'Nieuw Rijksbureau moet adviseren over gebouwde omgeving'
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft een Rijksbureau voor Omgevingskwaliteit nodig. Dat moet regelen dat de gebouwde omgeving in de toekomst zo prettig en leefbaar mogelijk is, ook als dorpen en steden steeds meer te maken zullen krijgen met allerlei ingrijpende ontwikkelingen door de aanpak van klimaatverandering, energietransitie, woningtekort, zorg, logistiek en bedrijvigheid. Het bureau moet daarbij ook volop gebruik maken van goede ontwerpers.
Dat adviseren het College van Rijksadviseurs en de Raad voor Cultuur gezamenlijk aan het kabinet.
De aanpak van genoemde kwesties is nu vooral de taak van provincies en gemeenten en juist deze overheden hebben niet alle kennis, middelen en ervaring met een totaalaanpak in huis. Ook is er een algemenere visie nodig, die de eigen grenzen overstijgt. Het voorgestelde Rijksbureau voor Omgevingskwaliteit moet de verschillende departementen en de lagere overheden verbinden en samen plannen laten maken.
'Ontwerpkracht'
Het bureau moet daarbij dan ook "ontwerpkracht" ter beschikking stellen, hulp dus van ontwerpers. Het moet namelijk wel een beetje aantrekkelijk en cultureel verantwoord zijn. De adviseurs constateren dat de "culturele component' in bijvoorbeeld bouwplannen een beetje in de vergetelheid raakt. Het credo dat publieke investeringen sober en doelmatig moeten zijn, mag "niet worden gebruikt als excuus om belangrijke aspecten van onze ontwerptraditie al in de planvorming over te slaan", staat in het advies.
Aanleiding voor het advies was de Verklaring van Davos, die in 2018 ondertekend is door alle EU-cultuurministers. Ze spraken zich daarmee uit tegen "verdozing, verdrukking en verrommeling van landschappen en steden in Europa."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
52 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
2 uur geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
5 uur geledenUITHOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond twee mensen aangehouden bij demonstraties rondom de komst van een asielzoekerscentrum in Uithoorn. Een 30-jarige man uit Uithoorn is aangehouden voor het gooien van een fles naar voorstanders van asielopvang. Een 19-jarige man uit Gouda werd meegenomen voor het verstoren van de openbare orde. Beiden zijn weer vrijgelaten.
5 uur geleden