
Nieuw medicijn tegen alzheimer goedgekeurd in VS
SILVER SPRING (ANP/AFP) - In de Verenigde Staten is een nieuw medicijn goedgekeurd dat de ziekte van Alzheimer kan vertragen. Geneesmiddelenwaakhond FDA keurde het middel Lecanemab vrijdag goed, ondanks twijfels over de veiligheid en bezwaren van artsen die stellen dat het niet voldoende effectief is. Maar omdat er voor alzheimer nauwelijks andere behandelingen beschikbaar zijn, melden Amerikaanse media dat het middel patiënten toch hoop kan bieden.
Vorig najaar meldden de farmaceuten Eisai en Biogen op basis van een onderzoek met bijna 1800 patiënten dat Lecanemab de achteruitgang van de cognitieve functies (zoals geheugen en het oplossen van problemen) met 27 procent vertraagt. In het onderzoek kwam echter ook naar voren dat Lecanemab serieuze bijwerkingen kan veroorzaken, waaronder zwellingen in de hersenen en bloedingen.
Het middel geneest alzheimer niet, werkt alleen bij een vroeg stadium van de ziekte en bovendien is het de vraag of de werking ervan, namelijk door de hoeveelheid eiwit in de hersenen te verlagen, ook daadwerkelijk verband houdt met de ontwikkeling van alzheimer. Dat is wetenschappelijk gezien nog geen uitgemaakte zaak. Alzheimer Nederland zei vorig jaar wel dat de resultaten van de farmaceuten deel uitmaken van "een positieve trend" in het alzheimeronderzoek.
Amerikaanse experts zijn verdeeld over het middel. Onder meer tegen The Washington Post zeggen artsen en onderzoekers enerzijds dat "dit het middel is waar al tientallen jaren naar gezocht wordt" en anderzijds dat "de voordelen voor patiënten niet opwegen tegen de risico's". Ook de achttien maanden durende studie die door de farmaceuten werd uitgevoerd, eindigde met de conclusie dat "langere onderzoeken nodig zijn", aldus The New York Times.
Zo'n 1,5 miljoen van de zes miljoen patiënten met alzheimer in de Verenigde Staten zitten volgens schattingen in een vroeg stadium van de ziekte. Of zij ook allemaal baat kunnen hebben bij het middel is de vraag, omdat het zo'n 26.500 dollar (24.850 euro) per jaar moet gaan kosten en het nog niet duidelijk is of het vergoed wordt door Medicare, een van de grootste Amerikaanse zorgverzekeringsprogramma's. In Europa is het middel nog niet beschikbaar.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Amerikaanse Oekraïne-gezant Keith Kellogg is in Kyiv aangekomen voor overleg, nadat president Donald Trump aankondigde dat de VS Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat sturen naar Oekraïne.
1 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Een gevangene die vorige week in Frankrijk ontsnapte in de tas van een medegevangene, zit weer vast. Hij is in de omgeving van Lyon opgepakt, melden aanklagers.
1 uur geledenESSEX (ANP/RTR) - De luchthaven London Southend Airport in het Britse Essex waar het Nederlandse vliegtuig is neergestort, is gesloten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat Patriot-luchtverdedigingsraketten sturen naar Oekraïne zodat het zich kan verdedigen tegen Russische aanvallen. Dat kondigde hij zondag aan tegen journalisten op de luchtmachtbasis Andrews in Maryland, even buiten Washington.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump brengt van 17 tot 19 september een staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk. Dat maakte Buckingham Palace maandag bekend.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron wil miljarden euro's extra uitgeven aan defensie. Dat kondigde hij zondag aan, een dag voor de nationale feestdag 'Quatorze Juillet'.
12 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De voormalige Nigeriaanse president Muhammadu Buhari is zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de huidige president, Bola Tinubu. Buhari overleed in Londen "na een langdurige ziekte", aldus Tinubu.
14 uur geleden