Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw-Caledonië stemt voor derde keer tegen onafhankelijkheid

Nieuw-Caledonië stemt voor derde keer tegen onafhankelijkheid

NOUMÉA (ANP/AFP) - Nieuw-Caledonië heeft voor de derde keer tegen onafhankelijkheid van Frankrijk gestemd. Een overweldigende meerderheid van 96 procent is tegen afscheiding. De opkomst was met ongeveer 41 procent aanzienlijk lager dan bij de vorige referenda, doordat de voornaamste onafhankelijkheidsbewegingen de stembusgang boycotten wegens de coronasituatie.

Bij het referendum in 2020 was dit ongeveer 80 procent. In 2018 kwam ruim 70 procent van de kiesgerechtigden naar het stemlokaal. Nieuw-Caledonië heeft ongeveer 185.000 stemgerechtigden.

Vanwege de boycot gingen veel minder inheemse leden van de Kanak-gemeenschap stemmen. Zij zijn over het algemeen meer voor onafhankelijkheid dan de rijkere witte bevolking van Nieuw-Caledonië. De belangrijkste onafhankelijkheidsbeweging FLNKS noemt het doorgaan van het referendum een "oorlogsverklaring" van Frankrijk. Volgens FLNKS was er door de coronamaatregelen geen mogelijkheid om campagne te voeren.

Verheugd

President Emmanuel Macron reageerde zondag verheugd op de uitslag. "Frankrijk is vanavond een stukje mooier nu Nieuw-Caledonië bij Frankrijk blijft." Hij zag echter ook in dat de uitslag niet zo overweldigend was als het leek en dat het erg verdeeld blijft. "We moeten nu een nieuwe fase beginnen zonder 'ja' of 'nee', maar bouwen aan een gezamenlijk project waarin we iedereen respecteren."

De drie referenda waren door de Fransen beloofd om onrust in 1988 de kop in te drukken. Toen waren er veel demonstraties tegen de Franse macht.

Frankrijk wil graag dat Nieuw-Caledonië Frans blijft. Het is een belangrijk onderdeel van de strategie om de macht van China in de pacifische regio te ondermijnen. Nieuw-Caledonië ligt ongeveer 2000 kilometer ten oosten van Australië in de Stille Oceaan. Mocht Nieuw-Caledonië onafhankelijk worden, dan vrezen de Fransen dat China's invloed snel zal toenemen. Daarnaast heeft het land ongeveer 10 procent van de nikkelvoorraad in de wereld. China is de grootste koper van de grondstof.

Meer uit Buitenland

CNN: Washington wil sleutelrol CIA in relaties met Venezuela

WASHINGTON (ANP) - Washington wil volgens nieuwszender CNN de CIA een permanente sleutelrol geven in de relaties met Venezuela. De inlichtingendienst speelde recent al een rol bij de gevangenneming van de linkse president Nicolás Maduro door eenheden uit de VS.

50 minuten geleden
Duitsland looft miljoen uit voor gouden tip stroomuitval Berlijn

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.

3 uur geleden
EU-buitenlandchef: Holocaustherdenking dit jaar extra urgent

BRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.

4 uur geleden
Noord-Korea vuurt zeker één raket af richting Japan

TOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.

4 uur geleden
Amerikaanse dienst ICE helpt bij beveiliging Winterspelen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.

5 uur geleden
EU en India komen ook defensie- en veiligheidspact overeen

NEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.

5 uur geleden
Aardverschuiving West-Java kost aan 23 militairen het leven

BANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.

6 uur geleden