Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw-Caledonië stemt voor derde keer tegen onafhankelijkheid

Nieuw-Caledonië stemt voor derde keer tegen onafhankelijkheid

NOUMÉA (ANP/AFP) - Nieuw-Caledonië heeft voor de derde keer tegen onafhankelijkheid van Frankrijk gestemd. Een overweldigende meerderheid van 96 procent is tegen afscheiding. De opkomst was met ongeveer 41 procent aanzienlijk lager dan bij de vorige referenda, doordat de voornaamste onafhankelijkheidsbewegingen de stembusgang boycotten wegens de coronasituatie.

Bij het referendum in 2020 was dit ongeveer 80 procent. In 2018 kwam ruim 70 procent van de kiesgerechtigden naar het stemlokaal. Nieuw-Caledonië heeft ongeveer 185.000 stemgerechtigden.

Vanwege de boycot gingen veel minder inheemse leden van de Kanak-gemeenschap stemmen. Zij zijn over het algemeen meer voor onafhankelijkheid dan de rijkere witte bevolking van Nieuw-Caledonië. De belangrijkste onafhankelijkheidsbeweging FLNKS noemt het doorgaan van het referendum een "oorlogsverklaring" van Frankrijk. Volgens FLNKS was er door de coronamaatregelen geen mogelijkheid om campagne te voeren.

Verheugd

President Emmanuel Macron reageerde zondag verheugd op de uitslag. "Frankrijk is vanavond een stukje mooier nu Nieuw-Caledonië bij Frankrijk blijft." Hij zag echter ook in dat de uitslag niet zo overweldigend was als het leek en dat het erg verdeeld blijft. "We moeten nu een nieuwe fase beginnen zonder 'ja' of 'nee', maar bouwen aan een gezamenlijk project waarin we iedereen respecteren."

De drie referenda waren door de Fransen beloofd om onrust in 1988 de kop in te drukken. Toen waren er veel demonstraties tegen de Franse macht.

Frankrijk wil graag dat Nieuw-Caledonië Frans blijft. Het is een belangrijk onderdeel van de strategie om de macht van China in de pacifische regio te ondermijnen. Nieuw-Caledonië ligt ongeveer 2000 kilometer ten oosten van Australië in de Stille Oceaan. Mocht Nieuw-Caledonië onafhankelijk worden, dan vrezen de Fransen dat China's invloed snel zal toenemen. Daarnaast heeft het land ongeveer 10 procent van de nikkelvoorraad in de wereld. China is de grootste koper van de grondstof.

Meer uit Buitenland

Door Iran gesteunde groep in Irak meldt doden door aanval VS

BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Een luchtaanval in het noorden van Irak heeft aan vier strijders van de groep Kata'ib al-Imam Ali het leven gekost, heeft de groep zelf bekendgemaakt. De aanval zou het werk zijn geweest van de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Iran: onderhandelingen met de VS niet langer op de agenda

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.

1 uur geleden
Israël voert nieuwe aanvallen uit op zuiden en oosten van Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Libanon aangevallen, melden Libanese staatsmedia. Het gaat om luchtaanvallen in het zuiden en oosten van Libanon.

2 uur geleden
VS en Iran wisselen dreigementen over olie uit

TEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.

3 uur geleden
Luide explosie in Teheran, Israël kondigt golf luchtaanvallen aan

TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.

6 uur geleden
Trump schort oliesancties op om toevoer veilig te stellen

DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.

7 uur geleden
Erdogan belt met Iraanse president na onderschepte raket

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.

10 uur geleden