Niet melden overname komt apotheken-organisatie op boete te staan
DEN HAAG (ANP) - Apotheken-organisatie VNA krijgt een boete van 350.000 euro van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Volgens de toezichthouder heeft VNA verzuimd de overname van vier apotheken op tijd te melden, en daarmee is de stichting buiten haar boekje gegaan.
Het gaat om de overname van apotheken in Tilburg die al in 2019 plaatsvond. VNA had dat vooraf moeten melden bij de ACM, zodat die de deal kon onderzoeken. "Als bedrijven willen samengaan, toetsen wij vooraf of er nog voldoende concurrentie overblijft. Als bedrijven hun plannen niet melden, kunnen we die niet beoordelen", legt ACM-topman Martijn Snoep uit. Hij benadrukt dat de toezichthouder erop moet kunnen vertrouwen dat bedrijven fusies en overnames die boven een bepaalde omzetgrens liggen, altijd melden. "Als partijen dat niet doen, treden we streng op."
Bijzonder aan de kwestie was dat VNA, die zich inzet om jonge apothekers te helpen bij het beheren en op den duur overnemen van een eigen zaak, eigenlijk van plan was om de vier apotheken te kopen en binnen een jaar daarna weer een onderdeel van een apotheek door te verkopen. Dat laatste is uiteindelijk niet gebeurd en het plan van doorverkoop is ook nooit juridisch bindend vastgelegd. Daarom had de organisatie de omzet van het onderdeel dat ze wilde afstoten, mee moeten tellen bij de omzet van de vier apotheken, waardoor de deal boven de omzetdrempel was uitgekomen. Dat is evenwel niet gebeurd.
VNA erkende na kritiek van de ACM dat ze fout zat en heeft meegewerkt met het onderzoek naar de overtreding. Daarom is de boete lager uitgekomen dan anders het geval zou zijn geweest. Eind vorig jaar is de overname uiteindelijk alsnog gemeld. De mededingingswaakhond heeft de deal vervolgens beoordeeld en geconcludeerd dat er voldoende concurrentie overblijft.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in november afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 4,1 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een kleine toename van de investeringen van 0,3 procent in oktober en een stijging van 3,2 procent in september.
26 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.
5 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
12 uur geleden