Nieuw coronavirus heet Covid-19
GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Het nieuwe coronavirus krijgt de officiële naam Covid-19. Het eerste vaccin kan over achttien maanden gereed zijn, zegt het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Hij stelt ook dat het virus als "staatsvijand nummer één" moet worden beschouwd.
Het virus stond tot dusver bekend als 2019-nCoV en werd soms ook het Wuhan-virus genoemd. Wuhan is de stad in China waar het virus voor het eerst de kop opstak. De 'co' in de nieuwe naam Covid-19 staat voor corona, de 'vi' voor virus en de 'd' voor disease, het Engelse woord voor ziekte.
De naam moest voldoen aan een aantal criteria. De WHO zegt dat een omschrijving is gezocht die niet verwijst naar een geografische locatie, een dier, persoon of groep mensen en die ook makkelijk uit te spreken is. Dergelijke eisen zijn bedoeld om stigmatisering te voorkomen.
Conferentie
De WHO houdt een conferentie in Genève over de bestrijding van het virus, dat inmiddels al 25 landen heeft bereikt. WHO-topman Tedros Adhanom Ghebreyesus toonde zich optimistisch dat er een "reële kans" is dat verspreiding van het virus een halt kan worden toegeroepen.
Tedros riep de internationale gemeenschap op eensgezind op te treden tegen het nieuwe coronavirus, om erger te voorkomen. "Als we dat niet doen, kan dat leiden tot veel meer besmettingen en veel hogere kosten", waarschuwde de topman.
Er zijn inmiddels ruim 42.000 besmettingen en meer dan 1017 sterfgevallen vastgesteld in China. Buiten dat land gaat het volgens de WHO om 393 ziektegevallen, onder wie 135 mensen die positief zijn getest aan boord van een cruiseschip voor de kust van Japan.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Voor 25 kinderen die zorg krijgen in zorgvilla's van Villa ExpertCare is nog geen vervangende zorg gevonden en de mogelijkheid bestaat dat dit voor het einde van het jaar ook niet gebeurt. Het zorgbedrijf had eerder beloofd de zorg voort te zetten tot er voor ieder kind een oplossing was, maar heeft die belofte verbroken en stopt de zorg vanaf volgend jaar, schrijft minister Mirjam Sterk (Jeugd) in een brief aan de Tweede Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad adviseert tegen het structureel invoeren van de 13 wekenecho, een prenatale screening die bedoeld is om ernstige afwijkingen onder ongeboren kinderen op te sporen. Uit onderzoek van de raad blijkt dat de uitslagen van een echo na 13 weken vaak niet kloppen. Volgens de raad wegen de voordelen daarom niet op tegen de nadelen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) is het met Greenpeace eens dat de hoeveelheid PFAS in kraanwater omlaag moet. Dat laat zijn woordvoerder weten na een analyse van Greenpeace, waarin de milieuorganisatie concludeert dat in grote delen van West-Nederland meer PFAS in het kraanwater zit dan het RIVM adviseert.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Kraanwater in grote delen van West-Nederland bevat meer PFAS dan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) adviseert. Dat concludeert Greenpeace in een analyse van data van de tien Nederlandse drinkwaterbedrijven. Met name in Noord-Holland komen hoge PFAS-waarden voor, aldus Greenpeace. Onder PFAS vallen chemische stoffen die schadelijk kunnen zijn voor mensen en het milieu.
1 dag geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse autobouwer Volvo Cars heeft een nieuwe topman benoemd die overstapt van Skoda. De topman van het Tsjechische automerk, Klaus Zellmer, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Volvo Cars en opvolger van vertrekkend topman Håkan Samuelsson.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.
5 dagen geledenSCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.
5 dagen geleden