Nieuw bezoekerscentrum Amerikaanse oorlogsbegraafplaats Margraten
MARGRATEN (ANP) - In Margraten is maandagmiddag het nieuwe bezoekerscentrum geopend van de Amerikaanse oorlogsbegraafplaats. Wereldwijd gaat het om het tiende bezoekerscentrum van beheerder American Battle Monuments Commission (ABMC). De ruim 26 hectare grote begraafplaats in Zuid-Limburg trekt jaarlijks tussen de 50.000 en 100.000 bezoekers.
Het nieuwe bezoekerscentrum biedt zo'n 300 vierkante meter aan tentoonstellingsruimte, waarin de verhalen verteld worden van de in Margraten begraven militairen. Het bezoekerscentrum staat op een heuvel en is door Kaan Architecten zo ontworpen dat je een panoramisch vergezicht hebt over de plaatsen waar gevochten is, en waarover de tentoonstelling vertelt. "Zo wordt de geschiedenis van de strijd om de Maas verteld op een wand die uitziet op Maastricht", lichtte architect Bas Barentse van Kaan toe.
Op The Netherlands American Cemetery and Memorial zijn Amerikaanse soldaten begraven die sneuvelden tijdens de gevechten tegen de Duitsers in onder meer Zuid-Limburg, het Ardennenoffensief, Operation Market Garden en de strijd in het Roergebied. De tentoonstelling belicht ook het verhaal van de luchtaanvallen boven Nederland, Duitsland en Centraal-Europa. Met de aanleg van de begraafplaats werd begonnen nog tijdens de Tweede Wereldoorlog, vlak na de bevrijding van Zuid-Limburg in 1944.
Herdenkingszuil
Tot 1948 waren in Margraten meer dan 18.000 doden begraven, maar dat jaar werd begonnen met het repatriƫren van ruim 10.000 stoffelijke overschotten naar de VS. Uiteindelijk kregen 8302 doden hun definitieve graf in Margraten. Van bijna 1800 vermiste soldaten staan de namen op een grote herdenkingszuil.
Na het bezoekerscentrum bij de Amerikaanse oorlogsbegraafplaats in Normandiƫ, goed voor twee miljoen bezoekers, is die in Margraten de grootste. "We raken steeds meer ooggetuigen kwijt", zei directeur Frank Lahaye van het bezoekerscentrum. "Straks is er niemand meer, dan moeten wij het verhaal vertellen."
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
11 uur geleden