een brievenbus op de hoek van de straat. We zetten alles op alles om te voorkomen dat drugscriminelen hun illegale handelswaar via poststukken verspreiden", zei demissionair staatssecretaris Aukje de Vries (Douane) bij de oprichting van het Hit and Run Postteam (HARP).
Alle expertises
In het HARP-team zitten specialisten afkomstig van de douane, de politie en het Openbaar Ministerie. Het team is gestoeld op het soortgelijke HARC-team dat zich met het cargoteam richt op drugsmokkel op vliegvelden en in havens. "Dit HARP-team heeft alle expertises in huis om de daders op te sporen, het recht om verdachte drugscriminelen in de boeien te slaan en vast te zetten en de kennis om een stevig onderbouwd pleidooi te houden voor de rechtbank", aldus De Vries.
De douane werkt samen met de postbedrijven aan technologische ontwikkelingen. Zo test de douane momenteel met PostNL een algoritme dat pillen in poststukken kan detecteren aan de hand van scanbeelden. Nu worden poststukken nog handmatig geselecteerd en gescand door douaniers in het internationale postcentrum in Den Haag, waarbij ook speurhonden worden ingezet.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
10 minuten geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
1 uur geledenVUGHT (ANP) - Binnen de gevangenis in Vught is vrijdagmiddag een incident gaande. Daarom zijn veel agenten ingezet rond het gebouw. Het is nog niet duidelijk wat er precies aan de hand is. Het is ook niet bekend of het incident is gebeurd in de zwaar beveiligde EBI of bij de reguliere gevangenis.
1 uur geledenATHENE (ANP/REUTERS) - De Griekse rechtszaak tegen onder anderen de Nederlander Pieter Wittenberg gaat in januari verder. Dit laat de organisatie Human Power weten, die informatie deelt over de rechtsgang van Wittenberg en andere hulpverleners die worden verdacht van spionage, mensensmokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Twee medewerkers van het Erasmus MC zijn op staande voet ontslagen omdat zij ongeoorloofd patiëntendossiers hebben ingekeken. Dat meldt het ziekenhuis. Drie andere medewerkers hebben ook ten onrechte patiëntgegevens bekeken, maar werden niet ontslagen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de identiteit van de vier inzittenden van het fatale ongeluk na een korte politieachtervolging donderdag in Den Haag bekendgemaakt. Allen komen uit Den Haag. De bestuurder was een 24-jarige man, hij overleed. Ook overleden twee vrouwen van 21 en 20 jaar. Een 21-jarige vrouw raakte gewond.
5 uur geleden