Niet meer huishoudens met problematische schulden door crisis
DEN HAAG (ANP) - In de eerste maanden sinds het begin van de coronacrisis zijn er zover bekend per saldo niet meer huishoudens met problematische schulden bijgekomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde Nederland op 1 oktober vorig jaar 614.000 huishoudens met geregistreerde problematische schulden. Dat komt neer op 7,6 procent van alle huishoudens. Aan het begin van 2020 was dit nog 7,9 procent.
Dit betekent volgens het CBS niet dat er geen gezinnen in de problemen zijn gekomen. Met name mensen met een flexcontract en zelfstandigen werden vaker als problematisch schuldenaar geregistreerd. Ook is niet al het leed bekend, omdat er volgens CBS nog wel enige tijd overheen gaat voordat schulden als problematisch worden bestempeld. Daarnaast zijn niet alle schulden geregistreerd. Dan gaat het onder meer om geld dat van familie of kennissen is geleend, waar instanties geen weet van hebben.
In januari tot oktober bleef de maandelijkse instroom van het aantal huishoudens met problematische schulden met gemiddeld ruim 7000 ongeveer op hetzelfde peil. De lichte daling van het aantal huishoudens met geregistreerde problematische schulden hangt volgens het CBS vrijwel zeker samen met een toegenomen uitstroom.
Binnen de gezinnen en huishoudens met problematische schulden had in ruim 42 procent van de gevallen niemand een betaalde baan. Het komt steeds vaker voor dat de groep mensen zonder vast inkomen financieel zwaar in de problemen komt. Begin 2020 ging het om 41 procent van de huishoudens waarvoor dit gold.
In bijna de helft van de gevallen waar sprake is van problematische schuld, zijn ook kinderen betrokken. Ruim 45 procent van de geregistreerde huishoudens met een schuldenberg had ook te maken met de zorg voor een of meer kinderen.
Rotterdam is volgens het CBS de gemeente met het hoogste percentage huishoudens dat met problematische schulden kampt. Dan gaat het om 15,5 procent van de huishoudens. Verder scoren Lelystad, Schiedam en Den Haag hoog op deze lijst. Utrecht telt als grote stad relatief weinig huishoudens met grote financiƫle problemen. In de Domstad gaat het om 6,5 procent van de huishoudens. Rozendaal (1,3 procent), Bunnik (2,5 procent) en Veere (2,9 procent) sluiten de rij.
Meer uit Financieel
HAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciƫle ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
12 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Vanuit de EU klinken positieve geluiden dat de Europese Commissie X een boete geeft voor het niet naleven van regels van de Digital Services Act (DSA). Het is voor het eerst dat de EU een boete geeft voor het niet naleven van deze wet. X krijgt de boete onder meer vanwege misleiding over blauwe vinkjes.
17 uur geleden