Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw onderzoek DNB bevestigt kleine kans op loon-prijsspiraal

Nieuw onderzoek DNB bevestigt kleine kans op loon-prijsspiraal

AMSTERDAM (ANP) - De kans dat een flinke stijging van de lonen de inflatie extra aanjaagt, is in Nederland klein. Dat heeft nieuw onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) bevestigd. Daarmee lijken de loonstijgingen die de laatste tijd in cao's worden afgesloten, een verlaging van de rente in de eurozone later dit jaar niet in de weg te staan.

Vorig jaar waarschuwde DNB-baas Klaas Knot nog herhaaldelijk voor de dreiging van een zogeheten loon-prijsspiraal. Van zo'n scenario zou sprake zijn als mensen flink meer te besteden krijgen, meer gaan uitgeven en daarmee bedrijven aanzetten om hun prijzen verder op te voeren.

Knot haalde de lonen vorige maand ook nog aan bij de presentatie van het jaarverslag van DNB. Hij zei toen dat de Europese Centrale Bank (ECB) wat hem betreft de rente waarschijnlijk in juni weer iets kan verlagen als dan uit cijfers blijkt dat de loongroei de inflatie niet opnieuw aan het stuwen is.

Hogere loonsverhogingen

De inflatie in Nederland lag in 2022 nog op bijna 12 procent, maar daalt volgens DNB inmiddels gestaag richting de 2 procent. Dat is het streefpercentage van de ECB. Het nieuwe onderzoek van DNB wijst uit dat de inflatie vakbonden en werkgevers wel duidelijk heeft aangezet tot het afspreken van hogere loonsverhogingen. Maar andersom zou de doorwerking van de lonen naar de inflatie niet zo sterk zijn.

Dat komt volgens onderzoekers van DNB waarschijnlijk omdat arbeidskosten niet de enige kosten zijn voor bedrijven. De hoogte van de lonen is daarom ook niet de enige factor die de prijzen van bedrijven bepaalt. Ook zouden bedrijven een deel van de hogere arbeidskosten in hun winstmarges kunnen opvangen.

Volgens DNB is het wel nodig om de loonontwikkeling nauw te blijven volgen. "In veel nieuwe cao's wordt nog steeds rekening gehouden met eerdere stijgingen van de inflatie. Dat wil zeggen dat de doorwerking van de inflatiepiek naar de loongroei nog niet is voltooid", schrijft de centrale bank in een vrijdag naar buiten gebracht bulletin.

Meer uit Financieel

Shell koopt Canadees energiebedrijf in miljardendeal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.

37 minuten geleden
Voorzichtig begin op Wall Street na vastlopen overleg Iran en VS

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.

42 minuten geleden
Rechter: KLM en Suriname moeten vergoeding reisagenten evalueren

PARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.

53 minuten geleden
Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen samenwerking aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.

55 minuten geleden
Duitse ingreep bij tankstations werkte averechts, zeggen economen

MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.

4 uur geleden
Oud-werknemer TSMC 10 jaar cel in om stelen bedrijfsgeheimen

NEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.

4 uur geleden
China blokkeert overname AI-bedrijf door Facebook-moeder Meta

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.

5 uur geleden