Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nieuw bezoekerscentrum Amerikaanse oorlogsbegraafplaats Margraten

Nieuw bezoekerscentrum Amerikaanse oorlogsbegraafplaats Margraten

MARGRATEN (ANP) - In Margraten is maandagmiddag het nieuwe bezoekerscentrum geopend van de Amerikaanse oorlogsbegraafplaats. Wereldwijd gaat het om het tiende bezoekerscentrum van beheerder American Battle Monuments Commission (ABMC). De ruim 26 hectare grote begraafplaats in Zuid-Limburg trekt jaarlijks tussen de 50.000 en 100.000 bezoekers.

Het nieuwe bezoekerscentrum biedt zo'n 300 vierkante meter aan tentoonstellingsruimte, waarin de verhalen verteld worden van de in Margraten begraven militairen. Het bezoekerscentrum staat op een heuvel en is door Kaan Architecten zo ontworpen dat je een panoramisch vergezicht hebt over de plaatsen waar gevochten is, en waarover de tentoonstelling vertelt. "Zo wordt de geschiedenis van de strijd om de Maas verteld op een wand die uitziet op Maastricht", lichtte architect Bas Barentse van Kaan toe.

Op The Netherlands American Cemetery and Memorial zijn Amerikaanse soldaten begraven die sneuvelden tijdens de gevechten tegen de Duitsers in onder meer Zuid-Limburg, het Ardennenoffensief, Operation Market Garden en de strijd in het Roergebied. De tentoonstelling belicht ook het verhaal van de luchtaanvallen boven Nederland, Duitsland en Centraal-Europa. Met de aanleg van de begraafplaats werd begonnen nog tijdens de Tweede Wereldoorlog, vlak na de bevrijding van Zuid-Limburg in 1944.

Herdenkingszuil

Tot 1948 waren in Margraten meer dan 18.000 doden begraven, maar dat jaar werd begonnen met het repatriëren van ruim 10.000 stoffelijke overschotten naar de VS. Uiteindelijk kregen 8302 doden hun definitieve graf in Margraten. Van bijna 1800 vermiste soldaten staan de namen op een grote herdenkingszuil.

Na het bezoekerscentrum bij de Amerikaanse oorlogsbegraafplaats in Normandië, goed voor twee miljoen bezoekers, is die in Margraten de grootste. "We raken steeds meer ooggetuigen kwijt", zei directeur Frank Lahaye van het bezoekerscentrum. "Straks is er niemand meer, dan moeten wij het verhaal vertellen."

Meer uit Binnenland

WHO-baas Tedros dankt Tenerife voor hulp met Hondius

GENÈVE (ANP) - Het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft inwoners van Tenerife in een brief bedankt voor hun hulp met de m/v Hondius. Ook looft hij de Spaanse regering, hulpverleners en de bemanning van het schip.

48 minuten geleden
OM onderzoekt jarenlange mishandeling kinderen in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.

3 uur geleden
Rotterdam herdenkt Duits bombardement in 1940

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.

3 uur geleden
Opnieuw aanhoudingen bij protest tegen noodopvang in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.

5 uur geleden
RIVM: passagiers 2e en 3e repatriëringsvlucht Hondius negatief

BILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

7 uur geleden
Minderjarige aangehouden voor eerdere vernieling Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.

8 uur geleden
Aanhoudingen Loosdrecht onder meer om bezit vuurwerk

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.

9 uur geleden