Nieuw, rechtser Europarlement buigt zich meteen over de posten
STRAATSBURG (ANP) - Een nieuw, rechtser Europees Parlement treedt dinsdag aan. Nog maar nauwelijks geïnstalleerd moeten de nieuwe Europarlementariërs deze week meteen belangrijke beslissingen nemen over posten en taakverdeling. Ze kiezen bijvoorbeeld een nieuwe voorzitter voor henzelf, én een voor de Europese Commissie.
De 720 Europarlementariërs, onder wie 31 Nederlanders, liepen zich sinds de Europese verkiezingen van begin juni al warm. Gelijkgezinden probeerden zich te verenigen in een zo groot en slagvaardig mogelijke groep. Wie deel uitmaakt van een machtige fractie, kan meer voor elkaar krijgen.
Nu is dat voorspel voorbij. De manoeuvres hebben, naast de drie traditionele middenpartijen en de groene en linkse fractie, liefst drie uiterst rechtse fracties opgeleverd. Het parlement helt naar rechts. Bij de verkiezingen won radicaal-rechts extra zetels en nam de centrumrechtse EVP nog meer afstand als grootste partij. De liberalen en groenen leverden juist in.
Dat maakt het bouwen van een dragende coalitie voor de nieuwe Europese Commissie een hachelijke zaak. De nieuwe commissie zal anders dan voorheen meer Europarlementariërs voor zich moeten winnen dan alleen die van de EVP, de sociaaldemocratische S&D en het liberale Renew. Donderdag wacht voorzitter Ursula von der Leyen de grote test. Dan stemt het parlement over haar herbenoeming.
Maar eerst kiest het Europees Parlement zijn eigen voorzitter. Dat wordt opnieuw Von der Leyens partijgenote Roberta Metsola, staat wel vast. Mogelijk blijkt een stemming dinsdagochtend in Straatsburg zelfs overbodig.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
12 uur geleden