Nieuw Razzia Monument gedenkt 52.000 weggevoerde mannen
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam wordt vrijdagmiddag de razzia van 10 en 11 november 1944 herdacht. Dat gebeurt voor het eerst bij het nieuwe Razzia Monument aan de Parkkade. Het gedenkteken, een initiatief van twee zonen van bij die razzia weggevoerde mannen, wordt tijdens een speciale plechtigheid onthuld.
Het gaat om een beeldengroep van beeldend kunstenaar Anne Wenzel, een staande vrouw en een knielende man, die elk een oranje 'wond' hebben om te symboliseren dat ze door de Duitse bezetter uit elkaar zijn gerukt.
Bij de razzia werden 52.000 mannen en jongens uit Rotterdam en Schiedam bijeengedreven en gedeporteerd om dwangarbeid te verrichten. Maar het eigenlijke doel was de weerbare mannen tussen 17 en 40 jaar oud uit de stad weg te halen, zodat die niet tegen de Duitsers konden opstaan. Zo'n vijfhonderd afgevoerde mannen kwamen niet terug.
Toen de oorlog eenmaal voorbij was, was het devies: vooruitkijken. Daardoor dreigde deze ongekende mensenjacht in de vergetelheid te raken, tot René Versluis en Jan Willem Cleijpool het idee opvatten om een monument op te richten. Ze hebben er jaren aan gewerkt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er komt voorlopig geen extra toeslag op pakketjes van buiten de Europese Unie, met name uit China. Dat meldt demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Financiën, BBB) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
3 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
6 uur geleden