Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw kabinet Libanon onder Hassan Diab

Nieuw kabinet Libanon onder Hassan Diab

BEIROET (ANP/RTR) - Libanon heeft een nieuwe regering die wordt geleid door premier Hassan Diab. De vorming van het kabinet komt in een roerige periode met protesten en rellen in de hoofdstad Beiroet.

Het land zat zonder kabinet na het aftreden van eerste minister Saad al-Hariri in oktober. Hij ruimde het veld in reactie op de demonstraties tegen corruptie bij de overheid en de aanpak van de economische crisis.

De kersverse premier verklaarde dat zijn land door een moeilijke fase gaat. Diab beloofde te werken aan de behoeften van de demonstranten en noemde zijn kabinet een "reddingsteam".

Maandenlange protesten

In Libanon gaan actievoerders al maandenlang de straat op om hun ongenoegen te uiten over de diepe economische crisis. Ze beschuldigen de politieke klasse van corruptie en besluiteloosheid.

Diab, voormalig minister van Onderwijs en soenniet, werd ruim een maand geleden al genoemd als nieuwe premier. Hij beloofde toen een kabinet samen te stellen van wetenschappers om het land uit de crisis te leiden.

Na een maand lang onderhandelen met onder andere de sjiitische Hezbollah en diverse andere partijen is dat nu gelukt. Binnen het sektarische politieke systeem van Libanon moet de minister-president een soennitische moslim zijn.

Meer uit Buitenland

President Iran noemt land in VN-speech slachtoffer van terreur VS

NEW YORK (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft tijdens zijn toespraak voor de Verenigde Naties gezegd dat zijn land de afgelopen zeven maanden "slachtoffer van terrorisme" is geweest. De Amerikaanse president Donald Trump sprak dinsdag over Iraanse "terreur", maar volgens Pezeshkian is het juist andersom.

55 minuten geleden
Syrische leider noemt in VN-toespraak Golanhoogten Syrisch

NEW YORK (ANP/AFP) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft in zijn bijdrage aan het plenair debat van de Algemene Vergadering van de VN herhaald dat de door Israël bezette Golanhoogten Syrisch zijn en blijven. De omstreden landsdelen, grenzend aan het noorden van Israël, worden al decennia door Israël geclaimd en gelden vandaag de dag als Israëlische bufferzone.

1 uur geleden
Tigray-rebellen voeren aanvallen uit in noorden Ethiopië

ADDIS ABEBA (ANP/AFP) - Spanningen in het noorden van Ethiopië zijn opnieuw uitgemond in geweld. Rebellen uit de regio Tigray hebben aanvallen uitgevoerd op de aangrenzende regio Afar en de controle over luchthavens overgenomen.

2 uur geleden
Axios: Trumps Vredesraad presenteert miljardenplan voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - Trumps Vredesraad presenteert woensdag tijdens een bijeenkomst van de lidstaten een plan voor de wederopbouw van Gaza. Voor de plannen is 2,45 miljard dollar (2,15 miljard euro) nodig, meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios, die het plan heeft ingezien.

4 uur geleden
ICC veroordeelt ex-rebellenleider Centraal-Afrikaanse Republiek

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een voormalige rebellenleider van de Centraal-Afrikaanse Republiek veroordeeld voor marteling en onrechtmatige gevangenneming. Mahamat Saïd Abdel Kani, kortweg Saïd, werd schuldig bevonden op vier van de zeven behandelde gevallen. Een straf wordt later bekendgemaakt.

5 uur geleden
Rutte: Midden-Oosten moet niet zorg van VS, maar van Europa zijn

DES MOINES (ANP) - Het zou niet aan de Verenigde Staten maar aan Europa moeten zijn om het Midden-Oosten veilig te houden, vindt NAVO-topman Mark Rutte. Zodra Europa zich heeft herbewapend, zullen "Europeanen zich over hun eigen achtertuin ontfermen", zei Rutte na een lezing in het Amerikaanse Des Moines.

5 uur geleden
Brussel wil opnieuw bevroren geld vrijgeven aan Hongarije

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil 4,2 miljard euro aan Hongarije vrijgeven uit het EU-cohesiefonds, dat is bedoeld om regionaal achterstandsbeleid weg te werken. Dat geld had de Commissie in 2022 als straf aan Hongarije bevroren. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft Hongarije forse voortgang geboekt om de "rechtsstaat te beschermen en de financiële belangen van de Unie te beschermen".

6 uur geleden