Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw onderzoek DNB bevestigt kleine kans op loon-prijsspiraal

Nieuw onderzoek DNB bevestigt kleine kans op loon-prijsspiraal

AMSTERDAM (ANP) - De kans dat een flinke stijging van de lonen de inflatie extra aanjaagt, is in Nederland klein. Dat heeft nieuw onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) bevestigd. Daarmee lijken de loonstijgingen die de laatste tijd in cao's worden afgesloten, een verlaging van de rente in de eurozone later dit jaar niet in de weg te staan.

Vorig jaar waarschuwde DNB-baas Klaas Knot nog herhaaldelijk voor de dreiging van een zogeheten loon-prijsspiraal. Van zo'n scenario zou sprake zijn als mensen flink meer te besteden krijgen, meer gaan uitgeven en daarmee bedrijven aanzetten om hun prijzen verder op te voeren.

Knot haalde de lonen vorige maand ook nog aan bij de presentatie van het jaarverslag van DNB. Hij zei toen dat de Europese Centrale Bank (ECB) wat hem betreft de rente waarschijnlijk in juni weer iets kan verlagen als dan uit cijfers blijkt dat de loongroei de inflatie niet opnieuw aan het stuwen is.

Hogere loonsverhogingen

De inflatie in Nederland lag in 2022 nog op bijna 12 procent, maar daalt volgens DNB inmiddels gestaag richting de 2 procent. Dat is het streefpercentage van de ECB. Het nieuwe onderzoek van DNB wijst uit dat de inflatie vakbonden en werkgevers wel duidelijk heeft aangezet tot het afspreken van hogere loonsverhogingen. Maar andersom zou de doorwerking van de lonen naar de inflatie niet zo sterk zijn.

Dat komt volgens onderzoekers van DNB waarschijnlijk omdat arbeidskosten niet de enige kosten zijn voor bedrijven. De hoogte van de lonen is daarom ook niet de enige factor die de prijzen van bedrijven bepaalt. Ook zouden bedrijven een deel van de hogere arbeidskosten in hun winstmarges kunnen opvangen.

Volgens DNB is het wel nodig om de loonontwikkeling nauw te blijven volgen. "In veel nieuwe cao's wordt nog steeds rekening gehouden met eerdere stijgingen van de inflatie. Dat wil zeggen dat de doorwerking van de inflatiepiek naar de loongroei nog niet is voltooid", schrijft de centrale bank in een vrijdag naar buiten gebracht bulletin.

Meer uit Financieel

Beurs Amsterdam toont wat herstel na verliezen door Iran-oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israƫl tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.

2 uur geleden
Rederij Maersk schort zeevrachtvervoer van en naar Golfstaten op

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiƫle goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.

2 uur geleden
Schade Nederlandse export Golfregio loopt in vele miljoenen

ZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.

2 uur geleden
EU-parlement blijft stemming over handelsdeal VS uitstellen

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.

2 uur geleden
Air France schort vluchten naar Cuba op door brandstoftekort

PARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.

3 uur geleden
Geen vluchten vanaf Brussels Airport door nationale staking

BRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.

3 uur geleden
Wall Street opent gemengd, blik beleggers op Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.

3 uur geleden