Nieuw team om drugssmokkel per post op te sporen
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is woensdag een nieuw specialistisch team opgericht om drugssmokkel per post op te sporen en daders te vervolgen. Met deze aanpak wordt het volgens de douane voor criminelen moeilijker om drugs in enveloppen en pakketten naar het buitenland te versturen.
De douane verhoogde de afgelopen jaren het aantal controles op poststukken. Het aantal onderschepte poststukken met drugs daalde in 2023 naar 16.500. Daaronder bevonden zich 1802 pakketten met cocaïne, in 2022 werden 2913 cocaïnezendingen onderschept op een totaal van 27.000 pakketten waarin drugs is gevonden.
"Drugs worden niet alleen vervoerd via grote scheepscontainers. Criminelen versturen drugspillen ook anoniem via een brievenbus op de hoek van de straat. We zetten alles op alles om te voorkomen dat drugscriminelen hun illegale handelswaar via poststukken verspreiden", zei demissionair staatssecretaris Aukje de Vries (Douane) bij de oprichting van het Hit and Run Postteam (HARP).
Alle expertises
In het HARP-team zitten specialisten afkomstig van de douane, de politie en het Openbaar Ministerie. Het team is gestoeld op het soortgelijke HARC-team dat zich met het cargoteam richt op drugsmokkel op vliegvelden en in havens. "Dit HARP-team heeft alle expertises in huis om de daders op te sporen, het recht om verdachte drugscriminelen in de boeien te slaan en vast te zetten en de kennis om een stevig onderbouwd pleidooi te houden voor de rechtbank", aldus De Vries.
De douane werkt samen met de postbedrijven aan technologische ontwikkelingen. Zo test de douane momenteel met PostNL een algoritme dat pillen in poststukken kan detecteren aan de hand van scanbeelden. Nu worden poststukken nog handmatig geselecteerd en gescand door douaniers in het internationale postcentrum in Den Haag, waarbij ook speurhonden worden ingezet.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
1 uur geledenDE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
12 uur geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
13 uur geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
1 dag geleden