Nieuw persoonsbeveiligingstelsel, maar geen beroepsinstantie
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Dilan Yeşilgöz neemt niet alle aanbevelingen over uit het rapport Bewaken en Beveiligen van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Er komt een nieuw stelsel voor het beveiligen van personen, maar een onafhankelijke beroepsinstantie in dat stelsel komt er niet.
Dat schrijft de OVV dinsdag. De Onderzoeksraad publiceerde het rapport in maart 2023, naar aanleiding van de dodelijke aanslagen op de broer van de kroongetuige in het Marengo-proces, op advocaat Derk Wiersum en op Peter R. de Vries, vertrouwenspersoon van de kroongetuige. Hoofdverdachte Ridouan Taghi werd in deze zaak vorige maand veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf.
Het voorstel voor een nieuw stelsel voor het beveiligen van personen neemt de justitieminister over. Daarmee moet Nederland voorbereid en beter toegerust zijn op dreiging vanuit de zware, georganiseerde criminaliteit. Een deel van de taken, zoals persoonsbeveiliging, opsporing en vervolging, wordt volgens dit nieuwe stelsel vanuit het OM overgeheveld naar de NCTV.
Beroepsgang
De onafhankelijke beroepsinstantie die de OVV adviseert, neemt de minister niet over. De OVV vindt dat iemand die wordt beveiligd, moet kunnen aangeven dat bepaalde veiligheidsmaatregelen niet passen en daarvoor ook een beroepsgang in het stelsel moeten hebben.
Maar volgens het ministerie van Justitie en Veiligheid past het niet dat tegen elke maatregel die nodig is voor de beveiliging van iemand, beroep en bezwaar kan worden aangetekend. "Dat is voor onze professionals niet werkbaar en verhoudt zich ook niet tot de juridische afspraken op dit gebied." Wel komt er een adviesorgaan dat "scherp meekijkt of het stelsel functioneert".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
2 dagen geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
3 dagen geleden