Nieuw record S&P 500 op kalm Wall Street
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten het weekend ingegaan. De brede S&P 500 sloot daarbij op een nieuw record. De aandacht ging onder meer uit naar grote techbedrijven. Leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden willen de macht van Amazon, Facebook, Apple en Google, dat onderdeel is van Alphabet, indammen en deden daarvoor een reeks voorstellen.
De maatregelen volgen op een langdurig onderzoek naar de vier bedrijven, dat vorig jaar werd afgerond door een speciale antitrustcommissie van het lagerhuis. Het gezelschap kwam toen tot de conclusie dat Amazon, Apple, Facebook en Google een monopoliepositie hebben en dat de antitrustwetgeving moet worden herzien, om zo beter om te kunnen gaan met de unieke uitdagingen van concurrentie op de digitale markten.
Mogelijk betekent dit dat de techbedrijven onderdelen zullen moeten verkopen. Maar de voorstellen hebben nog een lange weg te gaan, alvorens het tot regelgeving komt waaronder president Joe Biden zijn handtekening kan zetten. Beleggers in Big Tech leken zich nog niet heel veel zorgen te maken. Het aandeel Apple sloot de sessie met een winst van 1 procent. Facebook, Alphabet en Amazon sloten tot 0,4 procent lager.
G7-top
Verder hielden de markten de ontwikkelingen rond de G7-top in het Verenigd Koninkrijk in de gaten. Beleggers hebben ook goede hoop dat de Federal Reserve voorlopig niet zal tornen aan de steunmaatregelen, wat ook vanuit de G7-top zelf klonk. De hoge inflatie is volgens kenners van tijdelijke aard, waarmee er ruimte is voor aanhoudende steun vanuit de centrale banken. Komende week staat de rentevergadering van de Fed op de agenda.
De leidende Dow-Jonesindex sloot de vrijdagsessie een fractie hoger op 34.479,60 punten. De brede S&P 500 steeg 0,2 procent tot 4247,44 punten, na het recordslot op donderdag. Techgraadmeter Nasdaq dikte 0,4 procent aan tot 14.069,42 punten.
Bankaandelen
Ook ging de aandacht uit naar de bankensector. Amerikaanse banken moeten zich meer inspannen om het gebruik van de door schandalen geplaagde benchmark Libor te stoppen. Het is een van de strengste waarschuwingen tot nu toe van Amerikaanse toezichthouders aan de sector. Bankaandelen lieten een gemengd beeld zien.
Vertex Pharmaceuticals verloor 11 procent. De farmaceut stopte met de ontwikkeling van een experimenteel geneesmiddel voor de behandeling van een zeldzame genetische ziekte, genaamd AAT-deficiëntie. Branchegenoot Johnson & Johnson zakte 1,3 procent. Dochter Janssen moet een deel van de vaccindoses weggooien die in een fabriek in Baltimore zijn gemaakt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Donald Trump dreigt dat de Canadese vliegtuigfabrikant Bombardier zijn producten niet langer in de Verenigde Staten mag verkopen. Hij deed dit via een bericht op zijn eigen sociale medium Truth Social.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topwetenschapper van OpenAI, Jakub Pachocki, waarschuwt dat kunstmatige intelligentie zich zo snel ontwikkelt dat het steeds moeilijker wordt voor mensen om het te begrijpen. Hij stelt daarom dat AI-laboratoria de ontwikkeling vrijwillig moeten gaan vertragen vanwege veiligheidsredenen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden overheidsmedewerkers verzamelen zich dinsdag in Den Haag om actie te voeren tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid. Er zijn zo'n 3000 aanmeldingen voor de actie, melden FNV en CNV. Het gaat om medewerkers van onder meer gemeenten, het Rijk en universiteiten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bioplasticmaker Avantium werd maandag meer waard op de beurs in Amsterdam. Het aandeel steeg met 5,5 procent nadat het bedrijf bekend had gemaakt dat het de zuiveringsinstallatie in de fabriek in Delfzijl in gebruik heeft genomen. Verder kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) later deze week.
4 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - ByteDance, het bedrijf achter TikTok, werkt aan een AI-model waarmee gebruikers interactieve werelden kunnen maken voor livestreams, korte video's en games. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Daarmee wil het Chinese bedrijf meer concurreren met bijvoorbeeld het moederbedrijf van Facebook en Instagram.
5 uur geledenKAUB (ANP/RTR) - De waterstanden van de Rijn in Duitsland zijn weer gedaald door het uitblijven van regen. De scheepvaart blijft daardoor met minder lading varen dan normaal. Hoewel er deze week wel wat regen wordt voorspeld, is het lage water nog niet voorbij.
6 uur geledenOSNABRÜCK (ANP/AFP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft een deal gesloten waarbij de fabriek in Osnabrück wordt omgebouwd voor de productie van defensie-apparatuur. Daarbij wordt de fabriek verkocht aan het Israëlische investeringsbedrijf Aurelius Capital en de deelstaat Nedersaksen, die aandeelhouder is van Volkswagen.
8 uur geleden