Nieuw team om drugssmokkel per post op te sporen
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is woensdag een nieuw specialistisch team opgericht om drugssmokkel per post op te sporen en daders te vervolgen. Met deze aanpak wordt het volgens de douane voor criminelen moeilijker om drugs in enveloppen en pakketten naar het buitenland te versturen.
De douane verhoogde de afgelopen jaren het aantal controles op poststukken. Het aantal onderschepte poststukken met drugs daalde in 2023 naar 16.500. Daaronder bevonden zich 1802 pakketten met cocaïne, in 2022 werden 2913 cocaïnezendingen onderschept op een totaal van 27.000 pakketten waarin drugs is gevonden.
"Drugs worden niet alleen vervoerd via grote scheepscontainers. Criminelen versturen drugspillen ook anoniem via een brievenbus op de hoek van de straat. We zetten alles op alles om te voorkomen dat drugscriminelen hun illegale handelswaar via poststukken verspreiden", zei demissionair staatssecretaris Aukje de Vries (Douane) bij de oprichting van het Hit and Run Postteam (HARP).
Alle expertises
In het HARP-team zitten specialisten afkomstig van de douane, de politie en het Openbaar Ministerie. Het team is gestoeld op het soortgelijke HARC-team dat zich met het cargoteam richt op drugsmokkel op vliegvelden en in havens. "Dit HARP-team heeft alle expertises in huis om de daders op te sporen, het recht om verdachte drugscriminelen in de boeien te slaan en vast te zetten en de kennis om een stevig onderbouwd pleidooi te houden voor de rechtbank", aldus De Vries.
De douane werkt samen met de postbedrijven aan technologische ontwikkelingen. Zo test de douane momenteel met PostNL een algoritme dat pillen in poststukken kan detecteren aan de hand van scanbeelden. Nu worden poststukken nog handmatig geselecteerd en gescand door douaniers in het internationale postcentrum in Den Haag, waarbij ook speurhonden worden ingezet.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.
3 uur geledenALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.
4 uur geleden