Nieuw Razzia Monument gedenkt 52.000 weggevoerde mannen
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam wordt vrijdagmiddag de razzia van 10 en 11 november 1944 herdacht. Dat gebeurt voor het eerst bij het nieuwe Razzia Monument aan de Parkkade. Het gedenkteken, een initiatief van twee zonen van bij die razzia weggevoerde mannen, wordt tijdens een speciale plechtigheid onthuld.
Het gaat om een beeldengroep van beeldend kunstenaar Anne Wenzel, een staande vrouw en een knielende man, die elk een oranje 'wond' hebben om te symboliseren dat ze door de Duitse bezetter uit elkaar zijn gerukt.
Bij de razzia werden 52.000 mannen en jongens uit Rotterdam en Schiedam bijeengedreven en gedeporteerd om dwangarbeid te verrichten. Maar het eigenlijke doel was de weerbare mannen tussen 17 en 40 jaar oud uit de stad weg te halen, zodat die niet tegen de Duitsers konden opstaan. Zo'n vijfhonderd afgevoerde mannen kwamen niet terug.
Toen de oorlog eenmaal voorbij was, was het devies: vooruitkijken. Daardoor dreigde deze ongekende mensenjacht in de vergetelheid te raken, tot René Versluis en Jan Willem Cleijpool het idee opvatten om een monument op te richten. Ze hebben er jaren aan gewerkt.
Meer uit Binnenland
ARNHEM/UTRECHT (ANP) - In Arnhem heeft de politie tijdens koningsnacht 17 mensen aangehouden. Mensen werden bijvoorbeeld gearresteerd voor mishandeling, verstoring van de openbare orde en belediging. "Handhavers van de gemeente hadden hun handen vooral vol aan wildplassers", meldt de gemeente. Er waren minder mensen in de stad dan vorig jaar.
17 minuten geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en hun dochters Amalia, Alexia en Ariane zijn maandag aangekomen in Dokkum. Daar werden ze ontvangen door burgemeester Johannes Kramer en Arno Brok, de commissaris van de Koning in Friesland. De familie viert daar de 59e verjaardag van koning Willem-Alexander.
59 minuten geledenDOKKUM (ANP) - Het koninklijk gezin is klaar voor Koningsdag in Dokkum, waar maandag de nationale viering van Koningsdag plaatsvindt. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde op sociale media een foto van het koningspaar en hun drie dochters. "Dokkum, we hebben er zin in!", staat in het bijschrift. Ook melden ze: "We sjogge der nei út!", Fries voor 'we kijken ernaar uit'.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
14 uur geleden