Nieuw Razzia Monument gedenkt 52.000 weggevoerde mannen
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam wordt vrijdagmiddag de razzia van 10 en 11 november 1944 herdacht. Dat gebeurt voor het eerst bij het nieuwe Razzia Monument aan de Parkkade. Het gedenkteken, een initiatief van twee zonen van bij die razzia weggevoerde mannen, wordt tijdens een speciale plechtigheid onthuld.
Het gaat om een beeldengroep van beeldend kunstenaar Anne Wenzel, een staande vrouw en een knielende man, die elk een oranje 'wond' hebben om te symboliseren dat ze door de Duitse bezetter uit elkaar zijn gerukt.
Bij de razzia werden 52.000 mannen en jongens uit Rotterdam en Schiedam bijeengedreven en gedeporteerd om dwangarbeid te verrichten. Maar het eigenlijke doel was de weerbare mannen tussen 17 en 40 jaar oud uit de stad weg te halen, zodat die niet tegen de Duitsers konden opstaan. Zo'n vijfhonderd afgevoerde mannen kwamen niet terug.
Toen de oorlog eenmaal voorbij was, was het devies: vooruitkijken. Daardoor dreigde deze ongekende mensenjacht in de vergetelheid te raken, tot René Versluis en Jan Willem Cleijpool het idee opvatten om een monument op te richten. Ze hebben er jaren aan gewerkt.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
4 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
6 uur geleden