Nieuw Europarlement steunt Oekraïne en veroordeelt Orbán
STRAATSBURG (ANP) - Het nieuwe Europese Parlement heeft woensdag op zijn tweede zittingsdag de onvoorwaardelijke steun aan Oekraïne uitgesproken. In dezelfde verklaring veroordeelt het Europarlement het bezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán aan Moskou. Dat is een "flagrante schending" van de EU-Verdragen en het buitenlands beleid van de EU, vindt het Parlement.
"De oorlog van Rusland tegen Oekraïne maakt deel uit van een bredere aanval op de democratische wereld en onze waarden. We moeten onze militaire steun aan Oekraïne opvoeren zolang dat nodig is en wat er ook nodig is," zei Andrzej Halicki, Parlementslid en vicevoorzitter van de EVP-fractie.
Hiermee herbevestigt het nieuwe Parlement de steun voor de onafhankelijkheid, soevereiniteit en territoriale integriteit van Oekraïne binnen zijn internationaal erkende grenzen, van het vorige Parlement. Het gaat om politieke, financiële, economische, humanitaire, militaire en diplomatieke steun, zolang Oekraïne dat nodig heeft om Rusland te verslaan.
Boycotten
De EVP, de grootste politieke familie van het Europees Parlement, had het initiatief genomen voor steunverklaring aan Oekraïne en de daarin opgenomen veroordeling van Orbán. Het wordt hem, als premier van het land dat de komende zes maanden voorzitter is van de Europese Unie, zwaar aangerekend dat hij zonder overleg een 'vredesmissie' is gestart om een einde te maken aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland.
Voor de Europese Commissie was die soloactie reden om de komende tijd de vergaderingen te boycotten die Hongarije als EU-voorzitter in Boedapest organiseert. Charles Michel, De voorzitter van de Europese Raad, waar de 27 regeringsleiders van de Europese Unie besluiten nemen, heeft zich fel uitgesproken tegen de actie van Orbán.
PVV
De steunverklaring voor Oekraïne en tegen Orbán kreeg de steun van 495 van de 720 Europarlementariërs. 137 parlementariërs stemden tegen en 47 onthielden zich van stemming, waaronder de PVV.
De PVV benadrukte in zijn stemverklaring dat het Oekraïne steunt tegen de Russische agressie. Maar de steunverklaring van het Europees Parlement bevatte naast een aantal goede punten ook veel onderdelen die in de ogen van de PVV te ver gaan. Het gaat vooral om de militaire steun die het Parlement aan Oekraïne wil geven.
Defensie en buitenlands beleid blijven een nationale bevoegdheid, vindt de PVV. Op dit punt gaat het Europees Parlement, wat de PVV betreft, "zijn boekje te buiten".
Meer uit Buitenland
TIRANA (ANP/AFP) - In de Albanese hoofdstad zijn bij grote demonstraties meerdere overheidsgebouwen beschadigd. De demonstranten, veelal studenten, zijn voor de tweede dag op rij op de been om te pleiten voor betere omstandigheden op de universiteiten in het land. Ook eisen ze het vertrek van premier Edi Rama.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Het Oekraïense ministerie van Defensie meldt dat de verbinding met Starlink in het land is verbeterd. Al zou het bedrijf van Elon Musk wel beperkingen blijven hanteren voor hoe snel drones zich kunnen verplaatsen, terwijl ze verbonden blijven met de dienst.
3 uur geledenESSEN (ANP/DPA) - In de Duitse stad Essen is een gevangene ontsnapt die naar een doktersafspraak werd gebracht. Twee gemaskerde mannen wisten de twee gevangenisbewaarders woensdagmiddag te overmeesteren bij de medische praktijk. De gevangene ging ervandoor op een elektrische scooter.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het is jammer dat Oekraïne de Verenigde Staten verliest als trouwe bondgenoot. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met de Britse presentator Piers Morgan.
6 uur geledenPORTSMOUTH (ANP/AFP) - Sinds zondag zijn er zeker tien schepen aangevallen in of bij de Straat van Hormuz, blijkt uit gegevens van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) en de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Dat is een recordaantal in zo'n korte periode sinds het uitbreken van de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische vicepremier Aleksandr Novak zegt dat Oekraïne woensdag twee olieraffinaderijen in Rusland heeft aangevallen. Oekraïne heeft deze beschuldigingen ontkend.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is een tweede geval van ebola vastgesteld, meldt het ministerie van Volksgezondheid in dat land. Het gaat om een naaste van de 40-jarige zakenman bij wie een week eerder ebola werd vastgesteld.
8 uur geleden