Nieuw-Caledonië stemt voor derde keer tegen onafhankelijkheid
NOUMÉA (ANP/AFP) - Nieuw-Caledonië heeft voor de derde keer tegen onafhankelijkheid van Frankrijk gestemd. Een overweldigende meerderheid van 96 procent is tegen afscheiding. De opkomst was met ongeveer 41 procent aanzienlijk lager dan bij de vorige referenda, doordat de voornaamste onafhankelijkheidsbewegingen de stembusgang boycotten wegens de coronasituatie.
Bij het referendum in 2020 was dit ongeveer 80 procent. In 2018 kwam ruim 70 procent van de kiesgerechtigden naar het stemlokaal. Nieuw-Caledonië heeft ongeveer 185.000 stemgerechtigden.
Vanwege de boycot gingen veel minder inheemse leden van de Kanak-gemeenschap stemmen. Zij zijn over het algemeen meer voor onafhankelijkheid dan de rijkere witte bevolking van Nieuw-Caledonië. De belangrijkste onafhankelijkheidsbeweging FLNKS noemt het doorgaan van het referendum een "oorlogsverklaring" van Frankrijk. Volgens FLNKS was er door de coronamaatregelen geen mogelijkheid om campagne te voeren.
Verheugd
President Emmanuel Macron reageerde zondag verheugd op de uitslag. "Frankrijk is vanavond een stukje mooier nu Nieuw-Caledonië bij Frankrijk blijft." Hij zag echter ook in dat de uitslag niet zo overweldigend was als het leek en dat het erg verdeeld blijft. "We moeten nu een nieuwe fase beginnen zonder 'ja' of 'nee', maar bouwen aan een gezamenlijk project waarin we iedereen respecteren."
De drie referenda waren door de Fransen beloofd om onrust in 1988 de kop in te drukken. Toen waren er veel demonstraties tegen de Franse macht.
Frankrijk wil graag dat Nieuw-Caledonië Frans blijft. Het is een belangrijk onderdeel van de strategie om de macht van China in de pacifische regio te ondermijnen. Nieuw-Caledonië ligt ongeveer 2000 kilometer ten oosten van Australië in de Stille Oceaan. Mocht Nieuw-Caledonië onafhankelijk worden, dan vrezen de Fransen dat China's invloed snel zal toenemen. Daarnaast heeft het land ongeveer 10 procent van de nikkelvoorraad in de wereld. China is de grootste koper van de grondstof.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie zijn het maandag eens geworden over nieuwe regels voor de afwijzing van asielzoekers uit veilige derde landen. Dit biedt EU-lidstaten meer mogelijkheden om zonder inhoudelijke beoordeling asielaanvragen direct af te wijzen van mensen die uit landen komen die door de EU als veilig worden beschouwd. Asielzoekers kunnen hiermee sneller dan nu worden teruggestuurd.
16 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa heeft een jaar na de val van dictator Bashar al-Assad opgeroepen tot eenheid. Volgens hem moeten alle burgers met elkaar samenwerken om een sterk en stabiel land te kunnen bouwen.
34 minuten geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - De paramilitairen van de Soedanese Rapid Support Forces hebben het grootste olieveld van het land veroverd, meldt de faciliteit. De productie is stilgelegd en al het personeel is geëvacueerd naar Zuid-Soedan.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor Europa een belangrijke bondgenoot en economische partner, maar ze moeten wel de soevereiniteit van Europa respecteren. "Bondgenoten moeten zich niet bemoeien met het leven en met de interne politieke keuzes van deze bondgenoten", zei voorzitter van de EU-leiders António Costa maandag. "Inmenging in het politieke leven van Europa kunnen we niet accepteren", zei hij op een bijeenkomst van het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Zeven EU-regeringsleiders pleiten in een brief aan EU-kopstukken voor het gebruik van Russische bevroren tegoeden voor steun aan Oekraïne. Het gebruik van die tegoeden is volgens hen de meest financieel haalbare en politiek realistische oplossing voor de financiële nood van Oekraïne, schrijven de leiders van onder meer Polen, Zweden en Finland.
2 uur geledenHNOM PENH (ANP/AFP/RTR) - Bij Thaise luchtaanvallen in het grensgebied met Cambodja zijn vier Cambodjaanse burgers om het leven gekomen. Dat meldt Neth Pheaktra, de minister van Informatie van het land. Zeker negen andere burgers zouden gewond zijn geraakt. Volgens Pheaktra vonden de aanvallen plaats in de grensprovincies Oddar Meanchey en Preah Vihear.
2 uur geleden