Nieuw, rechtser Europarlement buigt zich meteen over de posten
STRAATSBURG (ANP) - Een nieuw, rechtser Europees Parlement treedt dinsdag aan. Nog maar nauwelijks geïnstalleerd moeten de nieuwe Europarlementariërs deze week meteen belangrijke beslissingen nemen over posten en taakverdeling. Ze kiezen bijvoorbeeld een nieuwe voorzitter voor henzelf, én een voor de Europese Commissie.
De 720 Europarlementariërs, onder wie 31 Nederlanders, liepen zich sinds de Europese verkiezingen van begin juni al warm. Gelijkgezinden probeerden zich te verenigen in een zo groot en slagvaardig mogelijke groep. Wie deel uitmaakt van een machtige fractie, kan meer voor elkaar krijgen.
Nu is dat voorspel voorbij. De manoeuvres hebben, naast de drie traditionele middenpartijen en de groene en linkse fractie, liefst drie uiterst rechtse fracties opgeleverd. Het parlement helt naar rechts. Bij de verkiezingen won radicaal-rechts extra zetels en nam de centrumrechtse EVP nog meer afstand als grootste partij. De liberalen en groenen leverden juist in.
Dat maakt het bouwen van een dragende coalitie voor de nieuwe Europese Commissie een hachelijke zaak. De nieuwe commissie zal anders dan voorheen meer Europarlementariërs voor zich moeten winnen dan alleen die van de EVP, de sociaaldemocratische S&D en het liberale Renew. Donderdag wacht voorzitter Ursula von der Leyen de grote test. Dan stemt het parlement over haar herbenoeming.
Maar eerst kiest het Europees Parlement zijn eigen voorzitter. Dat wordt opnieuw Von der Leyens partijgenote Roberta Metsola, staat wel vast. Mogelijk blijkt een stemming dinsdagochtend in Straatsburg zelfs overbodig.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
2 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Jared Kushner, de schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is dinsdag bij de ontmoeting tussen de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en de Russische president Vladimir Poetin. Zij gaan het onder meer hebben over het stoppen van de oorlog in Oekraïne.
4 uur geleden