Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw ruimteschip begonnen aan vlucht terug van maan naar aarde

Nieuw ruimteschip begonnen aan vlucht terug van maan naar aarde

HOUSTON (ANP) - Het nieuwe Amerikaanse ruimteschip dat bezig is aan een proefvlucht naar de maan is op weg terug naar de aarde. In de nacht van donderdag op vrijdag verliet hij zoals gepland zijn omloopbaan rond de maan.

Het vaartuig, de Orion, werd ruim twee weken geleden gelanceerd. Vorige week kwam hij dankzij een duikvlucht in een ovale baan rond de maan, precies zoals gepland. In de nacht van donderdag op vrijdag gingen de motoren 105 seconden lang aan. Daardoor veranderde de snelheid van het ruimteschip met ongeveer 500 kilometer per uur en begon de terugreis, aldus de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.

De Orion maakt komende maandag een nieuwe duikvlucht langs de maan. Hij komt dan tot op 130 kilometer van het oppervlak. Die slinger moet hem genoeg snelheid geven om los te komen van de maan en de oversteek naar de aarde te maken. Het is de bedoeling dat de Orion op 11 december in de Grote Oceaan plonst.

Astronauten

Het ruimteschip is gebouwd om over een paar jaar weer mensen naar de maan en terug te brengen. In 1972 liepen daar voor het laatst astronauten rond. De huidige missie, Artemis 1 genaamd, is bedoeld om alle systemen in de capsule te testen. Aan boord zitten geen mensen, maar poppen.

De Orion bestaat uit twee delen. In het voorste, Amerikaanse deel komen later de astronauten te zitten. Het achterste deel, dat voor energie en voortstuwing zorgt, is door Europa ontwikkeld. Daaraan zitten ook de zonnepanelen, die zijn ontwikkeld en gebouwd door Airbus Nederland uit Leiden. De panelen doen het beter dan verwacht, zeggen de ruimtevaartorganisaties van de Verenigde Staten (NASA) en Europa (ESA).

Meer uit Buitenland

Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

1 uur geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

1 uur geleden
Italiaans-Amerikaanse luchtbasis in Koeweit getroffen door drone

ROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."

1 uur geleden
Israël verwacht dat oorlog met Iran nog zeker drie weken duurt

JERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.

2 uur geleden
Acht doden bij Israëlische aanval op politiewagen in Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij een Israëlische aanval op een politiewagen in de Gazastrook zijn acht mensen omgekomen, melden de Palestijnse autoriteiten. Alle doden zijn politieagenten, inclusief het hoofd van de lokale politieafdeling.

2 uur geleden
Canada en Noordse landen willen nauwer samenwerken op Noordpool

OSLO (ANP/AFP) - Canada en de Noordse landen gaan nauwer samenwerken op onder meer het gebied van defensie en veiligheid in het Noordpoolgebied. De leiders van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJsland en Canada spraken die intentie uit tijdens een bijeenkomst in Oslo. Volgens hen wordt die regio steeds meer getekend door "oplopende geopolitieke spanningen, oorlog en een veelvoud aan crises".

3 uur geleden
Iran: oorlog pas voorbij als herhaling niet mogelijk is

TEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël zal volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi pas eindigen wanneer Teheran er zeker van kan zijn dat deze niet opnieuw kan oplaaien.

4 uur geleden