Nieuw Syrisch parlement voor het eerst bijeen in Damascus
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het nieuwe Syrische parlement is zondag voor het eerst bijeengekomen, negentien maanden nadat rebellen Bashar al-Assad ten val brachten. De eerste zitting zou oorspronkelijk afgelopen maandag zijn, maar dat werd zonder opgaaf van redenen tot nader order uitgesteld.
De nieuwe Syrische autoriteiten ontbonden na de val van Assad in december 2024 het parlement en namen een tijdelijke grondwet aan voor een overgangsperiode van vijf jaar. Het nieuwe parlement heeft beperkte bevoegdheden en de door president Ahmed al-Sharaa ingestelde regering is niet verplicht een vertrouwensstemming in het parlement te winnen. Wel kan het orgaan wetten voorstellen en goedkeuren. Het heeft een ambtstermijn van dertig maanden die kan worden verlengd.
In oktober begon een door Sharaa benoemde kiescommissie met de selectie van twee derde van de 210 leden van het nieuwe parlement. Op 1 juli benoemde Sharaa het resterende deel. Critici stellen dat de uitvoerende macht te veel controle had over het selectieproces.
Noodzaak
Volgens de nieuwe machthebbers was dit systeem noodzakelijk, omdat er na jaren van burgeroorlog geen betrouwbare bevolkings- en kiesregisters zijn. Sharaa heeft herhaaldelijk verklaard dat hij voor het houden van algemene verkiezingen is zodra de infrastructuur dat toelaat.
Het nieuwe parlement telt 21 vrouwelijke parlementsleden, van wie er vijftien waren voorgedragen door Sharaa. De autoriteiten hebben niet bekendgemaakt hoeveel parlementsleden afkomstig zijn uit etnische en religieuze minderheden.
Tijdens de eerste zitting werden 206 leden ingezworen. Vier zetels zijn namelijk nog vacant: één parlementslid is overleden, terwijl drie andere zetels die bestemd zijn voor de overwegend door druzen bewoonde provincie Sweida nog niet zijn ingevuld.
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Een Indonesisch passagiersschip met 243 mensen aan boord is in problemen geraakt tijdens slecht weer op de Javazee. Volgens reddingsdiensten zijn met behulp van boten in de omgeving 103 opvarenden geëvacueerd. Eén passagier zou het niet overleefd hebben.
6 minuten geledenROUEN (ANP/AFP) - Er zijn geen aanwijzingen dat bij de ontsporing van een trein in het noorden van Frankrijk vrijdag sprake was van opzet, melden de lokale autoriteiten zaterdagavond.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.
10 uur geledenKAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
11 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
14 uur geleden