Nieuw, rechtser Europarlement buigt zich meteen over de posten
STRAATSBURG (ANP) - Een nieuw, rechtser Europees Parlement treedt dinsdag aan. Nog maar nauwelijks geïnstalleerd moeten de nieuwe Europarlementariërs deze week meteen belangrijke beslissingen nemen over posten en taakverdeling. Ze kiezen bijvoorbeeld een nieuwe voorzitter voor henzelf, én een voor de Europese Commissie.
De 720 Europarlementariërs, onder wie 31 Nederlanders, liepen zich sinds de Europese verkiezingen van begin juni al warm. Gelijkgezinden probeerden zich te verenigen in een zo groot en slagvaardig mogelijke groep. Wie deel uitmaakt van een machtige fractie, kan meer voor elkaar krijgen.
Nu is dat voorspel voorbij. De manoeuvres hebben, naast de drie traditionele middenpartijen en de groene en linkse fractie, liefst drie uiterst rechtse fracties opgeleverd. Het parlement helt naar rechts. Bij de verkiezingen won radicaal-rechts extra zetels en nam de centrumrechtse EVP nog meer afstand als grootste partij. De liberalen en groenen leverden juist in.
Dat maakt het bouwen van een dragende coalitie voor de nieuwe Europese Commissie een hachelijke zaak. De nieuwe commissie zal anders dan voorheen meer Europarlementariërs voor zich moeten winnen dan alleen die van de EVP, de sociaaldemocratische S&D en het liberale Renew. Donderdag wacht voorzitter Ursula von der Leyen de grote test. Dan stemt het parlement over haar herbenoeming.
Maar eerst kiest het Europees Parlement zijn eigen voorzitter. Dat wordt opnieuw Von der Leyens partijgenote Roberta Metsola, staat wel vast. Mogelijk blijkt een stemming dinsdagochtend in Straatsburg zelfs overbodig.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
3 uur geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
5 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
5 uur geleden